Vieš, čo škodí obličkám? Týchto chýb sa možno dopúšťaš aj ty!

Obličky patria medzi veľmi dôležité vylučovacie orgány ľudského tela. Denne prefiltrujú obrovské množstvo krvi a vytvoria v priemere 170 litrov primárneho moču, z ktorého nakoniec vznikajú asi 1 až 2 litre konečného moču. Ich primárnou funkciou je tvorba moču. 

Tento párový orgán z tela napomáha odstraňovať škodliviny a tiež reguluje množstvo vody aj minerálov v organizme. Okrem toho majú ešte mnoho ďalších, nemenej dôležitých funkcií. Niet pochýb, že naše obličky sú každodenne skutočne zaneprázdnené. Niekedy sa stane, že ich potrápia rozličné zdravotné problémy, napríklad zápaly, infekcie či iné poruchy. 

Vedeli ste však, že existuje viacero spôsobov, ako im môžeme škodiť i my sami? V dnešnom článku vám prezradíme, čo škodí obličkám a ako sa týmto chybám vyhýbať. Zistite, ako sa starať o obličky o niečo lepšie a podporiť ich zdravie. 

Čo všetko môže narúšať zdravie obličiek?

1. Odkladanie návštevy toalety

Medzi najčastejšie zlozvyky, škodiace obličkám a celkovo močovým cestám, ktorých sa mnohí dopúšťajú, patrí zadržiavanie moču. Samozrejme, nie vždy je možné dôjsť si na toaletu bezprostredne po tom, čo pocítite potrebu. Pravidelné a dlhodobé odkladanie návštevy toalety však môže zvyšovať tlak v močovom mechúre a prispieť k vzniku problému s únikom moču.

Rovnako to môže mať negatívny vplyv na správnu činnosť obličiek. Zadržiavanie moču je tiež spojené s množením baktérií a vznikom infekcie. Snažte sa preto vyprázdňovať mechúr pravidelne a zbytočne návštevu toalety neodkladajte.

Pozri aj: Ateroskleróza je postrachom pre naše cievy. Ako sa pred ňou chrániť?

zadržiavanie moču

Zdroj: Shutterstock®

2. Nedostatočný príjem vody

Frázu, že by sme nemali zanedbávať pitný režim, počujeme asi z každej strany. Pravdou totiž je, že kvôli nedostatočnému prísunu tekutín trpí prakticky celý organizmus. Obličky pritom nie sú výnimkou.

Ak nie je telo zvnútra dostatočne hydratované, na funkciu tohto orgánu to môže mať negatívny vplyv a to najmä na filtráciu krvi a odvádzanie toxínov z tela. Rovnako to však zvyšuje i riziko vzniku obličkových kameňov. Na vodu teda vo svojom jedálničku rozhodne nezabúdajte! 

3. Nadbytočný príjem vody

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A to platí aj v prípade pitného režimu. Pre obličky totiž predstavuje záťaž nielen nedostatok vody, ale aj veľké množstvo vody. Pri extrémnom príjme tekutín totiž obličky jednoducho nemusia stíhať plniť svoju úlohu dostatočne.

Zvýšenú potrebu prijímať tekutiny pociťujeme hlavne počas horúcich dní či pri športovej aktivite. Vždy by sme však telu mali dopriať primerané množstvo vody a udržiavať ho tak správne hydratované.

Odporúčame: ​Skroťte rýchlo sa mastiace vlasy vďaka týmto prírodným prostriedkom!

nedostatočný príjem tekutín

Zdroj: Shutterstock®

4. Pitie veľkého množstva alkoholu

Zvýšený príjem alkoholu môže mať výrazne negatívny vplyv na zdravie človeka. Najčastejšie sa hovorí o tom, ako dokáže poškodiť pečeň a viesť až k cirhóze pečene, po ktorej môže nasledovať zlyhanie alebo rakovina pečene. Avšak, alkohol škodí aj žalúdku a ďalším častiam tráviaceho systému, ako aj obličkám.

Nadmerná konzumácia alkoholu významne poškodzuje obličky a môže zvyšovať riziko vzniku rôznych obličkových ochorení. Následkom môže byť chronická choroba obličiek i zlyhávanie obličiek.

Odporúčame: Recept na slivkový koláč s mrveničkou: Ako od babičky!

užívanie analgetík

Zdroj: Shutterstock®

5. Lieky proti bolesti

Niektorí jedinci sa snažia tomuto druhu liekov vyhýbať, iní si ich zase neodpustia ani pri najmenších zdravotných ťažkostiach. Lieky proti bolesti sú v niektorých situáciách pre človeka veľkým pomocníkom, no na ich nadmernú konzumáciu by sme si mali jednoducho dávať pozor. Nemôžeme totiž zabúdať na ich vedľajšie účinky.

Veľmi časté užívanie analgetík môže sťažovať a výrazne ohrozovať činnosť obličiek a vo vážnych prípadoch spôsobiť aj ich zlyhávanie či rozvoj chronických ochorení. Po tomto druhu liekov preto siahajte len skutočne ojedinele, prípadne vyskúšajte i niektoré prírodné liečivá. Na lieky proti bolesti by ste si mali o to viac dávať pozor, ak trpíte zníženou funkciou obličiek.

Pozri aj: Nestíhaš schudnúť? Skús tieto 4 tipy na rýchle chudnutie!

nadmerné solenie

Zdroj: Shutterstock®

6. Nadbytok soli a konzumácia veľkého množstva sodíka

Nadmerný prísun soli môže v organizme spôsobiť viaceré zdravotné problémy. Jedným z nich je napríklad aj vysoký krvný tlak, ktorý podporuje vznik kardiovaskulárnych ochorení. Taktiež to môže viesť k poškodeniu obličiek, zníženiu ich funkcie či vzniku spomínaných močových kameňov.

Potrebné je však nielen opatrne zaobchádzať so soľničkou, ale tiež obmedzovať v jedálničku výskyt potravín, ktoré sú plné soli. Ide napríklad o salámy a údeniny, slané pochutiny, instantné polievky a rozličné polotovary.

7. Nadbytočný príjem oxalátov

Nielen alkohol čo sodík sa nekamarátia s obličkami, ale ani oxaláty. Tie nájdeme v mnohých potravinách, ako je napríklad špenát, listový mangold, červená repa, rebarbora alebo aj čokoláda. Nadbytok oxalátov môže u niektorých jedincov prispievať k vzniku obličkových kameňov.

Ak sa vás týka zvýšené riziko vzniku tohto problému alebo s ním bojujete, znížte podiel potravín bohatých na oxaláty v strave. Prevencia obličkových kameňov je v tomto smere veľmi dôležitá. 

Aktualizované na 08. 10. 2023

17 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.09.2018 06:37

Žiaľ, naozaj si môžeme škodiť i sami až do chronickej podoby...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.09.2018 10:53

mám vrodenú vadu na obličke, takže dodržiavam režim, ale občas niečo aj tak zaškrípe

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

09.09.2018 10:59

pitný režim dodržiavam, len pred cestovaním nepijem tekutiny- lebo nájsť verejnú toaletu v Bratislave je veľký problém

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

09.09.2018 12:31

Obličky sú nenahraditeľné, ...naozaj. Ak niekto žije len s jednou, dá sa to.. no je to ťažké a musí si dávať pozor na viacero aspektov. Ak odstránime chyby, ktorých sa dopúšťame (zväčša nevedomky), môžeme zachrániť tento dôležitý orgán v našom tele.

Vaše meno:

Lenka Piovarciova

Lenka Piovarciova

10.09.2018 07:49

pravdivy clanok

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

10.09.2018 11:08

obličky plnia veľmi dôležitú funkciu v organizme a preto si ich musíme šetriť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.09.2018 20:15

Rada som si prečítala skvelýa poučný článok

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

13.09.2018 09:06

Hlavne, že veľa zdrojov do nás hučí, že máme piť obrovské množstvá vody. V niektorých diétách som videla až 4 litre. Telo podľa mňa samo vie, čo mu chýba, netreba doň trepať nasilu čo nechce a nie je schopné spracovať a zaťažovať ho..

Vaše meno:

Tatiana Husárová

Tatiana Husárová

19.09.2018 11:04

fuuha, musim sa polepsit

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

20.09.2018 21:14

niekedy sa nedá inak ,len odkladať návštevu toalety, je to preto, ze málokde sú verejné toalety. Je to hanba viacerých miest.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.09.2018 15:12

Nie vždy sa podarí všetko dodržiavať...ale zdravé obličky za to veru stoja.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

26.09.2018 12:10

Zaujímavé zistenie:)

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

26.09.2018 13:35

z mnohých miest zmizli verejné toalety,alebo sú v takom stave,že by ste sa radšej pocikali,ako ju použili.a týka sa to bohužiaľ aj zdravotníckych zariadení,ale na druhej strane,povedzme si pravdu,veď to robíme my sami.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

26.09.2018 15:18

Je zarážajúce, že napriek množstvu dostupných informácií, stále veľa ľudí nepríjíma tekutiny správne, resp. sem zarátajú aj kávu.

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

26.09.2018 17:01

Väčšinou si škodíme vedome tým žeb si chceme pomôcť od inej bolesti práve tymi liekmi :(

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

02.10.2018 14:09

S obličkami som si už viackrát "užila", preto si dávam veľký pozor hlavne na pitný režim, ktorý som nedodržiavala a potom som na to doplatila.

Vaše meno:

Jana Repjaková

Jana Repjaková

06.10.2018 11:24

Milujem slané maškrty ale zároveň si uvedomujem že to nesmiem preháňať.... nieje to vôbec prospešné

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE