Zdravý vzťah detí k jedlu: Toto sú 4 najväčšie rodičovské chyby!

zdravý vzťah detí k jedlu

Milé mamičky (aj budúce mamičky), povedzme si úprimne - každý z nás chce pre svoje deti to najlepšie. Zdravie, šťastie, radosť zo života ... a áno, aj aby vedeli jesť aspoň trochu normálne, bez drámy a vyjednávania o každej lyžičke. 

Ale pravda je taká, že niekedy, v dobrej viere, rodičia nevedome robia chyby, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vzťah ich detí k jedlu na celý život. Nehovocia o tom, že poruchy príjmu potravy na celom svete vzrástli z 3.4% na 7.8%. Tak aké sú tie najčastejšie chyby, ktorých sa rodičia pri strave detí dopúšťajú, a ako sa im vyhnúť? 

Toto sú najväčšie chyby rodičov, ktoré robia pri stravovaní detí

1. Ak budeš dobrý/á, dostaneš čokoládku!

Tento trik pozná snáď každá z nás. Dieťa upratuje hračky? Čokoládka. Zje zeleninu? Gumené cukríky. Nevrieska v obchode? No jasné, keksík.

A teraz si predstavme, čo sa týmto posolstvom vlastne deje: sladkosti sa spájajú s pozitívnymi pocitmi - šťastím, úspechom, dokonca láskou. Dieťa si vypestuje podvedomé pravidlo: „Keď chcem byť šťastné, dám si sladké.“ Tento vzorec sa často prenáša do dospelosti a vytvára emočné jedenie.

Ako to robiť inak? Odmeňovanie? Áno! Ale nie jedlom. Miesto sladkostí skúste niečo, čo podporí spoločné zážitky. Nálepku, objatie, spoločnú hru na ihrisku, alebo pokojne spontánny a radostný tanec v obývačke. Sladkosti nech zostanú len jedlom, nie cenou za dobré správanie. 

Ako vytvoriť zdravý vzťah detí k jedlu
Depositphotos

2. Dnes je sviatok, ideme na hambáč! 

Ach, fast food ... hamburger so sýtenou limonádou je pre deti čosi ako diamant pre princeznú. A my ich ešte učíme, že je to niečo výnimočné, niečo zaslúžené.

No pravidelné oslavy tohto typu vedú k tomu, že fast food bude pre dieťa luxusnou položkou, po ktorej bude túžiť viac a viac. Výsledok? Nadmerný príjem tukov, cukrov a soli, obezita a metabolické problémy, ktoré sa neskôr len ťažko dávajú do poriadku.

Ako to robiť inak? Narodeniny, výlety či špeciálne príležitosti môžu byť rovnako výnimočné aj bez hranoliek. Oslavy môžu zahŕňať piknik s domácimi dobrotami, ktoré ste pripravili spoločne, zábavné aktivity, návštevu zoo alebo čokoľvek, čo deti baví. Bez toho, aby to muselo zahŕňať kalorickú bombu.

3. Musíš to dojesť, inak nevstaneš od stola!

Ruku na srdce, koľkokrát sme sedeli nad tanierom polievky, ktorú sme už nemohli ani cítiť, ale mama povedala, že tanier sa musí vyjesť? Tak sme sa to naučili. A teraz sa snažíme o to isté od našich detí.

Lenže tu prichádza problém. Nútenie detí jesť ich môže naučiť ignorovať prirodzený pocit hladu a sýtosti. Tým sa z jedla stáva stresová záležitosť a deti si vytvárajú odpor k pokrmom, ktoré by si inak mohli obľúbiť.

Ako to robiť inak? Dajte dieťaťu možnosť výberu. Chce jablko alebo hrušku? Chce ryžu alebo zemiaky? Keď sa deti cítia súčasťou procesu rozhodovania, je väčšia pravdepodobnosť, že budú spolupracovať. A ak niečo odmietajú? Netrápte sa, ich chute sa vyvíjajú a časom to môžu prijať.

4. Bez kečupu mi to nezje!

Moderné jedlá pre deti často obsahujú umelé arómy, dochucovadlá a nadbytok cukru či soli. Deti si na tieto intenzívne chute rýchlo zvyknú a prirodzené, zdravé potraviny im začnú pripadať bez chuti alebo nudné.

Ako to robiť inak? Nebojte sa ponúknuť deťom prirodzené chute. Varte jedlá z kvalitných surovín, používajte bylinky a mierne koreniny namiesto solí a umelých dochucovadiel. Deti sa postupne naučia oceniť prirodzenú chuť potravín, ak ich vystavíte zdravej pestrosti.

Ako vytvoriť zdravý vzťah detí k jedlu
Depositphotos

Ako vytvoriť zdravý vzťah detí k jedlu?

Deti sledujú všetko, čo robíme. Od toho, ako jeme, po to, ako o jedle hovoríme. Ak si chceme byť isté, že vaše deti budú mať zdravý vzťah k jedlu, mali by ste ísť príkladom.

Tu je niekoľko tipov, ako na to:

  • Zapojte ich do varenia: Deti milujú pomáhať v kuchyni. Ak si myslíte inak, ste na omyle. Je to pre nich hra. Pri príprave jedla si môžu vyskúšať, ako veci chutia, voňať a vyberať si, čo chcú.
  • Jedzte pestro celá rodina: Keď uvidia, že jete zdravé potraviny s nadšením, budú ich chcieť vyskúšať tiež.
  • Oslavujte inak: Miesto torty plnej cukru oslavujte napríklad rodinným výletom, kreatívnymi spoločenskými hrami alebo domácim kinom s vlastnoručne urobeným popcornom.
  • Nezakazujte, ale vysvetľujte: Čokoládu či hranolky nezakazujte úplne. Namiesto toho sa s deťmi porozprávajte o tom, aký dopad majú na telo a prečo ich jeme iba občas. 

Jedlo ako dar na celý život

Milé mamičky, zdravý vzťah k jedlu je jedným z najkrajších darov, ktoré môžeme deťom dať. Namiesto toho, aby sme ich učili spájať jedlo s odmenou, útechou či povinnosťou, môžeme im ukázať, že jedlo je zdroj energie, radosti a zdravia.

Malými krokmi, trpezlivosťou a zdravými návykmi môžete formovať ich budúcnosť. Chcete predsa, aby boli silné, zdravé a šťastné. A keď raz prídu v dospelosti za vami a povedia: „Mami, ďakujem, že si ma naučila jesť rozumne,“ verte mi, bude to stáť za to. 

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.