Ostrov lásky Cyprus - skalnaté zrázy, čarovné pláže a čisté tyrkysové more

Ostrov Cyprus ulahodí asi každému. Sú tu krásne pláže, milí ľudia, neskutočné historické pamiatky a výborné jedlo. Môžete sa sem preto vydať úplne bez obáv, pretože vás iste nesklame.

 

Najväčším lákadlom pre návštevníkov Cypru sú krásne pláže s krištáľovo čistým morom, v ktorom sa môžete kúpať od mája do októbra. Žeby to bol druhý Karibik? Fantastická je napríklad Nissi Beach. Návštevníkov uchváti krásnym bielym pieskom a malým ostrovom, na ktorý sa dá prejsť po pieskovom moste. Jedinou jej nevýhodou je, že počas sezóny sa na nej tlačí hlava na hlave.

 

Odporúčame aj: 5 top najkrajších miest, kde by ste sa mali aspoň raz vykúpať

 

Bohatá história

 

Cyprus má bohatú históriu, a preto má čo ponúknuť najmä ľudom, ktorí majú obľubu v kultúrnych pamiatkach. Nájdete tu napríklad pozostatky osady starej desaťtisíc rokov alebo nádherné antické mesto Kourion, kde si môžete aj dnes vyskúšať akustiku pôvodného rímskeho divadla. Priamo v strede pódia sa nachádza v dlažbe malá diera. Ak sa na ňu postavíte, dostanete sa do perfektného akustického uhla, pričom sa váš hlas rozlieha do širokej diaľky. Z amfiteátra je však aj úchvatný výhľad na neďaleké morské pobrežie.

 

Jednou z možností je tiež návšteva lokality Hrobky kráľov – The Tombs of the Kings pri meste Pafos na západe ostrova. Uvidíte tu kamenné katakomby, či lepšie povedané, umelé jaskyne vytvorené ľudskou rukou, neraz s vytesanými stĺpmi a freskami na stenách. Prakticky hneď vedľa prístavu v Pafose  sa nachádza archeologický areál známy ako Mozaiky.

 

Odporúčame tiež: Andalúzia - jeden z najkrajších kútov Španielska

Odporúčame aj: Neobjavený ostrov Zanzibar

Tu určite omladnete

 

Cyprus je legendárnym miestom zrodenia bohyne krásy, lásky, sexu a vášne, nádhernej Afrodity. Toto miesto by mali navštíviť minimálne všetci milenci. Nezadané devy by sa mali vo vlnách okolo skaly aspoň vykúpať. Podľa legendy zaručene omladnú a opeknejú. Legendárne dejisko Afroditinho zrodenia z morskej peny je pri Petra tu Romiu, teda Grékove skaly, kedysi známe aj ako Afroditine skaly. Sú to veľké skaly v mori blízko pobrežných útesov neďaleko Pafosu.

 

Odporúčame tiež: Štát, ktorý o desiatky rokov zaplaví oceán - Maldivy

М#cyprus #paphos #summerstillhere☀ #hollyday #petraturomiu #afrodita

Príspevok, ktorý zdieľa Uliana Biryukova (@ulianka_b),

Jedlo nadovšetko

 

Cyperčania veľmi radi varia, ale aj vyhadzujú. Najviac peňazí na ostrove sa míňa hlavne na jedlo. To musí byť každý deň čerstvé, nikdy sa neje to, čo sa navarilo predchádzajúci deň. Každý, kto zavíta na Cyprus, by mal ochutnať alebo prirodzene aj ochutná niečo z miestnej kuchyne. Celkom určite sa stretnete so syrom Halloumi. Je ručne vyrábaný, najčastejšie z tvarohu z ovčieho alebo kozieho mlieka s pridaním mäty piepornej.

 

Vhodným, trvácnym a ešte aj chutným suvenírom alebo darčekom sú sladkosti Loukoumi, ktoré svojím výzorom pripomínajú naše želé. Možno ich poznáte aj pod názvom Turecké želé. Typickým potravinárskym produktom Cypru je aj Rohovník obyčajný, známy ako Svätojánsky chlebík.

 

Každý obed začína tradičným gréckym šalátom. Po ňom nasledujú fantastické grilované syry ako napríklad spomenutý Halloumi a cyperské sladké zemiaky. Až potom prichádza na rad mäso, najčastejšie jahňacina či baranina, zapekané cestoviny, grilovaná zelenina, ryby, múčniky, a to všetko sa zapíja kvalitným cyperským vínom. 

 

Odporúčame aj: Dovolenka v Toskánsku ponúka romantiku počas celého roka

#кипр2016 #айянапа #cyprusfood #ayianapa

Príspevok, ktorý zdieľa Restaurant in AyiaNapa, Cyprus (@baraban.cyprus),

Meze ako spôsob stolovania

 

Zrejme najtypickejšou ponukou jedálnych lístkov na Cypre je meze. Meze však nie je druh jedla, ale skôr spôsob podávania. Na tanieroch vám postupne donesú takmer všetko, čo je pre Cyprus typické. Meze teda nie je určené pre jednotlivca, ale pre viac ľudí. Takéto celovečerné menu je zložené z niekoľkých druhov mäsa, šalátov, pomazánok a chleba. 

 

Odporúčame tiež: Objavte krajinu zlata - Papua - Nová Guinea

#cyprusmylove?))) #промойкипр#прокипр#cyprus#cyprusabout#cyprusfood

Príspevok, ktorý zdieľa Irena (@irenagu),

3 komentárov
Libuše Šumná

Libuše Šumná

27.03.2017 17:31

moc pěkné

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

28.03.2017 11:31

tento rok sa tam v septembri chystáme

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 10:30

Pekné, išla by som aj hneď :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE