Najobľúbenejším spôsob uskladňovania potravín ako sú ovocie, zerenina, bylinky je mrazenie (spolu so sušením, ktoré je rovnako veľmi obľúbené a zdravé).
Dôvodom, prečo je mrazenie také populárne, je že rýchle a hlavne zdravé.
No mnohé gazdinky aj napriek tomu ešte stále v horúčavach trpia pri hrncoch a varia nálevy na zaváranie. Pritom ovocie a zeleninu stací jednoducho a rýchlo umyť a očistiť, správne zabaliť a šup s nimi do mrazničky.
Odporúčame prečítať: Základy, ktoré možno neviete o zdravej výžive
Skrátka s výnimkou klasických chutných uhoriek a baraních rohov nezavárame absolútne nič. Veď je to škoda, že namiesto čerstvého ovocia by sa mala v zime z pohára vytiahnuť blatová kaša, ktorá bola kedysi chutnou marhulkou či jahôdkou.
Detailnejšie si spolu posvieťme najskôr na to, čo určite nemrazíme, hoci je to v slovenských domácnostiach úplne bežné:
1. Nemrazíme mäso – mäso je dostupné celoročne a skoro na každom kroku, a to ešte nerátame to fantastické domáce zabíjačkové. Zato kvalitné domáce ovocia, zelenina a bylinky ziaľ nie. A keďže práve mäso zaberá v našich mrazničkách dosť veľký priestor, o to menej vám ho zostane na to ostatné. No a vychutnať si vôňu a chuť našej záhrady prostredníctvom letného ovocia a zeleniny aj v zime ocení každá z nás. Tak pripravte váš mrazák na inventúru a na túto zimu naskladnite to pravé a čerstvé, čo vám v zime dodá vitamíny
Odporúčame prečítať: Zázrak menom citrón pomáha nášmu zdraviu
2. Nemrazíme tiež varené jedlá - polievky a všetko ostatné čo zostane z obeda či večere. Príprava jedla (varenie aj rawenie) má byť pôžitkom, ktorý vnímame všetkými zmyslami. Najskôr treba suroviny vidieť, očistiť a spracovať. Potom prídu na rad čuchové bunky a vychutnajú si lahodnú vônu, ktorá sa šíri celým domovom. No a na záver si vychutnajú naše chuťové poháriky. Tak takto to má vyzerať a nie - rozmraziť, ohriať a šup na tanier.
Odporúčame prečítať: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme
3. Nemá tiež veľký zmysel mraziť kupovanú zeleninu a ovocie - veď zamrazenú zeleninu si už môžeme kúpiť všade. Zmysel to môže mať len ekonomický, keď kúpite množstvo brokolice či karfiolu, ktoré nedokážete okamžite spracovať. Vtedy je samozrejme múdrejšie dať ju radšej zamraziť.
Základné pravidlá podľa ktorých postupovať pri mrazení potravín:
1. Opätovné zamrazovanie - mrazené potraviny po rozmrazení už v žiadnom prípane nezmrazujte, treba ich skonzumovať čo najskôr po rozmrazení.
2. Čas zamrazovania a rozmrazovania - mrazte rýchlo a efektívne, a naopak rozmrazujte pomaly (teplotný šok môže potravinám ubrať na ich chuti).
Odporúčame prečítať: 5 overených rád - Ako sa prinútiť cvičiť pravidelne
3. Miesto rozmrazovania - potraviny rozmrazujte najlepšie v chladničke v dostatočnom predstihu pred konzumáciou.
4. Dĺžka trvanlivosti mrazených potravín - mrazené ovocie a zelenina vydržia až do nasledujúcej sezóny, čiže 12 mesiacov. Otázne je len či zásoby budú dostatočné a vydržia vaše nájazdy až tak dlho
5. V čom skladovať zamrazené potraviny - na výber sú mikroténové vrecká alebo nádobky vhodné na použitie do mrazničky. Pri mrazení s použitím vreciek si zaveďte farebné mikroténové vrecká, aby ste nemuseli písať na všetko popisky. Sú dostať bežne v obchodoch. Pohodlne potom budete mať prehlad a vedieť, že v hnedých sú hríby, v žltých jablká, v zelených hrach atď. Pri voľbe nádobok si nakúpte také, ktoré sú dobre skladné a stohovateľné a hlavne si označte šuplíky – v spodnom bylinky, vo vrchnom ovocie atď.
Odporúčame prečítať: 10 znakov ako rozpoznáte Leva
Tak základy mrazenie už máte v malíčku a to ako čo konkrétne a ako zamrazené by sa malo nachádzať vo vašech mrazničke sa dočítate v nasledujúcom článku. Uvidíte, budete milo prekvapené, čo všetkonové sa dozviete
Zdroj: www.BabickinaZahrada.sk