Placenta je počas tehotenstva dôležitým orgánom pre dieťa. Zásobuje plod živinami a kyslíkom a funguje aj ako filter pre mnohé odpadové látky. Zdalo by sa, že po pôrode je pre mamičky nepodstatná, no opak je pravdou. Surová, varená, sušená, či zomletá v kapsuliach. Vedela si o tom, že ženy po celom svete jedia svoju placentu? Je to iba nový trend alebo skutočná pomoc? Čo na to odborníci?
Čo je to vlastne placenta?
Placenta je orgán, ktorý zabezpečuje dieťaťu všetko, čo potrebuje, kým ho matka nosí v bruchu. Je najdôležitejším spoločným orgánom matky a plodu. Celá placenta je husto popretkávaná krvnými cievami, ktoré dieťaťu zaisťujú prísun kyslíka. Dodáva potrebné živiny, odvádza škodliviny a tiež dokáže zabrániť vstupu niektorých mikroorganizmov alebo škodlivých látok do krvného obehu plodu. Placenta sa označuje aj ako vitamínová bomba plná a živín.
Pozri aj: 5 chýb, ktoré ťa stoja majland: Návod, ako kúriť šetrnejšie!
Funkcia placenty
- výmena metabolitov a plynov
- prenos živín a elektrolytov - vitamínov, aminokyselín, cukrov a tukov
- prenos materských protilátok - dieťa má po narodení protilátky od matky, svoje si začne vytvárať až neskôr
Čo obsahuje placenta?
- železo
- hormón prolaktín
- hormón oxytocín
- vitamín B6
- vitamín E
- bielkoviny
Prečo by sme mali jesť placentu?
Placentofágia, čiže pojedanie vlastnej placenty je medzi cicavcami po pôrode úplne bežnou pudovou záležitosťou. Momentálne sa však táto činnosť rozvinula nielen u zvierat, ale i u ľudí. Podľa mnohých zástancov môže tento akt pomôcť matke predísť popôrodnej depresii, nadmernej únave a vyčerpanosti. Látky a hormóny v nej obsiahnuté dokonca vraj zvyšujú aj produkciu materského mlieka. O placentu je veľký záujem aj v Číne, kde sa rozmáha čierny trh s placentami, ktoré sa potom servírujú v reštauráciách ako špeciality. Je niekoľko možností, ako ju matky môžu konzumovať. Niektoré ju nechávajú vysušiť a následne ňou naplnia kapsule, iné si z nich pripravujú rôzne mixované nápoje. Placenta sa vraj môže pokojne pridať aj do polievky alebo jogurtu. Ženy placentu konzumujú aj ako vitamínové doplnky, aby sa rýchlejšie zotavili po pôrode.
Vyskúšaj tiež: Ako sušiť bielizeň v byte? Nie je to také jednoduché
Čo na to odborníci?
Lekárom to nepripadá úplne bezpečné, pretože ide o ľudské tkanivo, ktoré môže byť zdrojom infekcie. Hoci placenta obsahuje množstvo rôznych výživných látok a je zdrojom živín, lekári upozorňujú, že po jej konzumácii sa môžu do tela dostať rôzne infekcie. Môžu sa objaviť hnačky, vracanie či teploty. Slovenské pôrodnice majú ku konzumácii placenty negatívny postoj. Podľa platnej legislatívy je tento dočasný orgán považovaný za biologický odpad a spolu s ďalším biologickým materiálom je odstránený. Na internete je množstvo receptov, ako pripraviť tento kúsok mäsa, ktorý chuťou pripomína kuracinu. Placentu niektoré ženy využívajú aj inak, než na konzumáciu. Tento dočasný orgán si mnohé sadia v záhradách spolu so stromami. Ide o symboliku, keďže placenta najskôr vyživovala dieťa počas tehotenstva a následne dáva placenta život stromu.
Neprehliadni: Ako vyčistiť sprchový záves? Takto sa zbavíš mastnoty a plesní!
Lotosový pôrod ako ďalší trend
Poznáš takzvaný lotosový pôrod? Ďalší novodobý trend spojený s placentou, ktorému podľahlo už množstvo žien po celom svete. Je to pôrod, pri ktorom sa neodstrihne pupočná šnúra. Dieťa aj po pôrode ostáva spojené s placentou, kým pupočník sám neodpadne. Dieťa tým vraj dočerpáva z placenty všetky dôležité látky, o ktoré by prestrihnutím pupočnej šnúry prišlo. Po troch až deviatich dňoch od pôrodu sa placenta oddelí sama.