Prvá pomoc pri problémoch s trávením: Čo zahrnúť do svojej stravy?

Blížia sa veľkonočné sviatky a s nimi aj tradičné pochúťky, v ktorých nešetríme údeným mäsom či majonézou. Ak si neviete odoprieť všetky tie dobrôtky, je viac než pravdepodobné, že sa ani vy nevyhnete problémom s trávením. Ak sa tak udeje, už naozaj odložte tanier s koláčmi a zahájte prvú pomoc. Preťažená tráviaca sústava sa prejaví bolesťami v bruchu, sprevádzať ju môžu aj nepríjemné kŕče. Okrem pivka, minerálky či bylinkových čajov by ste po takomto prejedení sa mali zahájiť striktný jedálny lístok diétnejšieho charakteru. Čo zahrnúť do jedálnička?

Pozri aj: Poznáš korenie adžvajen? Prekvapí ťa, ako dokáže podporiť zdravie!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Vláknina

Tá vám pomôže rozhýbať spomalené črevá, zároveň ich dôkladne prečistí. Vďaka tomu predídete problémom so zápchou a zbavíte sa aj nahromadených toxínov, ktoré ruku na srdce počas veľkonočných sviatkoch do seba viac menej hodíme. Vlákninu nájdete v podobe cereálneho pečiva, obsahuje ju aj strukovina, zelenina aj sója. Popri vláknine je potrebné piť veľa vody, len vďaka pravidelnému pitnému režimu vám vláknina telo dôkladne prečistí.

Odporúčame: Pomoc pre zdravie z ďalekej Ázie: Vieš, čo je triphala?

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Tekutiny

Alkoholu pite čo najmenej a k dispozícii majte okrem čistej vody aj vhodné bylinky. Dobrou voľbou sú tiež šumivé nápoje či neochutené minerálky. Ak musíte mať kávu, pokúste sa piť ju bez mlieka. To by ste pri tráviacich ťažkostiach mali radšej vylúčiť úplne.

Pozri aj: Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!

probiotiká

Zdroj: Shutterstock®

Probiotiká

Ide síce o baktérie, ale tie dobré, ktoré majú pre naše telo prospešné účinky. Probiotiká sa vyskytujú v našej prirodzenej mikroflóre, napriek tomu ich však treba pravidelne dopĺňať. Nedostatok sa prejavuje zápchou, alebo tiež hnačkou. Vhodná je ich prírodná forma v podobe toboliek, prípadne nájdete ich aj v jogurtoch či iných kyslomliečnych produktoch.

AKÉ TRIKY POUŽÍVATE PRI TRÁVIACICH PROBLÉMOCH?

5 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.04.2014 07:31

pri takýchto problémoch najčastejšie siahnem po bylinkovom čaji

Vaše meno:

Ivana Goliašová

Ivana Goliašová

14.04.2014 21:24

Najlepšie je nejesť takéto ťažké a dráždivé jedlá, potom človek netrpí. A ak už je ťažko na žalúdku, tak pomáha jazmín - okrem týchto rád samozrejme :).

Vaše meno:

Juliana

Juliana

15.04.2014 13:25

zaujímavé čítanie,avšak pri zažívacích problémoch si musí poradiť každý sám:)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.04.2014 19:49

pekne napísané len každému zaberá niečo iné zelinové čaje zaberajú a treba jesť striedmo žiadné tažké jedlá mám problém zo žlčníkom roky rokúce

Vaše meno:

Adriána Jalčová

Adriána Jalčová

24.04.2014 22:12

ja nemam vo zvyku sa prejedat a jest tazke jedla, ale ak tak mi pomaha matovy alebo zaludocny caj, spazmolytika, probiotika a vlaknina a vela vela cistej vody:))

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE