Jeho meno je synonymom hrôzy

Kráľ hororu Stephen King má milióny fanúšikov, ktorí ho milujú, kritici ho berú a filmári siahajú po každom jeho príbehu. Jeho strašidelné Žiarenie vyšlo pred takmer štyridsiatimi rokmi, neskôr ho preslávila aj filmová adaptácia Stanleyho Kubricka v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Jackom Nicholsonom a teraz vychádza v novom vydaní. A bude mať voľné pokračovanie...rovnako mrazivé. 

 

Hlavnou postavou legendárneho Žiarenia je Jack Torrance, dramatik a bývalý alkoholik. Má výbušnú povahu a keď napadne svojho študenta, dostane výpoveď. Utiahne sa aj s rodinou do hotela Pekná vyhliadka, ktorý určite patrí medzi najkrajšie horské letoviská na svete a Jack tam bude robiť správcu v mimosezónnom období. Považuje to za príležitosť na nový začiatok a dúfa, že tu počas zimy napíše svoj nový román. Zúfalo totiž potrebuje uniknúť životnej smole a beznádeji, ktoré ho vytrvalo prenasledujú.

 

Hotel je postavený na starom indiánskom pohrebisku, má zvláštnu atmosféru a dýcha z neho majestátna samota. Spolu s ním tam odchádza manželka Wendy a päťročný syn Danny, ktorý má neobyčajný dar – je mimoriadne vnímavý, „žiari“, a má schopnosť predvídať udalosti, ktorým však vo svojom veku nerozumie. V sto desiatich prázdnych hotelových izbách sa totiž niečo deje, niečo, z čoho prechádza mráz po chrbte. Všade naokolo je skryté zlo, ktoré v hoteli odrezanom od sveta striehne a hrozí...

 

Danny napríklad v prezidentskom apartmáne uvidí krv a kúsky mozgu na stene... Hotelový kuchár Dick tiež tuší rôzne veci, žiari, ale menej ako Danny. Varuje chlapca, aby nechodil do izby 217... Dannyho však izba 217 priam magicky priťahuje. Vo vani tam spáchala samovraždu známa herečka...

 


Danny máva hrozivé sny. Hotel v noci ožíva...
Jack nájde zošit s výstrižkami o hoteli a začína sa zaujímať o jeho históriu...

 

Ten hotel je ako zakliaty, stalo sa v ňom príliš veľa hrôz a najlepšie by bolo odtiaľ čo najskôr odísť...ešte predtým ako napadne sneh a hotel zapadne až do príchodu jari.

Žiarenie Stephen King

Zdroj: Shutterstock®

Žiarenie Stephena Kinga vyšlo v roku 1977, o tri roky vznikla spomínaná filmová adaptácia. „Kráľ hororu“ sa po rokoch k téme vracia – už v júni vyjde pokračovanie Doktor Spánok, v ktorom sa King zameral na postavu malého Dannyho. 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE