Milí rodičia, vieme, že výchova detí je ako jazda na horskej dráhe - plná vzostupov, pádov a občas aj kriku (či už vášho, alebo ich). Snažíte sa robiť to najlepšie, čo viete, a často sa uchyľujete k zákazom, aby ste vaše ratolesti ochránili pred nebezpečenstvom, zlými návykmi či spoločenskými faux pas (veď dieťa sa predsa v reštaurácii nemôže hodiť o zem).
Pravdou však je, že niektoré z týchto zákazov môžu byť kontraproduktívne. Poďme sa spolu pozrieť na štyri veci, ktoré by ste deťom nemali zakazovať, aj keď vás občas privádzajú do šialenstva.
4 veci, ktoré deťom určite nezakazujte
1. Nezakazujte im hrať sa (aj keď sú už "veľké")
"Už si na to príliš starý/stará." "To je pre malé deti." Počuli ste už tieto vety? Hra je často považovaná za činnosť vhodnú len pre najmenších, ale pravda je taká, že hranie je prospešné v každom veku. Prostredníctvom hry deti (a nielen ony) rozvíjajú kreativitu, sociálne zručnosti a učia sa riešiť konflikty.
Okrem toho hra pomáha udržiavať myseľ uvoľnenú a podporuje ich emocionálnu pohodu. Takže naozaj neexistuje žiadny vekový limit pre hru. A keby ste náhodou zabudli, že hračky nie sú len pre deti, skúste si aj vy niečo zahrať (ale to už je iný príbeh).
Nebojte sa, že ak vašim deťom dovolíte hru, nezostanú zodpovedné a nezrelé. Práve naopak. Budú mať vyvážený prístup k životu. A keď raz vyrastú, veru, nebudú sa pýtať: “Mami, môžem si zobrať hrať autíčko?” Takže ak vaše "veľké" dieťa chce tráviť čas hraním, možno je to práve to, čo potrebuje na rozvoj dôležitých zručností pre 21. storočie.
Depositphotos2. Nezakazujte im klásť nepríjemné otázky
“Prečo je nebo modré?” “A kto to povedal?” “A čo znamená to slovo?” Ak vaše dieťa neustále bombarduje otázkami, možno máte pocit, že vás to čoskoro zničí. Je pravda, že nie vždy máme na odpovedanie čas a nie vždy nás to baví, ale pozor, tieto otázky sú veľmi dôležité pre jeho rozvoj.
Dieťa, ktoré sa pýta, je dieťa, ktoré sa snaží pochopiť svet okolo seba. Vytvára si obraz o veciach, skúma rôzne perspektívy a vyvíja svoju schopnosť kritického myslenia.
Keby sme im zakázali pýtať sa, v podstate by sme im bránili v raste. Prečo to nepremeniť na pozitívnu skúsenosť? Ak naozaj neviete odpovedať, zdieľajte to s ním a skúste spoločne prísť na riešenie.
Ak to už inak nejde, nezabúdajte, to, že sa pýta, ešte neznamená, že sa niečomu nevyučuje. Práve naopak. Buduje si schopnosť hľadať pravdu, a to je neoceniteľné. Podľa štúdie publikovanej v časopise Child Development deti, ktoré sú podporované v kladení otázok, vykazujú vyššiu mieru kreativity a lepšie riešia problémy v dospelosti.
3. Nezakazujte im postaviť sa za seba
Možno je to jedno z najťažších rozhodnutí, ktoré musí rodič urobiť: čo robiť, keď sa dieťa stretne s nespravodlivosťou? Keď sa niekto správa k nemu neslušne alebo ho jednoducho ignoruje? Príliš často sa stáva, že rodičia deťom zakážu “odvetiť” alebo povieme “nebuď drzý/á.” To, čo však týmto zakazovaním robíme, je potláčanie ich schopnosti brániť sa, a to môže mať dlhodobé následky.
Deti potrebujú vedieť, že majú právo postaviť sa za seba. Samozrejme, nie v podobe agresie, ale v tom, ako s rešpektom komunikovať, keď sa cítia nešťastné alebo ukrivdené. Učiť ich, ako byť asertívnymi bez toho, aby sa stali útočnými, je kľúčové pre ich emocionálnu stabilitu.
A keď budú raz čeliť výzvam v živote, budú mať nástroje, aby sa postavili za svoje hranice. Deti potrebujú vedieť, že majú právo vyjadriť nesúhlas, postaviť sa za seba a svoje názory. Naučme ich, ako to robiť s rešpektom, ale pevne.
Depositphotos4. Nezakazujte im rozhodovať o sebe
“Zjedz to celé!” “Obleč si toto!” “Sprav to takto, je to lepšie!” Ak ste rodičom, pravdepodobne to znie povedome. Občas máme pocit, že vieme, čo je pre naše deti najlepšie, ale to, čo im vlastne často berieme, je možnosť rozhodovať o svojom živote.
Zamyslite sa na chvíľu. Ak dieťa nebude mať možnosť robiť vlastné rozhodnutia, ako sa naučí dôverovať svojej intuícii a učiť sa z vlastných chýb? Základy sebavedomia a zodpovednosti sa budujú práve cez takéto malé voľby. To, že si dieťa oblečie farebné ponožky k obleku, ešte neznamená, že sa stane módnym faux pas - je to jednoducho jeho voľba a spôsob, ako sa vyjadriť.
Aj rozhodovanie o tom, čo si dá na tanier alebo akú knihu si prečíta, prispieva k tomu, že si bude veriť a bude sa cítiť silnejšie v dospelosti.
Toto sú len niektoré z vecí, ktoré by sme deťom nemali zakazovať. Je jasné, že každý rodič sa občas ocitne v ťažkej situácii, ale je dôležité si uvedomiť, že deti sa najlepšie učia a rastú, keď majú priestor na sebareflexiu, samostatné rozhodovanie a komunikáciu.
Ak im tieto príležitosti odoberieme, môžeme im zbytočne brániť v raste a učení sa hodnotných životných zručností. Tieto štyri veci im teda určite nezakazujte. Časom uvidíte, ako rýchlo sa vaše dieťa stane sebavedomým a silným človekom. Trochu voľnosti a dôvery môže viesť k prekvapivým a pozitívnym výsledkom.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos