TOP potraviny na doplnenie energie: Tieto nesmú chýbať v jedálničku!

Jeme, aby sme dali telu energiu, ktorú potrebuje na naše dennodenné aktivity. Poznáte to, po niektorých jedlách sa cítite unavene, spomalia vás a vy sa dokážete dostať akurát tak ku gauču.

No jedlo má slúžiť k tomu, aby telo dostalo nutričnú stravu, ktorá zabezpečí jeho optimálne fungovanie. Je síce fajn, ak jedlo aj dobre chutí, ale to je pre telo druhoradé.

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Niektoré potraviny dodávajú telu viac energie ako iné, to určite viete. Ak si dáte halušky alebo cestoviny, máte pocit, akoby ste mali v žalúdku kamene, ktoré vás budú ťahať akurát tak na gauč alebo do postele. Ak zjete dezert alebo niečo sladké, čo má vysoký podiel cukru, zo začiatku budete cítiť energiu, ale onedlho vám cukor v krvi klesne a vy sa budete cítiť ako koleso, ktorému vyfučal vzduch. No existujú aj potraviny, ktoré vám dajú energiu dlhodobo a vy tak zvládnete svoje denné aktivity. Dodajú vám tzv. plyn s tým, že dáte telu hodnotné jedlo. Dôležité je, dať telu potraviny, ktoré nás dobijú energiou, no zároveň sú aj zdravé. A ktoré sú to? 

Pozri aj: STOP vyhadzovaniu a plytvaniu! Zisti, na čo využiť šupky z uhorky!

špenát

Zdroj: Shutterstock®

1. Špenát

Tieto zelené listy vám dajú energiu na celý deň. A ešte k tomu je plný zdravých látok, ako vitamín A, železo a kyselina listová, ktorú potrebujeme všetci, nielen tehotné ženy. Jej nedostatok môže spôsobiť anémiu, zároveň pôsobí antidepresívne a antistresovo i proti starnutiu.

2. Med

Športovci často po ňom siahajú. Aj keď je sladký, má nízky glykemický index, takže vám cukor v krvi nebude tak skákať ako pri iných sladkostiach. Je to prírodné antibiotikum, ktoré sa používa aj na prevenciu chorôb.

Odporúčame: TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

mandle

Zdroj: Shutterstock®

3. Mandle

Obsahujú síce tuky, ale sú veľmi zdravé, pokiaľ ich jete s mierou a nie na tony. Obsahujú vitamín B, vápnik a horčík, čo ich oproti ostatným orechom zvýhodňuje. 

4. Losos

Obsahuje bielkoviny, čo je potrava pre naše svaly, ale aj omega 3-mastné kyseliny. Losos dodá telu nielen energiu, ale omega 3-mastné kyseliny podporia činnosť vášho mozgu.

vajcia

Zdroj: Shutterstock®

5. Vajíčka

Vajíčka sú tiež bohaté na bielkoviny a dokážu telu dať veľa energie. Medzi ľuďmi panuje názor, že zvyšujú cholesterol a nemali by sa jesť príliš často. Najnovšie výskumy to však nepotvrdzujú, no netreba to s nimi preháňať. Odporúča sa konzumovať 2 vajíčka denne.

6. Ovos

Uhľohydráty (chlieb, cestoviny...) dajú telu rýchlu energiu, ktorá sa ale rýchlo vytratí. Lepšie je siahnuť po ovsených výrobkoch, sú zdravšie a hodnotnejšie. 

Odporúčame: Maska na mastné vlasy s ílom, vďaka ktorej budú vždy ako čerstvo umyté

sladké zemiaky

Zdroj: Shutterstock®

7. Sladké zemiaky

Batáty, ako sa sladké zemiaky nazývajú, patria k najhodnotnejšej zelenine, akú poznáme. Doktori ich odporúčajú zaradiť do bežného jedálnička, pretože obsahujú vysoký podiel betakaroténu, draslík (znižuje krvný tlak a riziko srdcových ochorení), vlákninu, pektín (znižuje hladinu cholesterolu), vitamín C a B6.

8. Jablká

Nielenže dodajú energiu, ale ich jedením prijímate do tela vitamín C a draslík. A ako bonus chutia skvele.

horká čokoláda

Zdroj: Shutterstock®

9. Horká čokoláda

Kakao obsahuje flavonoidy, ktoré sú zdraviu prospešné. Kvalitná tmavá čokoláda nielenže dodá energiu, ale môže zlepšiť váš vysoký krvný tlak. Ďalšia potravina ktorá aj dobre chutí, samozrejme, že všetko s mierou.

10. Fazuľa

Obsahuje nielen bielkoviny, ale aj zložené sacharidy, čo nám zaručí veľký prílev energie pre naše telo. Z rastlinných potravín obsahuje najviac bielkovín, bez ktorých sme unavení a malátni, ako aj nerozpustnej vlákniny, takže táto kombinácia je ideálna pri chudnutí. Je veľmi zdravá a obsahuje veľa vitamínov a minerálov.

Odporúčame prečítať: Ako získať viac prirodzenej energie?

7 komentárov
Helena Kravcová

Helena Kravcová

15.04.2013 18:46

Fazuľu milujeme celá rodinka. Varím ju na všelijaký spôsob.

Vaše meno:

Jana Koščová

Jana Koščová

21.04.2013 08:05

 aj ked vela ludi nema rado spenat, ja ho zboznujem a moja mala tiez.. pripravujem ho pravidelne, s obmenami... Aj ostatná spominane potraviny, okrem lososa :-)

Vaše meno:

Danka

Danka

26.04.2013 21:10

Med, vajíčka, jablká - to mám každý deň (v inom skupenstve), špenát - mám asi raz za mesiac - hmm a musím povedať, že najlepší varili ešte keď som chodila do školy, kuchárky - sama si ho neviem tak parádne pripraviť :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

24.01.2014 12:58

Všetko výborné potraviny. Žijeme na dedine, takže čo môžeme všetko si dopestujeme a dochováme.

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

24.01.2014 12:59

A ostatné samozrejme ostatné si kúpime, aj medík od známych včelárov.

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

09.02.2014 21:17

Čaje si sladím iba medom.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

27.12.2016 12:57

sú to bežné potraviny

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE