Počas jesene a pred zimou by sme nemali zabúdať na posilnenie svojej imunity. Nielenže začína spravidla v tomto období chrípková sezóna, taktiež nás stále ohrozuje nový koronavírus, no a prinajmenšom nás môže počas sychravých dní potrápiť aj prechladnutie či nádcha. Správna funkcia imunitného systému je preto veľmi dôležitá. Pomáha nám lepšie sa chrániť pred ochoreniami bakteriálneho aj vírusového pôvodu. Pre dobrú obranyschopnosť je pritom nesmierne dôležitá aj naša strava. V nej by nemal chýbať vitamín C, taktiež zinok či vitamín D. Všetky majú obrovský význam pre činnosť imunitného systému. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko potravín, vďaka ktorým môžeme podporiť svoju imunitu a ktoré prospejú i našej figúre. Ktoré potraviny počas jesene zaradiť do jedálnička?
Sezónne plody
Pre podporu imunitného systému je v prvom rade dôležité, aby bola naša strava bohatá na zeleninu aj ovocie. Počas jesene neváhajte zvoliť rozličné sezónne plody. Dobrou voľbou sú napríklad rôzne druhy tekvíc, ktoré sú zásobárňou živín dôležitých pre imunitu. Obsahujú vitamín C, rovnako sú zdrojom betakatorénu, z ktorého sa v našom tele tvorí vitamín A. Do jedálnička tiež neváhajte zaradiť cviklu a koreňovú zeleninu, z ovocia zase jablká i hrušky. Nezabudnite tiež na starými mamami overený cesnak s cibuľou a základ pre jesenný jedálniček na podporu imunity aj štíhlej línie máte hotový.
Odporúčame: Najčastejšie signály tela, ktorými ťa žiada o pomoc: Čo neignorovať?
Ryby
Vitamín D je rozpustný v tukoch a v našom tele napĺňa mnoho funkcií. Okrem iného pomáha so vstrebávaním vitamínu A aj niektorých minerálov a rovnako zvyšuje obranyschopnosť a odolnosť organizmu voči ochoreniam. Jeho najlepším zdrojom je slnko. Tvorí sa totiž v našej koži pôsobením slnečných lúčov. Počas jesene a zimy ho však môžeme mať nedostatok, čo môže spôsobiť zníženú odolnosť voči infekciám. V potravinách ho nájdeme hlavne v rybách a rôznych plodoch mora, preto by na našich tanieroch nemali chýbať. Rozličné plody mora sú navyše plné zinku, ktorý imunitný systém rovnako potrebuje.
Kyslá kapusta
Do jedálnička sa počas jesene rozhodne oplatí zaradiť aj kapustu, a to v akejkoľvek forme a podobe. Je plná vitamínov a minerálov, má protirakovinové účinky, obsahuje len minimum kalórií a dokonca pomáha lepšie bojovať proti podkožnému tuku. Kapusta je tak perfektnou voľbou, keď chceme byť počas jesene zdraví a fit. Snáď ešte jedinečnejšie účinky má kyslá kapusta. Je známa svojimi antiseptickými, antibiotickými aj detoxikačnými vlastnosťami a hlavne vysokým obsahom dôležitého vitamínu C. Ak chcete podporiť svoju imunitu i zdravie hrubého čreva, určite ju do svojej stravy zahrňte.
Strukoviny
Pre imunitný systém majú význam aj bielkoviny, ktoré zastávajú vo forme protilátok aj obrannú funkciu. Podieľajú sa na tvorbe základných buniek imunitného systému. Ich dobrým zdrojom sú už spomínané ryby, taktiež hydina či vajíčka. Zabúdať nemožno však ani na rastlinné zdroje bielkovín, a to predovšetkým strukoviny. Z nich sa dá pripraviť množstvo chutných pokrmov, či už polievok alebo prívarkov, ktoré sú ako stvorené pre jesenné obdobie. Strukoviny majú navyše nízky glykemický index a rapídne nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Človeka dobre zasýtia na dlhšiu dobu a predchádzajú návalom hladu. Vďaka tomu nám pomôžu strážiť aj svoju líniu.
Huby
Ani huby nemožno vynechať v jesennom jedálničku pre podporu imunity. Dobrou voľbou sú i rôzne tunajšie druhy. Neváhajte pripraviť nejaké chutné pokrmy z obľúbených šampiňónov. Určite však skúste aj niektoré exotickejšie druhy húb. Značne udomácnená je u nás už hliva ustricová, ktorá má výrazné antibiotické účinky. Je skvelým posilňovačom oslabenej imunity. Miesto si nájde v chutnej polievke, omáčke i rizote. Aj mnoho iných húb má priaznivý vplyv na imunitný systém človeka. Obranyschopnosť výrazne podporujú huby shiitake (húževnatec) aj huby huby reishi (lesklokôrovka). Na internete sa poľahky dajú nájsť i v sušenom stave.
Kyslomliečne výrobky
Určite si počas jesene doprajte na podporu imunity aj kyslomliečne výrobky. Tie obsahujú veľmi dôležité probiotické kultúry, ktoré prispievajú k správnej činnosti a zdraviu čriev. Probiotiká sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú zdravej črevnej mikroflóre, čo sa odráža aj na našej imunite. Nie nadarmo sa hovorí, že imunita sídli práve v našich črevách. Chutný jogurt či kefír navyše podporia i dobré trávenie a sú skvelé aj pre štíhlu líniu.
Zázvor
Ako posledný môžeme ešte spomenúť zázvor. Má výrazné antiseptické a protizápalové účinky. Značne prispieva k zlepšeniu imunitného systému, taktiež stimuluje tvorbu tráviacich štiav a podporuje úbytok telesnej hmotnosti. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré napomáhajú chrániť bunky tela pred voľnými radikálmi a osoží tiež pri rôznych tráviacich ťažkostiach, napríklad nevoľnosti. Zázvor môžete používať ako koreninu a dochucovadlo do rozličných pokrmov, no rovnako si z neho môžete pripraviť aj čaj. Zázvorový čaj je skvelým pomocníkom v chrípkovom období. Môžete si ho dopriať preventívne, no rovnako aj v prípade, že vás prepadne spomínaná nádcha či prechladnutie.
Pozri aj: Ako sa prejavuje nedostatok tukov v strave? Môže spôsobiť viaceré problémy!