Zeleninové šťavy – na každý deň iný nápoj

Kýchate v tomto období častejšie, než je zdravé? Ak sa aj vy pomaly ale isto radíte medzi tých „chrípkou očarených“, je najvyšší čas zakročiť. Prv než si začnete robiť revíziu v lekárničke, vyskúšajte svoju imunitu posilniť prírodným spôsobom. Siahnite po zelenine a odšťavovači a pripravte si na každý deň inú zeleninové šťavu. Ich príprava nie je nič zložité, ich konzumácia nevyžaduje žiadne prísne pravidlá, a ich účinok je raz dva viditeľný.

 

Odporúčame prečítať: Čo všetko sa dá vyčarovať z tekvíc?

 

O čosi zložitejšie to budú mať tie z vás, ktoré nepatria k fanynkám zeleniny. Skúste si však predsa len spísať zoznam tej zeleniny, ktorú ešte ako tak môžete. No a z nej potom prispôsobte naše recepty svojim chutiam. Ak naopak medzi zeleninou „nerobíte rozdiely“, potom sa smelo vydajte na nákup s týmto nákupným zoznamom:

 

  • MRKVA, ČERVENÁ REPA, UHORKA, ŠPENÁT, PETRŽLEN, ZELER, ZÁZVOR

 

A aj keď píšeme o zeleninových šťavách, zakúpte si predsa len aj trochu ovocia:

 

  • POMARANČE, JABLKÁ, GRAPEFRUIT, ANANÁS
Zeleninové šťavy – na každý deň iný nápoj

Zdroj: Shutterstock®

PONDELOK – ŠŤAVA NA DOBRÚ NÁLADU

 

Úvod pracovného týždňa začnite tým, že si pripravíte nápoj na veselý usmievavý deň. Presne o dobrú náladu sa postará kombinácia mrkvy, jablka a pomaranča. Ideálne v pomere 50% mrkvy, 30% pomaranča a 20% jablka. Takýto nápoj si doprajte hneď zrána, okrem úsmevu vám dodá aj energiu a posilní imunitu.

 

UTOROK – ŠŤAVA PRE VAŠU MYSEĽ

 

Keď viete, že vás čaká náročnejší deň alebo týždeň, ktorý si bude vyžadovať všetku vašu pozornosť a 100% koncentráciu, doprajte si hneď zrána dokonalú draslíkovú zmes. Vytvoríte si ju z viacerých surovín v pomere: 60% mrkva, 20% zeler, 20% petržlen a 10% špenát. Keď máte radšej ovocné chute, nahradiť ju môžete aj kombináciou pomaranč, grapefruit a ananás. Prihodiť môžete pokojne aj banán, ktorý patrí k „draslíkovým kráľom“.

Zeleninové šťavy – na každý deň iný nápoj

Zdroj: Shutterstock®

STREDA – ŠŤAVA NA VIAC ENERGIE

 

Doplňte si železo a ostatné vitamíny a minerály, ktoré váš organizmus uprostred týždňa napumpujú takou dávkou energie, že všetky pracovné aj iné povinnosti hravo zvládnete. Ráno vám nebude potrebné vypiť ani kávu. Stred týždňa začnite nápojom: 50% jablka, 20% mrkvy, 20% červenej repy a 10% špenát.

 

ŠTVRTOK – ŠŤAVA PROTI STRESU

 

Kým pondelkové ráno býva ešte také zasnené, to štvrtkové je už tvrdou pracovnou realitou. Ak po porade máte hlavu v smútku, adrenalín stúpa a stres sa vo vás už naplno usadil, pripravte si šťavu, ktorá ho minimálne zmierni. Jej účinky spočívajú v tom, že dodá vášmu telu minerály, ktoré sa vplyvom „všetkého“ z neho odstránili. Túto úžasnú schopnosť má nápoj, ktorý pozostáva zo 40% červenej repy, 30% špenátu a 30% mrkvy.

 

Odporúčame prečítať: Chudnite s jablkami – pomôže vám jablková diéta

 

PIATOK – ŠŤAVA PRE VYČERPANÉ TELO

 

Na konci pracovného týždňa, dupľom pokiaľ bol náročný, doprajte svojmu unavenému organizmu poriadnu vitamínovú bombu. Vaše telo vzpruží a posilní kombinácia mrkvy, červenej repy a uhorka, mrkva by mala tvoriť polovicu nápoja, zvyšnú polovicu by si mala rozdeliť repa a uhorka, v pomere, aký vyhovuje vaším chuťovým pohárikom. 

Zeleninové šťavy – na každý deň iný nápoj

Zdroj: Shutterstock®

SOBOTA – ŠŤAVA NA OČISTU ORGANIZMU

 

Možno ste to v piatok večer so zábavou prehnali, a možno ste len zničené z celého pracovného týždňa. Keď cítite, že vaše telo už melie z posledného, je vysoká pravdepodobnosť, že ho ovládli toxíny. Zbavte sa ich účinnou detoxikáciou, pomôže vám v tom aj zeleninový šťava, ktorú si vytvoríte takto: 50% uhorky, 40% ananásu a 10% zázvoru, alebo 60% mrkvy, 30% červenej repy a 10% petržlenu. Tento nápoj pokojne pite celý deň, aj v kombinácii s čistou vodou, či bylinkovými čajmi.

 

Odporúčame prečítať: Doplnky, ktoré dodajú vašej kúpeľni čarovný vzhľad

 

NEDEĽA – ŠŤAVA NA POSILNENIE IMUNITY

 

Tento nápoj určite nepite iba vtedy, keď cítite, že niečo na vás lezie, ale naopak vždy keď si chcete posilniť obranyschopnosť. Nedeľa je na to ideálny deň. Množstvo vitamínov, živín aj minerálov vám dodá v tom správnom pomere 80% mrkvovej šťavy s limetkovou šťavou (cca 10%) a strúhaným zázvorom. 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

17.10.2015 09:58

takéto šťavy sú dobré a hlavne sa dajú obmieňať suroviny takže sa nikdy nezunujú

Vaše meno:

Erika Šuleková

Erika Šuleková

17.10.2015 12:07

V jesennom období rada konzumujem hlavne mrkvové šťavy, ktoré obsahuju vela vitamínov hlavne betakaroten. :-)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

19.10.2015 08:36

určite niektoré vyskúšam :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE