5 účinných červených antioxidantov

Čo vo vás evokuje červená farba? Lásku, romantiku, vášeň, či temperament? Červená farba patrí podľa psychológov do kolónky s názvom asertivita. Všimnite si, že keď si oblečiete červené šaty, tričko, alebo uprednostníte červené doplnky, okolie vás hneď inak vníma, inak s vami komunikuje. Červená farba nám vraj dokáže uľahčiť komunikáciu, presadiť si svoje, pomôže dodať niekedy tak potrebnú energiu, nielen nášmu telu, ale aj myšlienkam a slovám.

 

Ak to s červenou preženieme, ľahšie vyvoláme konflikty, no jestvuje miesto, kde to s červenou môžeme preháňať koľko len chceme, a ním je kuchyňa. Vyskúšajte byť jeden deň naladené na červenú farbu. Okrem šiat, doplnkov, či červeného rúžu na perách, si zostavte jedálniček, na ktorom bude prevládať práve červená. Odporúčame sústrediť sa na ovocie a zeleninu, pretože sa pýšia tým, že majú najviac antioxidantov. Obsahujú veľa vitamínu C, E, nájdete v nich aj draslík, či vzácne flavonoidy a bioflavonoidy, ktoré sú známe ako vitamín P.

 

Prostredníctvom červeného ovocia aj zeleniny si môžeme výrazne posilniť imunitu, poradiť so zápalmi, vírusmi, či toxínmi v tele. A ktoré sú tie NAJ?

 

Odporúčame prečítať: Ako správne pestovať aloe vera?

5 účinných červených antioxidantov

Zdroj: Shutterstock®

PARADAJKY

Draslík ukrytý v paradajkách vám pomôže znížiť vysoký tlak. Antioxidanty účinne pôsobia protirakovinovo, nájdete tu aj vitamín C, E a betakarotén. Paradajky sa starajú aj o správne fungovanie našich čriev. Najviac vitamínov sa ukrýva pod ich kožkou, preto ju radšej nelúpte. Ďalej nám pomáhajú odvodňovať telo a ničiť baktérie, či choroboplodné zárodky v črevách.

 

Odporúčame prečítať: Melónové triky, ktoré zmenia váš stôl na pastvu pre oči ČERVENÁ REPA


Leto sa nám už pomaly ale isto končí, smútiť však nemusíme, vystrieda ju totiž romantická jeseň. S jej príchodom sa môžeme tešiť na nástup červenej repy, ktorá je skvelá v surovom, varenom, pečenom, nakladanom, aj krémovom stave. Červená repa, alebo cvikla sa odporúča pri rôznych diétach (aj tých, ktoré musíme dodržiavať zo zdravotného hľadiska), dáva pozor na cholesterol v našom tele, lieči dokonca ekzémy, pomáha pri ochoreniach pečene, obličiek, kontroluje krvný obeh a je naozaj mimoriadne silne protirakovinová.

5 účinných červených antioxidantov

Zdroj: Shutterstock®

 ČERVENÁ CIBUĽA


Ak ste neprišli na chuť tej biele, červenej prídete určite. Je miestami nezanedbateľná najmä čo sa zeleninových šalátov týka. Je plná vitamínu C, ale tiež éterických olejov, flavonoidov, či minerálov ako napríklad draslík, vápnik, fosfor, železo, jód alebo selén. Pomáha naštartovať obranyschopnosť nášho tela, je mimoriadne účinná pri nádche, či chrípke, znižuje tiež krvný tlak a samovoľne sa pustí aj do posilňovania našich ciev.

 

Odporúčame prečítať: Naše najčastejšie fóbie – z čoho máte najväčší strach? JAHODY

Máte chuť na čosi sladké? Siahnite po jahodách. Tie majú minimum cukru a vďaka ovocným kyselinám si môžete vyčistiť / vydezinfikovať tráviaci systém. Vláknina ukrytá v jahodách vám prečistí hrubé črevo a pomôže so zápchou, či trávením. Zároveň zníži cholesterol v krvi. A aby toho nebolo málo, vďaka jahodám dostanete do svojho tela aj železo, vitamín B, mangán, fosfor a hlavne veľa spomínaného "céčka".

5 účinných červených antioxidantov

Zdroj: Shutterstock®

 MALINY


Len pre porovnanie v malinách vraj nájdeme 10 násobne viac antioxidantov než v paradajkách. Ani tu nechýba tak obľúbený vitamín C, ktorý má skvelú schopnosť bojovať s rakovinotvornými bunkami ako nik iný. Vhodné sú aj pri diéte, podobne ako jahody ich môžete použiť ako veľmi chutnú náhradu za sladkosti. Vďaka vysokému obsahu vitamínu E sa nám postarajú o zdravú pleť, pomôžu tiež vyliečiť prípadné kožné nezrovnalosti.

 

Odporúčame prečítať: Slivky – chutné a zdravé ovocie zo záhrady

13 komentárov
Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

23.08.2016 08:11

Všetko papáme :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

23.08.2016 09:32

Chutné a zdravé.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

23.08.2016 12:32

všetko máme takže v pohode

Vaše meno:

Anna Majdáková

Anna Majdáková

23.08.2016 15:51

tento rok máme prvý krát červenú cibuľu z vlastnej záhrady a je naozaj chutnejšia ako biela

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

23.08.2016 16:51

Červená cibuľa je výborná,nevieme sa jej dojest.

Vaše meno:

Katarina Hovancova

Katarina Hovancova

23.08.2016 18:31

najradšej máme lesné plody napr. čučoriedky

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.08.2016 22:19

všetko spomínané máme radi, teraz sú u nas v "kurze" hlavne paradajky a maliny

Vaše meno:

Adriána Jakubová

Adriána Jakubová

30.08.2016 22:58

všetko rada papam :)

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

18.09.2016 09:35

všetko máme v zahradke a poctivo papame. Pecena cvikla odporucam všetkým vyskušať je uplne fantastická.

Vaše meno:

Mia Lock

Mia Lock

21.12.2016 19:17

Škoda, že sa tým paradajkám musím viacmenej vyhýbať :(

Vaše meno:

Ján

Ján

28.12.2016 02:08

zdravota

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

02.01.2017 22:07

sú to zdravé a chutné veci

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

07.11.2021 20:27

Červené ovocie a zeleninu konzumujem aj pre vysoký obsah železa, ktorého mám niekedy nedostatok a musím ho dopĺňať :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE