Telo získava vitamín D zo slnečných lúčov. Čo o ňom treba vedieť?

Priame vystavenie sa slnečnému žiareniu môže byť veľmi nebezpečné a škodlivé. Ak sa však do úvahy vezmú jeho blahodárne účinky, môže nás ochrániť pred mnohými chorobami. Slnko v skutočnosti poskytuje energiu, ktorú potrebuje všetko živé. Vďaka tejto energii žijeme a rastieme. Slnečné žiarenie produkuje vitamín D, ktorý celkovo zlepšuje náladu a spánok. Čo by sme o tomto dôležitom vitamíne mali vedieť?

Odporúčame: Ako pripraviť nové zemiaky? 3 skvelé recepty, ktoré musíš vyskúšať

význam vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Vhodný čas pre pobyt na slnku

Vystavovaniu na slnku by ste sa mali vyvarovať medzi 10. a 16. hodinou. Je to čas, kedy je slnko na najvyššom bode na oblohe. Počas tejto doby sú slnečné lúče najsilnejšie a najnebezpečnejšie. Popoludňajšie slnko je najlepším zdrojom UVB žiarenia, ktoré je primárne najmocnejším zdrojom vitamínu D. Iba 10 až 15 minút priameho slnečného žiarenia môže byť dosť pre vytvorenie dostatočného množstva vitamínu D. UVA lúče (ráno a popoludní) nepodporujú produkciu vitamínu D. Majú však aj iné prínosy pre zdravie. Je málo pravdepodobné, že spôsobia spáleniny.

zdroje vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín D a naše zdravie

Výskumy ukázali, že dostatok slnka, čo znamená dostatočné množstvo vitamínu D, môže znižovať riziko rakoviny najmenej o 60 %. Vitamín D je v tuku rozpustný vitamín. Nachádza sa v niektorých potravinách, ako sú napríklad vajcia, mlieko, maslo, tvaroch, hovädzie a bravčové mäso a ryby. Získame ho taktiež vďaka ultrafialovému žiareniu, ktoré slnko vyžaruje. Vitamín D je nevyhnutný pre naše zdravie a pre riadne fungovanie rôznych systémov v našom tele. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k mnohým chorobám. Rakovina, cukrovka, srdcové choroby, vysoký krvný tlak a mnohé ďalšie. Pohyb na slnku je taktiež veľmi dôležitý pre tehotné ženy. Pomáha chrániť pred vysokým krvným tlakom, opuchmi rúk a nôh, ktoré sprevádzajú tehotenstvo.

Imunitný systém

Ďalším skvelým prínosom pre naše zdravie je zvýšenie bielych krviniek a gama globulínu. Imunitný systém naberie tak na sile. Biele krvinky a gama globulín tvoria ochranný systém, ktorý bojuje proti baktériám, plesniam, vírusom a odvracia infekcie a choroby.

Pozri aj: Účinná bylinka na poruchy trávenia: Ako ti pomôže horká ďatelina?

slnečné lúče

Zdroj: Shutterstock®

Slnečné žiarenie a krása

Ako je známe, slnko dáva našej pleti zdravý lesk a žiarivý vzhľad. Ale to ešte nie je všetko. Stimuluje pokožku k produkcii melanínu. Ten má za následok nádherne hnedé opálenie. Čím viac melanínu pokožka vyprodukuje, tým viac je chránená pred škodlivými slnečnými lúčmi. Ak sa teda budete pravidelne vystavovať slnečnému žiareniu, budete rozvíjať prirodzenú odolnosť voči ultrafialovým lúčom. UV žiarenie má schopnosť bojovať a zabíjať baktérie, vírusy, kvasinky, plesne, huby a roztoče, ktoré sa môžu objaviť na koži. Úspešne bojuje aj s nežiadúcim akné a ekzémom.

lepší spánok

Zdroj: Shutterstock®

Lepšia nálada a spánok

Jedným z najväčších zdravotných výhod slnečného žiarenia spočíva v jeho schopnosti zlepšiť našu náladu. To môže mať pozitívny vplyv na našu myseľ. Slnko je účinným antidepresívom. Do života vnáša pokoj a pohodu. Vedeli ste, že lieči typ depresie, takzvanú sezónnu afektívnu poruchu? Touto depresiou trpíme hlavne v zimných mesiacoch, kedy je menej slniečka. Slnečné žiarenie zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu. V zimných mesiacoch je serotonín produkovaný dvakrát menej. Slnečná terapia je preto preukázaná ako účinná liečba pre ľudí s týmto typom depresie. Počas dňa nám slnečné žiarenie dodáva nielen serotonín, v noci je to zas melatonín.

Ostatné zdraviu prospešné výhody slnečného žiarenia:

  • Podporuje zdravý krvný obeh
  • Posilňuje kardiovaskulárny systém
  • Stabilizuje krvný cukor
  • Stabilizuje krvný tlak
  • Zlepšuje trávenie
  • Slnečné lúče sú účinné pri liečbe žltačky

Slniečko nám už vykúka čoraz častejšie, čo je dobrý signál pre naše zdravie. Aj vy milujete túto energiu rovnako ako my?

Pozri aj: Obrazy do obývačky, ktoré ju zmenia na nepoznanie

3 komentárov
Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

26.04.2013 20:52

Ja sa vždy teším na také letné obdobie, zimu nemusím. V lete sa mi všetko akoby "napraví" pleť, vlasy, pokožka....Slnečná energia musí mať naozaj magickú vec v sebe :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

16.08.2013 14:01

Mám rada leto, ale nie extrémy, ako posledné roky:))

Vaše meno:

dominika4848

dominika4848

16.08.2013 14:11

mam rada slnko,leto voda, oddych

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE