TOP potraviny na zlepšenie imunity: Buď vďaka nim fit počas jesene!

Počas jesene a pred zimou by sme nemali zabúdať na posilnenie svojej imunity. Nielenže začína spravidla v tomto období chrípková sezóna, taktiež nás stále ohrozuje nový koronavírus, no a prinajmenšom nás môže počas sychravých dní potrápiť aj prechladnutie či nádcha. Správna funkcia imunitného systému je preto veľmi dôležitá. Pomáha nám lepšie sa chrániť pred ochoreniami bakteriálneho aj vírusového pôvodu. Pre dobrú obranyschopnosť je pritom nesmierne dôležitá aj naša strava. V nej by nemal chýbať vitamín C, taktiež zinok či vitamín D. Všetky majú obrovský význam pre činnosť imunitného systému. V dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko potravín, vďaka ktorým môžeme podporiť svoju imunitu a ktoré prospejú i našej figúre. Ktoré potraviny počas jesene zaradiť do jedálnička?

Sezónne plody

Pre podporu imunitného systému je v prvom rade dôležité, aby bola naša strava bohatá na zeleninu aj ovocie. Počas jesene neváhajte zvoliť rozličné sezónne plody. Dobrou voľbou sú napríklad rôzne druhy tekvíc, ktoré sú zásobárňou živín dôležitých pre imunitu. Obsahujú vitamín C, rovnako sú zdrojom betakatorénu, z ktorého sa v našom tele tvorí vitamín A. Do jedálnička tiež neváhajte zaradiť cviklu a koreňovú zeleninu, z ovocia zase jablká i hrušky. Nezabudnite tiež na starými mamami overený cesnak s cibuľou a základ pre jesenný jedálniček na podporu imunity aj štíhlej línie máte hotový. 

Odporúčame: Najčastejšie signály tela, ktorými ťa žiada o pomoc: Čo neignorovať?

ryby

Zdroj: Shutterstock®

Ryby

Vitamín D je rozpustný v tukoch a v našom tele napĺňa mnoho funkcií. Okrem iného pomáha so vstrebávaním vitamínu A aj niektorých minerálov a rovnako zvyšuje obranyschopnosť a odolnosť organizmu voči ochoreniam. Jeho najlepším zdrojom je slnko. Tvorí sa totiž v našej koži pôsobením slnečných lúčov. Počas jesene a zimy ho však môžeme mať nedostatok, čo môže spôsobiť zníženú odolnosť voči infekciám. V potravinách ho nájdeme hlavne v rybách a rôznych plodoch mora, preto by na našich tanieroch nemali chýbať. Rozličné plody mora sú navyše plné zinku, ktorý imunitný systém rovnako potrebuje.

Kyslá kapusta

Do jedálnička sa počas jesene rozhodne oplatí zaradiť aj kapustu, a to v akejkoľvek forme a podobe. Je plná vitamínov a minerálov, má protirakovinové účinky, obsahuje len minimum kalórií a dokonca pomáha lepšie bojovať proti podkožnému tuku. Kapusta je tak perfektnou voľbou, keď chceme byť počas jesene zdraví a fit. Snáď ešte jedinečnejšie účinky má kyslá kapusta. Je známa svojimi antiseptickými, antibiotickými aj detoxikačnými vlastnosťami a hlavne vysokým obsahom dôležitého vitamínu C. Ak chcete podporiť svoju imunitu i zdravie hrubého čreva, určite ju do svojej stravy zahrňte.

strukoviny

Zdroj: Shutterstock®

Strukoviny

Pre imunitný systém majú význam aj bielkoviny, ktoré zastávajú vo forme protilátok aj obrannú funkciu. Podieľajú sa na tvorbe základných buniek imunitného systému. Ich dobrým zdrojom sú už spomínané ryby, taktiež hydina či vajíčka. Zabúdať nemožno však ani na rastlinné zdroje bielkovín, a to predovšetkým strukoviny. Z nich sa dá pripraviť množstvo chutných pokrmov, či už polievok alebo prívarkov, ktoré sú ako stvorené pre jesenné obdobie. Strukoviny majú navyše nízky glykemický index a rapídne nezvyšujú hladinu cukru v krvi. Človeka dobre zasýtia na dlhšiu dobu a predchádzajú návalom hladu. Vďaka tomu nám pomôžu strážiť aj svoju líniu. 

Huby

Ani huby nemožno vynechať v jesennom jedálničku pre podporu imunity. Dobrou voľbou sú i rôzne tunajšie druhy. Neváhajte pripraviť nejaké chutné pokrmy z obľúbených šampiňónov. Určite však skúste aj niektoré exotickejšie druhy húb. Značne udomácnená je u nás už hliva ustricová, ktorá má výrazné antibiotické účinky. Je skvelým posilňovačom oslabenej imunity. Miesto si nájde v chutnej polievke, omáčke i rizote. Aj mnoho iných húb má priaznivý vplyv na imunitný systém človeka. Obranyschopnosť výrazne podporujú huby shiitake (húževnatec) aj huby huby reishi (lesklokôrovka). Na internete sa poľahky dajú nájsť i v sušenom stave.

kyslomliečne výrobky

Zdroj: Shutterstock®

Kyslomliečne výrobky

Určite si počas jesene doprajte na podporu imunity aj kyslomliečne výrobky. Tie obsahujú veľmi dôležité probiotické kultúry, ktoré prispievajú k správnej činnosti a zdraviu čriev. Probiotiká sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú zdravej črevnej mikroflóre, čo sa odráža aj na našej imunite. Nie nadarmo sa hovorí, že imunita sídli práve v našich črevách. Chutný jogurt či kefír navyše podporia i dobré trávenie a sú skvelé aj pre štíhlu líniu. 

Zázvor

Ako posledný môžeme ešte spomenúť zázvor. Má výrazné antiseptické a protizápalové účinky. Značne prispieva k zlepšeniu imunitného systému, taktiež stimuluje tvorbu tráviacich štiav a podporuje úbytok telesnej hmotnosti. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré napomáhajú chrániť bunky tela pred voľnými radikálmi a osoží tiež pri rôznych tráviacich ťažkostiach, napríklad nevoľnosti. Zázvor môžete používať ako koreninu a dochucovadlo do rozličných pokrmov, no rovnako si z neho môžete pripraviť aj čaj. Zázvorový čaj je skvelým pomocníkom v chrípkovom období. Môžete si ho dopriať preventívne, no rovnako aj v prípade, že vás prepadne spomínaná nádcha či prechladnutie.

Pozri aj: Ako sa prejavuje nedostatok tukov v strave? Môže spôsobiť viaceré problémy!

14 komentárov
Lenka Geršiová

Lenka Geršiová

15.10.2020 11:48

Z týchto potravín najradšej máme zázvor, robíme si z neho čaj a najlepší je čerstvý zázvor.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

15.10.2020 14:06

všetko sú to mňamky

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

15.10.2020 17:14

Huby sú pre mňa na jeseň vždy top. Pridávam ich takmer do každého jedla.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

15.10.2020 19:25

Všetky potraviny mám rada a často ich konzumujem.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

15.10.2020 20:00

Skvelý článok, niet nad dobrú imunitu a všetko na jej výborný výkon rastie v našich záhradkách.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

16.10.2020 10:39

Všetky spomínané potraviny máme radi ,a často ich používame.

Vaše meno:

Adriena Krzeminská

Adriena Krzeminská

16.10.2020 14:49

Pre mňa je najlepší ginger shot.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

16.10.2020 23:09

Všetko,čo je v článku spomenuté,doma konzumujeme.Veľa ovocia a zeleniny,cesnak a cibuľu,zázvor a medík v čaji napr. v šípkovom,ktoré sme si sami natrhali.Často robím čerstvé šťavy z jabĺk,mrkvy a cvikly.A na kyslú kapustu nedám dopustiť...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.10.2020 06:39

Výborní potravinoví pomocníci!

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

17.10.2020 19:42

samé dobroty a ešte aj zdravé

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

18.10.2020 16:30

Mne pomáha najmä hliva

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

20.10.2020 14:50

určite zázvor, ten aj teraz zahreje a je vhodný v tomto chladnom období...ale aj kapustový šalát je dobrý..a nezabudlo sa na oriešky?

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

20.10.2020 20:01

Samé dobroty - huby sú 1*

Vaše meno:

Martina Styková

Martina Styková

26.10.2020 13:55

Všetky spomínané potraviny máme radi a často sa vyskytujú u nás na tanieri.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE