Jesenné tradície: Vinobranie a jeho význam, pôvod a súčasnosť

Jeseň so sebou prináša nejednu unikátnu udalosť, špecifickú práve pre toto ročné obdobie. A väčšina z týchto udalostí je spojená so zberom úrody. Ako sme sa v predchádzajúcich obdobiach starali o to, čo pestujeme, sa ukáže práve na jeseň. Za túto snahu a námahu sa nám príroda (v lepšom prípade) odvďačí bohatou a zdravou úrodou, ale tá sa zvyčajne nepozbiera a neuskladní len tak sama. Je to prípad aj hrozna a jeho pestovateľov, ktorí si na jeseň príliš neoddýchnu.

Ako by aj mohli? Nastáva totiž obdobie vinobrania. A práve na túto udalosť sme sa pozreli trošku detailnejšie. Vinobranie a jeho význam, pôvod a súčasnosť – to je téma nasledujúcich riadkov.

„Septembrový dážď - poliam potrava, vínu otrava.“

Vinobranie, avšak nie v zmysle prác na vinohradoch, ale v zmysle slávnosti, spojenej s touto činnosťou, býva jedno z najnavštevovanejších podujatí na Slovensku. Koná sa v mnohých mestách, za všetky spomeňme aspoň Pezinok, Modru či Raču. Ako to už na takýchto udalostiach býva, väčšinou postretávame množstvo známych, štrngneme si s nimi dobrým vínkom na zdravie a k tomu si zvyčajne doprajeme aj zopár gastrozážitkov od lokálnych predajcov. To je súčasnosť. Ale ako to bolo kedysi? Aký význam malo vinobranie pre našich predkov? Pozrime sa na to spoločne!

Neprehliadni: Poznáš jedinečný slivkový olej? Nechaj sa prekvapiť jeho účinkami!

vinobranie v minulosti

Zdroj: Shutterstock®

„September víno varí a čo nedovarí, október dopečie.“

Vinobranie – to nebolo a nie je nič iné, než proces oberania hrozna. Je len logické, že sa každoročne deje všade tam, kde sú vinohrady. A na našom Slovensku ich teda vôbec nie je málo! Presný deň začiatku vinobrania si určuje každý pestovateľ sám, avšak mesiac zvykne bývať u všetkých rovnaký – je ním september, pričom zber pokračuje aj v októbri. Vo výnimočných prípadoch sa so zberom začína už koncom augusta. Výberové hrozno či hrozno na ľadové víno sa zvyčajne začne oberať oveľa neskôr, teda v novembri až v decembri. Všetko však, pochopiteľne, záleží od odrody a zrelosti hrozna.

zber hrozna

Zdroj: Shutterstock®

Každé vinobranie sa v minulosti muselo zakončiť typickou slávnosťou, ktorá mala byť zaslúženou odmenou za neľahkú prácu. Ale nepredbiehajme! Slávnosti totiž predchádzala ani nie tak tvrdá ako skôr časovo náročná práca. Strapce hrozna sa zbierali prevažne do prútených košíkov a keď boli plné, opatrne sa hrozno presypalo do kade. Samozrejme, ak ste niekedy videli na vlastné oči vinohrad, musí vám byť jasné, že tu bola každá ruka (aj noha) dobrá. S vinobraním býval spojený aj jeden náboženský rituál, ktorý sa konal každoročne v predvečer narodenia Panny Márie (8. september).

Majiteľ vinohradu nechal v tento večer v kostole posvätiť kyticu poľných kvetov. S touto kyticou šiel potom do svojho vinohradu, tam napichol jablko a k nemu priviazal posvätenú kyticu. V ohni potom spálil takúto kyticu, avšak tú z minulého roka. Tým sa však rituál ani zďaleka nekončil.

Odporúčame: Aloa stromčekovitá: Má niečo spoločné s Aloe vera? Zisti o nej viac!

slávnosti vinobrania

Zdroj: Shutterstock®

Po spálení minuloročnej posvätenej kytice navštívil vinohrad starosta, ktorého úlohou bolo pokropiť miesto, kde bola spálená a celé to zavŕšil, spolu s hospodárom, modlitbou k svätému Urbanovi, teda patrónovi vinárov. Pointa tejto tradície tkvela v tom, aby sa symbolicky zabránilo vstupu do vinohradu každému, kto v ňom nemal čo robiť, najmä teda zlodejom. A čo vy? Chodievate na slávnosti vinobrania alebo sa na oberaní hrozna samy podieľate? Prezraďte nám to nižšie v komentári!

Inšpiruj sa: Wau, tak toto musíš vidieť! Vieme, ako rýchlo omladnúť

5 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

01.10.2018 07:02

Vinobrania som sa zúčastnila už dosť dávno, bolo to ešte počas školských čias. Ale rada na to spomínam.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.10.2018 07:51

Ešte som vinobranie neabsolvovala, hrozno pestujeme na záhrade, no rituál vyzerá pútavo.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

01.10.2018 15:03

Veľmi zaujímavá tradícia, znie to celkom komplikovane.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.10.2018 17:37

Pekné tradície vinobrania ,rada sa občas zúčastním.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

01.10.2018 17:39

nechodievam na slávnosti, ani sa nepodieľam na zbere hrozna, vždy si ale vybavím televízne spracovanie Červeného vína od Františka Hečku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE