Dovolenka v krajine orlov: Prečo navštíviť Albánsko?

Exotika ako vyšitá s nádychom dobrodružstva, kde môžete stále cítiť divokosť tajomného kútu Balkánu. To je Albánsko, ktoré dovolenkujúcim ponúka viac než by ste od neho čakali. Albánsko, alebo aj Shqipëria, čo v preklade znamená krajina orlov, je ešte dodnes pomerne neznáma, no aj príťažlivá krajina, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Raz a navždy sa tak zbavíte svojich predsudkov.

Albánsko je neveľká krajina (cca 28 000 kilometrov štvorcových) ležiaca na brehu južnej časti Jadranského mora a z časti ju obmýva aj Jónske more. Hlavné mesto tohto takmer 3 miliónového štátu je Tirana. Jej vnútrozemie už dávnejšie objavili viacerí dobrodružní turisti putujúci po albánskej zemi. Tu sa striedajú divoké hory s prekrásnymi horskými jazerami a vzácnymi historickými pamiatkami. Tie sú paradoxne napriek bývalému režimu v dobrom stave, a to hlavne kvôli pomerne veľkej izolovanosti krajiny v minulosti.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na Severe

albánske miesta

Zdroj: Shutterstock®

albánske pobrežie

Zdroj: Shutterstock®

Dovolenka v Albánsku

Vďaka svojej polohe bolo Albánsko v minulosti pod vplyvom rôznych kultúr. Netreba sa čudovať, veď Grécko je hneď vedľa a Taliansko leží na druhej strane mora. Preto je v Albánsku viacero pamiatok zo zoznamu UNESCO. Skutočný unikát je staroveké mesto Butrint, ktorého počiatky možno sledovať až do doby hlboko pred naším letopočtom.  Dodnes v ňom možno vidieť veľmi zachovalé rímske divadlo, akropolu a dva antické chrámy. Pôsobivá je aj pevnosť Berat so svojimi viac ako tisíc oknami. Skadarské jazero netreba asi nikomu bližšie predstavovať. Pre tých, ktorí majú radi turistiku na horách, sú tu Albánske Alpy. Najvyšší vrch sa volá Korab a meria až 2751 metrov.

Odporúčame prečítať: Grécke ostrovy  - kam na dovolenku?

albánska zem

Zdroj: Shutterstock®

krásy Albánska

Zdroj: Shutterstock®

Hornaté vnútrozemie sa malebne dopĺňa so širokými a dlhými pieskovými plážami. Tie sa nachádzajú hlavne v severnej časti pobrežia, na juhu sa menia na skôr menšie skalnaté zálivy s čarokrásne čistou vodou. Na pobreží možno nájsť mnoho menších hotelov, kde už čoraz častejšie počujete aj slovenčinu a češtinu. Úroveň služieb je z roka na rok lepšia, veľkým lákadlom pre turistov môže byť aj exotická albánska kuchyňa, veľmi podobná tej tureckej. Nehovoriac o cenách potravín a nápojov, lebo v Albánsku sa aj bežní Slováci môžu cítiť ako boháči. Návštevu Albánska určite nebudete ľutovať. O krajine orlov platí staré známe ,,lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“ naozaj na 100%.

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri

Galéria - Dovolenka v Albánsku

6 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

17.05.2015 20:05

krásne pláže a určite aj krajina

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

18.05.2015 14:42

veľmi pekné fotky

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

18.05.2015 16:53

krásné, jen si vybrat

Vaše meno:

Nikola Sisáková

Nikola Sisáková

19.05.2015 09:41

je opisované ako nie veľmi príjemná krajina a zrazu môžeme vidieť ako má krásne miesta

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

25.09.2015 14:22

ou toto by som nenavštívila.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

03.01.2021 11:30

Turistami zatiaľ až tak nepoznaná a nedocenená destinácia, určite stojí za to navštíviť ju :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE