TEST: Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Nobile PER3464B je elektronická čítačka na vysokej úrovni za skvelú cenu. E-ink a jednoduché ovládanie ju radia medzi top čítačky na trhu.

Prestigio má na trhu aj čítačky kníh a ja som mala možnosť jednu z nich otestovať. Ide o model Prestigio Nobile PER3464B.

Čítačky kníh sú za oceánom bežnou výbavou ľudí, v Európe a hlavne na Slovensku sa začínajú pomaly etablovať a nachádzajú si miesto aj u našich ľudí. Ich primárnou funkciou je čítanie kníh, i keď niektoré ponúkajú aj iné doplnkové funkcie a služby.

 

Prečo čítačky kníh? Možno sa pýtate, čo je na nich také dobré? Ich veľkou výhodou je kvalitné zobrazenie textu, čo zabezpečuje elektronický papier. To znamená, že tu nie je klasický displej, ale tzv. elektronický papier, ktorý opticky vyzerá ako klasický novinový papier, čo je podstatou a kľúčovou vlastnosťou e-čítačiek.

Dôležité je, že neunavujú oči. Vyobrazenie totiž nebliká, obraz je statický, až kým neotočíte stranu, kedy sa obraz prekreslí a znova ustáli.

Ďalšou skvelou vlastnosťou elektronického papiera je jeho výborná čitateľnosť na slnku, čo je napr. rozdiel oproti „bežným“ displejom, ktoré sú na slnku nepoužiteľné. Štandardne nie je podsvietený, čo neumožňuje nočné čítanie bez lampy.


A teraz k e-book čítačke Prestigio Nobile PER3464B. Ako prvé musím spomenúť a vyzdvihnúť jej štíhly dizajn a nízku hmotnosť. Je štíhla, skvele sedí do ruky a v kabelke nie je ani poznať, že do nej niečo pribudlo. Je tak ľahko prenosná, čo vám umožní si ju zobrať nielen na dovolenku ale aj so sebou do práce či von.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Ďalšou výhodou je jej ovládanie, ktoré pochopíte ihneď bez použitia manuálu. Vôbec nemusíte mať obavu, či túto modernú technológiu zvládnete. Preto je vhodná aj pre deti či seniorov. Zapína sa jednoducho stačením tlačítka, ktoré nájdete na opačnej strane čítačky. Ovláda sa šiestimi tlačítkami, ktoré nájdete pod displejom. Intuitívne pochopíte, že v menu sa posúvate pomocou 4 šípok, dopredu, dozadu, hore, dole, strany otáčate pomocou šípok doprava, doľava, jedno tlačítko funguje ako funkcia Back čiže späť a jedno je na vstup do menu alebo ako funkcia Enter. To vám stačí na celú obsluhu čítačky.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Menu je veľmi prehľadné a jednoduché. Veľmi ľahko a rýchlo sa dostanete do knižnice, kde sú knihy rozdelené do priečinkov. Okrem čítania kníh v menu nájdete aj iné funkcie ako prehrávanie hudby, prezeranie obrázkov. Na displeji sa vám zobrazuje aktuálny dátum a čas.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Čo sa týka displeja, je to 6-palcový displej (15,2cm), takže čítanie je veľmi pohodlné. Aj tento displej využíva e-ink, čiže elektronický atrament, ktorý je pre čítanie elektronických kníh najlepší a k očiam veľmi prívetivý. Displej nie je podsvietený. Naozaj má skvelú čitateľnosť na slnku, takže si ju môžete pribaliť aj na dovolenku k moru.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Nabíja sa cez usb kábel, ktorý je v balení. Výdrž batérie neviem posúdiť a porovnať, ale mne sa zdala celkom dostatočná, určite sa to nedá porovnať s takým tabletom, kde výdrž je veľmi slabá. Výrobca garantuje na jedno nabitie až 7000 otočení strán.

 

Ako som už spomínala, môžete si prehrať hudbu, je tu jack na pripojenie slúchadiel, takže ak rady čítate pri obľúbenej hudbe, táto čítačka vám to umožní. Interná pamäť 4GB vystačí na uloženie zhruba tisícky kníh, dá sa ešte rozšíriť pomocou pamäťovej karty MicroSD až do 32GB. A ešte tu nájdete USB port, USB kábel je v balení, slúži na prenos dát či nabíjanie čítačky.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Ešte nejaké parametre pripájam, ktoré som v recenzii nespomenula:
Podporuje formáty: PDF/ePUB, TXT, CHM, HTML, FB2
Audio formáty: WMA, WAV, FLAC, AAC, OGG
Foto formáty: JPG, BMP, PNG, GIF
Farba: čierna
Rozmery: 17,5 x 11,4 x 0,9 cm
Hmotnosť: 170g

 
Prestigio Nobile PER3464B je dobrá voľba, ak od čítačky očakávate jej hlavnú funkciu - čítanie na vysokej úrovni a nepotrebujete iné doplnkové funkcie, ktoré nájdete u drahších modeloch.

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Na základe recenzie vám ju môžem len odporučiť, pretože pomer cena/kvalita vás milo prekvapia.

 
Za jej výhody považujem:
+ štíhly dizajn
+ nízka hmotnosť (prenosnosť kamkoľvek)
+ e-ink - elektronický atrament (pohodlné príjemné čítanie)
+ jednoduché intuitivné ovládanie
+ cena

Prestigio Nobile PER3464B - el. čítačka kníh

Čítačku využijú nielen milovníci literatúry, keďže si takto jednoducho zoberiete so sebou asi tisícku kníh na dovolenku, do čakárne či kaviarne, ale aj pracujúci ľudia či študenti. Môžete si tu prezerať firemné dokumenty či študovať skriptá bez toho, aby ste so sebou nosili kopec materiálov a papierov veľkých formátov. Je to veľmi pohodlné a praktické. Či už v pohodlí domova, kaviarne, vo vlaku, v MHD, na dovolenku, môžete si ju vziať kamkoľvek a spríjemniť si tak každý voľný okamih.
Jej cena je cca 76 eur.

 

2 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

19.09.2014 16:04

s týmto by som sa rozhodne nenudila.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

30.12.2020 08:03

Zostanem pri klasike v podobe voňavej knihy :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE