Japonsko je známe nielen svojou bohatou kultúrou, technológiami a starovekými tradíciami, ale aj vysokou priemernou dĺžkou života. Ostrov Okinawa, ktorý sa často označuje ako "krajina nesmrteľných" alebo „modrá zóna“, je domovom mnohých ľudí, ktorí sa dožívajú viac ako 100 rokov.
Čo je tajomstvom ich dlhovekosti? Vlastne to nie je ani tajomstvo. Jedným z hlavných faktorov je ich tradičná strava. Japonci konzumujú potraviny, ktoré sú bohaté na živiny a vyhýbajú sa nadmernému príjmu kalórií či spracovaných jedál. Ich jedálniček je pestrý, ľahký a založený na kvalite. Poďme si predstaviť 10 najdôležitejších potravín, ktoré tvoria základ japonskej stravy a môžu byť kľúčom k dlhému a zdravému životu. Nebojte sa, sú to potraviny, ktoré bežne nájdete aj u nás.
Bude vás zaujímať: Dlhší život vďaka jedlu? Dietológovia radia, ako sa stravovať!
10 potravín, ktoré sú cestou k dlhovekosti:
1. Ryby
Ryby sú v Japonsku základnou potravinou a tvoria významnú súčasť každodenného jedálnička. Japonci konzumujú najmä tučné ryby ako losos, makrela, tuniak alebo sardinky, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tieto kyseliny sú dôležité pre zdravie srdca, znižovanie zápalov v tele a prevenciu chronických ochorení. To znamená, že pravidelná konzumácia týchto rýb prispieva nielen k nižšiemu výskytu srdcových chorôb, ale aj rakoviny či demencie.
2. Riasy
Riasy, ako nori, wakame a kombu, sú jednou z najvýživnejších potravín v japonskej strave. Sú jednou z najvýživnejších potravín vôbec. Nájdete v nich obsiahnuté minerály ako jód, vápnik, železo a horčík, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Jód, ktorý sa nachádza v riasach, podporuje zdravú funkciu štítnej žľazy. Riasy obsahujú aj antioxidanty a vlákninu, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a podporujú trávenie.
3. Zelený čaj
Zelený čaj, známy v Japonsku ako "ocha", je doslova nápojom dlhovekosti. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, najmä katechínov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, znižujú riziko rakoviny a srdcových ochorení. Jeden z najobľúbenejších druhov zeleného čaju, matcha, je ešte koncentrovanejší a obsahuje vysoké množstvo chlorofylu a vlákniny.
Prečítajte si: Japonský zelený čaj matcha. Spoznajte jeho výhody a správny spôsob prípravy.
Depositphotos4. Ryža
Ryža je v Japonsku hlavným zdrojom sacharidov. Japonci preferujú najmä bielu krátkozrnnú ryžu, ktorá je jemnejšia a ľahko stráviteľná. Hoci je biela ryža menej výživná než celozrnná, Japonci ju konzumujú v menších porciách a kombinujú s ďalšími zdravými potravinami, čím jedálniček vyvážia. Ryža je často servírovaná ako príloha k hlavnému jedlu, či už k rybám, zelenine,alebo polievkam, a je základom tradičných jedál, kde patrí sushi a onigiri.
5. Tofu a sójové produkty
Sójové produkty, ako tofu, tempeh, miso a natto, sú bohaté na rastlinné bielkoviny, čo z nich robí výbornú alternatívu k mäsu, ktoré je v Európe konzumované nadmieru. Tofu a tempeh sú zdrojom kvalitných bielkovín a zdravých tukov.
Miso, fermentovaná sójová pasta, je zas kľúčovou ingredienciou tradičných miso polievok, ktoré Japonci konzumujú na dennej báze. Fermentované potraviny, ktoré si ešte spomenieme, obsahujú probiotiká, ktoré podporujú zdravú črevnú flóru a zlepšujú trávenie. To, opäť, prispieva k dlhému a zdravému životu.
6. Zelenina
Zelenina, najmä tá koreňová a listová, hrá v japonskej strave kľúčovú úlohu. Mrkva, sladké zemiaky, daikon (japonská reďkovka), špenát či baklažán sa v japonskej kuchyni vyskytujú pravidelne. Tieto druhy zeleniny sú bohaté na vitamíny, minerály, antioxidanty a vlákninu. Okinawské sladké zemiaky, ktoré sú bohaté na beta-karotén, sú napríklad jedným z tajomstiev dlhovekosti obyvateľov tohto ostrova.
7. Fermentované potraviny
Fermentované potraviny sú veľmi dôležitou súčasťou japonskej stravy. Okrem miso a natto, ktoré sme si spomenuli vyššie, Japonci konzumujú aj kyslú kapustu (tsukemono) a fermentované zeleninové prílohy. Okrem zdravých čriev, tieto potraviny pomáhajú regulovať imunitný systém a znižujú zápaly v tele, čo môže prispievať k dlhšiemu a zdravšiemu životu.
8. Ovocie
Japonci síce nekonzumujú veľké množstvo ovocia, no ich výber je premyslený, a teda plný prospešných živín. Tradičné japonské ovocie zahŕňa napríklad kaki (hurmikaki), mandarínky, melóny a jablká. Ovocie je často súčasťou práve raňajok alebo dezertov a Japonci si ho doprajú iba v sezóne, čo zaručuje jeho najvyššiu výživovú hodnotu.
9. Natto
Poďme si zľahka priblížiť fermentované sójové bôby, natto. Predstavujú špeciálne japonské jedlo s výraznou chuťou a lepkavou konzistenciou. Obsahujú vitamín K2, ktorý podporuje zdravie kostí a srdca. Natto je tiež výborným zdrojom probiotík, ktoré zlepšujú trávenie a posilňujú imunitný systém. Hoci jeho špecifická chuť môže byť pre niektorých ľudí odradzujúca, Japonci veria, že jeho pravidelná konzumácia prispieva k dlhému životu.
Neprehliadnite: Podľa najnovších výskumov by sa ľudia mohli dožiť až 150 rokov!
Depositphotos10. Huby
V neposlednom rade sú to huby, ktoré sú v japonskej kuchyni mimoriadne populárne. Medzi najznámejšie druhy patrí shiitake, maitake, enoki a shimeji. Tieto huby sú bohaté na živiny, vrátane vitamínov B, draslíka a antioxidantov a majú protizápalové účinky. Huby sú tiež skvelým zdrojom polysacharidov, ktoré podporujú imunitný systém a môžu mať protirakovinové účinky. Japonci ich pridávajú najmä do polievok, dusených jedál alebo ich pripravujú na grile.
Japonská strava je postavená, predovšetkým, na kvalitných, výživných a prírodných surovinách, ktoré sú bohaté na živiny a zároveň ľahko stráviteľné. Kombinácia spomenutých potravín je jedným z dôvodov, prečo Japonci patria medzi národy s najdlhšou priemernou dĺžkou života. Ich strava je nielen chutná, ale aj zdraviu prospešná a prispieva k prevencii mnohých chronických ochorení.
Ak sa chcete inšpirovať japonským prístupom k jedlu a zdravému životnému štýlu, začnite začleňovať tieto potraviny do svojho denného jedálnička a očakávajte zmeny k dlhšiemu, zdravšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos