Vintage štýl a jeho veľký návrat: Trend, ktorý ťa dostane na prvý pohľad!

S environmentálnym zameraním, ktoré sa v dnešnej dobe stáva jednou z pálčivých tém, rastie záujem o udržateľný nábytok a dekorácie. Podpora zodpovedného environmentálneho správania v domácnosti už dávno prekonala témy spojené s chemikáliami v potravinách a teraz sa dostáva do sféry predmetov, materiálov a farieb. Zatiaľ čo priemysel skúma rôzne výrobné technológie a podporuje recykláciu, popularita vintage nábytku neustále zaznamenáva rast. Áno, čítate dobre. Retro a vintage štýl začína byť obrovským hitom v oblasti interiérového dizajnu

Neznamená to, že najnovšie trendy sú založené len na najmodernejších technológiách a odkukávaní štýlov z iných krajín. Nábytok, dekorácie, doplnky, tak ako si ich niektorí pamätáme z obdobia Sovietskeho zväzu, sa stávajú top vychytávkami v moderných domácnostiach. Prečo? Čítajte ďalej.

Pozri aj: Poškodzuje vlhké prostredie v kúpeľni drevený nábytok? Máme pre vás odpoveď!

Retro štýl

Zdroj: pinterest.com

Ochrana životného prostredia

Za posledných pár desaťročí sme boli svedkami toho, ako priemyselný priestor ovládol „rýchly" nábytok. Lacné a praktické, jednorazové kúsky sa postupne vkradli do našich životov a sľubovali jednoduché a bezstarostné riešenia našich meniacich sa životných štýlov. S rastúcou mobilitou je lákavé pozerať sa na nábytok ako na dočasné riešenie – na funkčné objekty vyrobené tak, aby vydržali zopár rokov, dokiaľ zase bude moderné niečo iné. 

Ak sa rozhodnete pre vintage nábytok, vzdávate tak hold zručnostiam remeselníkov a  vsádzate na kvalitu, ktorá obstála v skúške času. Výberom takéhoto nábytku nielen recyklujete, ale máte doma niečo, čo rozpráva svoj vlastný príbeh a vydrží desaťročia. A nemusíte hneď bežať do obchodu alebo na internete vyhľadávať retro skrinky a jedálenské stoly. Určite nájdete niekoľko zaujímavých a krásnych kúskov u vašej starej mamy. 

Ako na to?

Samozrejme, ak sa rozhodnete dať svojmu príbytku vintage nádych, nemusíte hneď všetky priestory premeniť na starodávny štýl bývania. Ako sme už spomenuli, vyberte sa k babke na povalu, pozrite si webové stránky so starožitnosťami alebo choďte na burzu a vyberte si niekoľko doplnkov, ktoré vám padnú do oka. Tie potom citlivo skombinujte s ďalšími nadčasovými kúskami vo vašej domácnosti.

Určite nezabudnite na živé rastliny, ktoré môžete zavesiť pomocou makramé. Zvoľte si niekoľko epických lámp, ktoré budú nielen praktickým, ale i výrazným prvkom vo vašej obývačke. Vsaďte na výrazné koberce a obrazy vo vintage štýle. Dôležitú úlohu zohráva drevo – drevený nábytok, police funkčne predeľujúce miestnosť, obloženie stien, podlahy. Ratanové kreslá, zamatové sedacie súpravy a bytový textil, metalické akcenty, závesy, hravá farebnosť, zemité odtiene. Prezrite si galériu nižšie a nechajte sa inšpirovať.

Neprehliadni: Ako využiť rebrík v domácnosti? Prinášame ti zopár skvelých nápadov!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.11.2020 07:00

Už len z hľadiska kvality a recyklácie stojí za zváženie.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.11.2020 21:23

Vintage a retro štýl sa mi celkom páčia.Doma máme ešte pár kúskov retro z dôb minulých.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

19.11.2020 08:44

Škoda, že som v lete vyhodila makramé- vidím, že sú znova v móde

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

20.11.2020 15:43

Mám rada tento štýl

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

25.03.2021 22:51

retro je super vec, naozaj sa dajú nájsť jedinečné veci v bazároch

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE