Svadobná etiketa: Poznáš a ovládaš všetky jej pravidlá?

Tak ako každá spoločenská udalosť, aj svadba si vyžaduje dodržiavanie istých pravidiel, pravidlá správania nevynímajúc. A keďže so svadbami sa tento rok doslova roztrhlo vrece, je veľmi pravdepodobné, že sa jej zúčastníte aj vy, či už ako hosť alebo hlavný „aktér“. Svadobná etiketa by vám teda rozhodne nemala byť cudzia.

Oznámenie a pozvanie na svadbu

Oznámenie o svadbe sa, samozrejme, rozposiela pred samotným dňom D, a to všetkým ľuďom, na ktorých vám záleží a ktorí sú pre vás nejakým spôsobom dôležití. Aj v dnešnej elektronickej dobe je prejavom zdvorilosti dať si tú námahu a zaslať oznámenie klasickou poštou, prípadne ho dotyčnej osobe podať osobne. Pokiaľ ide o pozvanie na svadobnú hostinu, k oznámeniu o svadbe by mal byť priložený aj samostatný lístoček / kartička, z ktorého je zrejmé, že dotyčnú osobu pozývate aj na „veselicu“. Na tomto lístočku by nemala chýbať informácia o tom, kde sa bude hostina konať, či pozvanie platí aj pre polovičku alebo deti pozvaného, prípadne, či bude tematicky ladená.

Vhodný čas na pozvanie ľudí na vašu svadbu je približne päť týždňov pred jej konaním. Povinnosťou pozvaného je zase dostatočne skoro oznámiť, či sa svadby zúčastní alebo nie. Avšak, bez ohľadu na to, čo si pomyslí sesternica vašej tety z tretieho kolena, pozvite si skutočne len tých ľudí, ktorých tam naozaj chcete mať. Nikto nemá právo nútiť vás k pozvaniu konfliktného kolegu alebo otcovho strýka, ktorého poznáte len z počutia.

 

Zaujme ťa: Čepčenie nevesty: Originálny zvyk, ktorý nesmie chýbať na svadbe!

pozvanie na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Oblečenie svadobných hostí

Snáď netreba zdôrazňovať, že oblečenie svadobčanov má byť slávnostné, prípadne doladené do témy, ktorú si určili budúci manželia. Ženy – svadobčanky by sa mali oblúkom vyhnúť bielym šatám, čiernej farbe, ale aj ultramini či extravagantným šatočkám. Ideálne je zvoliť si jednoduché a vkusné šaty s dĺžkou minimálne po kolená. Staršie dámy si môžu obliecť aj sukňový či nohavicový kostým. Muži – svadobčania by zase mali siahnuť po tmavšom, dobre padnúcom obleku s bielou alebo bledou košeľou a samozrejme, s elegantnými topánkami a tmavými ponožkami.

oblečenie na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Pozornosť, venovaná svadobčanom

Po celý čas venujte pozornosť svojim svadobným hosťom. Hoci je to prioritne váš veľký deň a chcete si ho užiť najviac, ako sa len dá, nezabúdajte pritom ani na ľudí, ktorí tento významný moment zdieľajú spolu s vami. Venujte im preto dostatočnú pozornosť a neignorujte ich. Mali by sa na vašej svadbe cítiť maximálne komfortne a hoci od vás nikto nevyžaduje špičkové cateringové služby počas vášho dňa D a len ťažko vyhoviete naozaj každému, vaši hostia musia cítiť, že vám na nich záleží. Nakoľko je nezdvorilé, aby hostia odišli z hostiny bez rozlúčky, pri odchode im nezabudnite poďakovať za ich prítomnosť, prípadne za svadobný dar.

 

Pozri aj: Dlhý, krátky, s čipkou či bez? Vyber si ten pravý svadobný závoj!

 

venovanie sa svadobným hosťom

Zdroj: Shutterstock®

Sedenie v kostole či na matrike

Hostia nevesty sa usádzajú na stranu, na ktorej stojí nevesta, ženíchovi hostia zase na jeho stranu. Nevesta stojí vpravo, ženích vľavo. Svadobní rodičia sedia vpredu, spolu so starými rodičmi a súrodencami. V ďalších radoch potom sedia ďalší rodinní príslušníci – najprv bližšia rodina, potom vzdialenejšia a napokon ostatní prítomní. Svadobčania by mali byť na mieste konania obradu približne o tridsať minút skôr, v žiadnom prípade by nemali dobiehať na poslednú chvíľu.

zasadací poriadok na svadbe

Zdroj: Shutterstock®

Zasadací poriadok na svadobnej hostine

Nevesta sedí napravo od ženícha, vedľa nej by mali sedieť ženíchovi rodičia a vedľa neho zase rodičia nevesty. Následne, podobne ako v kostole či na matrike, sa usádzajú ostatní hostia – najprv bližšia, potom vzdialenejšia rodina, napokon ostatní hostia (priatelia, kolegovia, známi). Žena sedí vždy po pravici muža. V každom prípade by mali byť na svadobnom stole umiestnené menovky, aby nevznikol chaos, nedajbože hádky.

 

Odporúčame: Jednotlivé výročia svadby: Pomôžeme ti zorientovať sa v nich

všetko o svadbe

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná etiketa však zahŕňa celú škálu momentov, okrem tých, ktoré sme „vypichli“. Aj pri situáciách, akými sú slávnostný príhovor a prípitok, správanie počas obradu aj hostiny, jedlo, pitie, krájanie torty, tanec, fotografovanie, natáčanie a zverejňovanie fotiek alebo videí na sociálnych sieťach, svadobné dary, neskorší príchod kamarátov či vzájomné zoznámenie sa, by ste mali vedieť, čo sa patrí. Všetko má totiž svoje pravidlá. Sledujte nás preto aj naďalej, aby vám neušlo nič podstatné! :-)

5 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

13.06.2018 19:23

podľa mňa sa čoraz menej dbá na etiketu, nielen pri svadbách

Vaše meno:

Marián Podmanický

Marián Podmanický

09.07.2018 21:10

Svadba je vždy podľa toho, koľko si môžete dovoliť zaplatiť. Tá doba, keď sa pozývalo cez 150 hostí a holdovalo sa 3 dni je už dávno za nami. Teraz sa už nepozýva ani celá najbližšia rodina, sobáš je o 17:00 a o 22.00 je nočný kľud.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

14.07.2018 21:51

Že sú biele šaty nevhodné, to som vedela, ale že aj čierne, to je pre mňa úplne nová informácia ..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.09.2018 10:59

Pekný článok a etikwtu treba ddodržat

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

22.09.2021 14:25

Podľa mňa aj čierne šaty na svadbu sa absolútne nehodia :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE