Jordánsko si zamiluješ! Aké krásy v ňom môžeš objaviť?

V dnešnej rubrike o cestovaní zamierime do nami doposiaľ neprebádaných končín. Predstavíme si totiž tajomné a zároveň i čarovné Jordánsko. Je to krajina Mŕtveho mora, horúcej púšte, oblasť formovania kresťanského náboženstva, ale aj nádherných historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú mnoho turistov z celého sveta. Pozývame vás spoznávať ho spolu s nami!

Jordánsko, respektíve Jordánske hášimovské kráľovstvo, je konštitučnou monarchiou. Kráľom krajiny je jeho súčasný panovník Abdallah II ibn Hussein. Jordánsko má pomerne bohatú históriu. Spočiatku na jeho súčasnom území sídlili Chetiti, Amorejci, Babylončania, Peržania a mnohé iné národy. V 16. storočí bolo pripojené k veľkej Osmanskej ríši. Od roku 1953 až do roku 1999 vládol krajine kráľ Hussein ibn Taláh z rodu Hášimovcov, ktorý svoj pôvod odvodzuje od proroka Mohameda.

Odporúčame: Najstrašidelnejšie hotely na svete: Tu by si noc stráviť nechcela!

Ammán

Zdroj: Shutterstock®

Hlavným mestom je Ammán. Až 95 % územia Jordánska tvorí púšť a polopúšť. Krajinou preteká rieka Jordán, ktorá sa vlieva do Mŕtveho mora. V prípade, že sa rozhodnete navštíviť Jordánsko, treba si uvedomiť, že ide o oblasť, ktorá v minulosti bola a stále môže byť sužovaná možnými teroristickými útokmi. Vo všeobecnosti je však kriminalita na nízkej úrovni. Netreba zabúdať ani na fakt, že Jordánsko sa zaraďuje medzi moslimské krajiny, v ktorých sa netoleruje výstredné oblečenie či pitie alkoholu na verejnosti.

Mŕtve more

Zdroj: Shutterstock®

Mŕtve more

Leží na hraniciach medzi Izraelom a Jordánskom. Jeho povrch leží 392 metrov pod hladinou mora. Vteká do neho rieka Jordán. More má vysoký obsah solí a minerálov. Zaujímavosťou je, že obyčajná morská voda obsahuje približne 3,5 % morskej soli, Mŕtve more jej má o desaťkrát viac. Vo vode sa nedá plávať ani ponoriť. Podľa starej legendy ležia na jeho dne ruiny Sodomy a Gomory.

Pozri aj: Cestovateľský tip: Modrá mešita v Istanbule, ktorá ťa určite očarí!

Wadi Rum

Zdroj: Shutterstock®

Wadi Rum

Ide o bizarné skalné útvary v púšti vytvorené z pieskovcových a žulových skál. Mesačné údolie, ako sa táto púšť prezýva, bolo v roku 2011 zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V jeho okolí nájdete predovšetkým pohostinných beduínov. Najkrajší je práve západ slnka, ktorý dokáže na týchto obroch ,,zahrať“ priam rozprávkovú hru so svetlom.

Odporúčame: Ako cestovať bezpečne a bez komplikácií? Nezabúdaj na dôležitú vec!

Petra

Zdroj: Shutterstock®

Petra

Mesto zaradené ku Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO bolo založené pravdepodobne medzi 3. storočím pred Kristom a 1. storočí po Kristovi. Mesto je vytesané do pieskovca a sídlili v ňom Nabatejovci. Neskôr bolo sídlom Rimanov. Považuje sa za jeden z nových divov sveta.

hora Nebo

Zdroj: Shutterstock®

Hora Nebo

Je v Biblii uvedená ako miesto, odkiaľ bol Mojžišovi dopriaty pohľad na Zasnúbenú zem. Tu zomrel a bol tu pochovaný. Na jej vrchole sa týči železný kríž, ktorý je obtočený hadom. Z hory je nádherný výhľad na celé Jordánske údolie a na Mŕtve more. Pri troche šťastia a dobrom počasí je možné zahliadnuť Jericho a jeruzalemské strechy. 

V Jordánsku sa nachádza mnoho prekrásnych miest, ktoré stoja za návštevu. Nevynechajte ani prírodné kúpele Hammamat, grécko-rímske mesto Jerash (Gerasa), prístavné mesto Aqaba (Akaba) či púštny zámok Qasr Amra (Kusajr Amra).

7 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

21.08.2014 08:56

Jordánsko ma nikdy nelákalo ale po prečítaní článku som si povedala že by ani nebolo zlé ísť sa tam popozerať

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

21.08.2014 14:17

určite je to pekná krajina,bolo by tam čo obzerať a nasávať históriu

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.08.2014 15:38

presne túto a hlavne mŕtve more nádherné fotky

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

27.08.2014 08:58

krásne Jordánsko ma upútalo, je to úplne iná krajina ako naše krajiny V Európe, ak by bola možnosť rada by som sa šla pozrieť.

Vaše meno:

Stanislava

Stanislava

31.08.2014 22:31

Jordánsko odporúčam. Chcela by som navštíviť Sýriu a Libanon, keď sa to tam niekedy ukľudni.

Vaše meno:

Jana Kabinová

Jana Kabinová

22.09.2014 07:35

Dalsi z mojich cestovatelskych snov, navstivit chcem urcite aj Izrael.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.01.2021 11:05

Skôr taký nedosiahnuteľný cestovateľský sen, ale na Mŕtve more som veľmi zvedavá, nakoľko neviem plávať, tak či by som sa v ňom vážne neponorila :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE