Kedysi bol vitamín B považovaný za jednu jedinú látku. I dnes sa neraz stretávame s označením vitamín B, no zároveň vieme, že ide o skupinu látok s rôznorodými účinkami a vlastnosťami, ktoré sa rozlišujú číslicou za písmenom B. A tak tu mame vitamín B1, vitamín B6 či vitamín B9. Spolu pre ne existuje viacero názvov, napríklad aj vitamíny skupiny B či B-komplex.
V článku sa pozrieme na prvý zo skupiny B vitamínov. Prečo naše telo potrebuje vitamín B1, ako sa môže prejaviť jeho závažný nedostatok a v ktorých bežných potravinách ho nájdeme?
Vitamín B1 v ľudskom tele
Vitamín B1 je vo vode rozpustný a na teplo citlivý vitamín skupiny B. Je tiež nazývaný tiamín, v minulosti sa mu hovorilo aj aneurín. Táto látka bola spomedzi B vitamínov objavená ako prvá. Prvýkrát na existenciu tiamínu poukázal holandský lekár Christiaan Eijkman v roku 1897. Vytvoril teóriu, že konzumácia leštenej bielej ryže by mohla mať za následok závažnú nervovú chorobu beri-beri, ktorá sa pri konzumácii neleštenej a nerafinovanej ryže nerozvíjala.
Táto choroba sa koncom 19. storočia rozšírila na Blízkom východe. Eijkman, pracujúci v tom čase v Batávii ako lekár v štátnej väznici, bol súčasťou komisie riešiacej tento problém. Počas výskumu zistil, že tam, kde sa podávala výhradne lúpaná ryža, bolo chorých viac, pričom u väzňov, na ktorých šetrili a podávali im nelúpanú ryžu, sa beri-beri vyskytovalo zriedka.
Vtedy ešte nebolo známe, že v spracovanej ryži chýba spomínaný vitamín, ktorého nedostatok spôsobuje ochorenie beri-beri. Eijkman napriek svojmu výskumu nedokázal túto látku označiť či izolovať. To zvládol až neskôr v roku 1912 poľsko-americký biochemik Kazimierz Funk. Vitamín B1 sa prirodzene nachádza v rastlinách aj živočíšnych tkanivách. V ľudskom tele plní viacero úloh, a to aj pri najdôležitejších chemických reakciách v organizme.
Hlavné funkcie:
- hrá kľúčovú úlohu v procesoch výroby energie v ľudskom tele (v bunkách slúži na premenu sacharidov na využiteľnú energiu),
- je základným koenzýmom všetkých buniek,
- udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi,
- je nevyhnutnou súčasťou mnohých enzýmov,
- je potrebný pre správnu funkciu nervového systému (má význam pre prenos vzruchov),
- pozitívne vplýva na pamäť,
- počas tehotenstva je dôležitý na správny vývoj detského mozgu,
-
pôsobí proti náladovosti,
-
je dôležitý pre rast a vývin buniek,
- pozitívne vplýva na zdravie srdca.
Odporúčame: Sú TOP pomocníkom pre imunitu? Zisti, ako fungujú betaglukány!
Nedostatok vitamínu B1
Aby mohol tiamín správne fungovať, musí sa v ľudskom tele nachádzať v dostatočnom množstve. Odporúčaná denná dávka vitamínu B1 je u dospelého človeka približne 1 až 1,5 mg, v prípade tehotenstva sa odporúča príjem okolo 2 mg. Liečebné dávky sú omnoho vyššie. Nedostatok tiamínu sa môže prejaviť viacerými zdravotnými ťažkosťami. Najmä v rozvinutých krajinách je jeho deficit menej bežný, keďže je táto látka dobre dostupná v rôznorodých potravinách.
Príčinou nedostatku vitamínu B1 môže byť jeho nedostatočný príjem v strave, k čomu môže dôjsť napríklad pri hladovkách a u osôb s poruchami príjmu potravy. Medzi ďalšie príčiny nedostatku tiamínu radíme poruchy jeho vstrebávania v tráviacom trakte a niektoré ochorenia tráviaceho systému. Deficit vitamínu B1 sa tiež častejšie vyskytuje pri chronickom alkoholizme, nadmernom príjme cukrov, strese, vysokom fyzickom výkone, niektorých alergiách aj pri užívaní niektorých liekov (napr. antikoncepcie alebo neuroleptík).
Chýbajúci tiamín sa môže prejaviť nasledovne:
-
problémy s koncentráciou,
- nervozita a podráždenosť,
- nadmerná únava,
- strata chuti do jedla,
- slabosť,
- bolesť svalov,
- brnenie v končatinách.
Ochorenie beri-beri
Avitaminóza tiamínu, čiže extrémny nedostatok až úplný deficit vitamínu B1 spôsobuje vyššie spomínané ochorenie beri-beri. Vo vyspelých krajinách je toto závažné ochorenie nervového systému v súčasnosti zriedkavé, vo zvýšenej miere sa vyskytuje najmä v krajinách, v ktorej hlavnú zložku potravy tvorí len lúpaná ryža. Hoci ide primárne o ochorenie nervovej sústavy, u pacienta sa objavujú i komplikácie súvisiace s kardiovaskulárnym, svalovým či tráviacim systémom. V závažných prípadoch ochorenie vedie k zlyhaniu srdca a smrti.
Prejavy beri-beri sú nasledovné:
-
brnenie a strata citlivosti v končatinách,
- poruchy svalových funkcií,
- svalové kŕče,
- paralýza,
- opuchy nôh,
- strata chuti do jedla,
- vyčerpanie,
- problémy s dýchaním,
- nekontrolovateľné očné pohyby,
- u detí tichý plač bez sĺz.
Nadbytok vitamínu B1
Nadbytok tiamínu spôsobený bežnou konzumáciou potravinových zdrojov tejto látky nie je bežný. Pri nadmernej konzumácii vitamínu B1 si telo neukladá túto látku dlhší čas (len okolo 4 dní), nadbytky sú pravidelne vylučované močom. Navyše, obrovské množstvo vitamínu B1 sa z potravín stráca varením. Ak sa nadbytok tiamínu objaví, môže to byť napríklad z dôvodu predávkovania sa výživovými doplnkami s jeho obsahom. Extrémne zvýšený príjem tiamínu môže spôsobiť bolesti hlavy, zrýchlený tep, kožné reakcie aj potenie.
Odporúčame: Najdôležitejšie látky pre zdravé kosti: Iba vápnik nestačí!
Vitamín B1 v potravinách
Vitamín B1 je v potravinách živočíšneho aj rastlinného pôvodu veľmi dobre zastúpený, preto s jeho prirodzeným dopĺňaním nemajú problémy ani vegáni či vegetariáni. Potravinové zdroje tiamínu by vo vyššej miere mali do jedálnička pridať tehotné i dojčiace ženy, ženy užívajúce antikoncepciu, osoby nadmerne požívajúce alkohol, starší ľudia, ľudia v strese aj osoby podávajúce vysoký fyzický výkon. Vitamín B1 nájdeme v mäse, celozrnných obilninách, mliečnych výrobkoch či strukovinách.
Najlepšie zdroje tiamínu sú:
-
natural ryža (prírodná nelúpaná),
- ovsené vločky,
- otruby z obilnín, ryžové otruby,
- slnečnicové a ľanové semienka,
- pistácie, píniové a makadamové orechy,
- kukurica,
- kvasnice,
- zemiaky,
- špargľa,
- celozrnná múka, cestoviny a pečivo,
- hrach, fazuľa, šošovica, sója,
- syry,
- hovädzie a bravčové mäso, hydiny, ryby,
- vnútornosti.
Ďalšie možnosti dopĺňania tiamínu
Zdrojom vitamínu B1 sú aj doplnky stravy. Výživový doplnok môže obsahovať buď čistý tiamín, alebo môže ísť o doplnok s viacerými vitamínmi B, teda o B-komplex, prípadne sú dostupné aj rôzne multivitamínové tablety s obsahom ďalších vitamínov. Dostupné sú tiež B-komplexy v tekutej forme, mnohé určené aj pre menšie deti.
Užívanie tiamínu je vždy vhodné konzultovať s lekárom. Ten môže na základe krvných testov a odhaleného nedostatku odporučiť dopĺňanie vitamínu B1 aj touto formou. Tablety s vyšším obsahom tiamínu sa však nepoužívajú len pri hypovitaminóze (nedostatku vitamínu), ale aj ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení, a to najmä pri poruchách nervovej sústavy (obrny, neuritídy), psychických ťažkostiach i svalových problémoch.
Lekár môže v prípade rôznych zdravotných problémov predpísať aj podávanie tiamínu formou injekčných roztokov, a to napríklad pri úplnej avitaminóze alebo hypovitaminóze, neuropatiách, neuralgiách, obrne nervov, pásovom opare, myalgii (bolesť svalov), skleróze multiplex, alkoholizme či psychických poruchách.
Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť citrusové plody: Sú citrusy také prospešné?