Potraviny s obsahom železa – sú rastlinné zdroje bohatšie ako mäso?

Za zdroj železa sa pre ľudský organizmus považuje v prvom rade mäso, taktiež ryby či živočíšne vnútornosti, napríklad pečeň i srdcia, okrem toho červené mäso. Bohaté na železo sú však aj niektoré druhy zeleniny, ovocia, orechov či semienok. Často majú spomínané potraviny dokonca rovnaký alebo vyšší obsah tohto pre telo dôležitého stopového prvku.

Tie by ste mali rozhodne poznať, ak vás trápi nedostatok železa, alebo ste z jedálnička odstránili práve živočíšne produkty. Ako telo signalizuje nedostatok železa? A ktoré potraviny bohaté na železo zaradiť do jedálnička? Zistite všetko dôležité!

Železo v ľudskom tele – aký má význam?

Železo je veľmi dôležitý biogénny prvok. Pre správnu funkciu ľudského tela je jeho prítomnosť nevyhnutná. Je súčasťou hemoglobínu, čiže červeného krvného farbiva, ktoré je viazané v červených krvinkách a dôležitú úlohu hrá pri transporte kyslíka.

Železo je dôležité pre správny rast a vývin, jeho dostatočná prítomnosť v tele zlepšuje koncentráciu a kvalitu spánku, podporuje imunitný systém i správne trávenie a vyprázdňovanie.

Odporúčaná denná dávka železa

Čo sa týka prijímania železa v potrave, pre človeka predstavuje stopový prvok. To znamená, že ide o látku, ktorej denný príjem je nižší než 50 mg. Odporúčaná denná dávka železa u dospelých ľudí je 10 až 15 mg a u detí okolo 8 až 15 mg. U tehotných žien je potreba tohto stopového prvku vyššia, a to 30 až 40 mg denne.

Ako sa prejavuje nedostatok železa:

 • anémia (spôsobuje slabosť, bledosť v tvári, dýchavičnosť),
 • nadmerná únava,
 • problémy so spánkom,
 • búšenie srdca,
 • krehké nechty,
 • vypadávanie vlasov,
 • suchosť a lámanie vlasov,
 • nechuť k jedlu alebo zvláštne chute (napr. na nepotravinové predmety),
 • studené končatiny,
 • znížená koncentrácia,
 • podráždenosť.

Bude ťa zaujímať: Prečo je také dôležité odsávanie slín u zubára?

Špenát, šošovica a hrach sú skvelým zdrojom železa

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny majú vysoký obsah železa spomedzi rastlinnej stravy?

1. Špenát – najznámejší zdroj železa

Asi najznámejším rastlinným zdrojom železa je práve špenát. Sto gramov tejto zeleniny obsahuje neuveriteľné 4,0 mg železa. Tri šálky špenátu predstavujú približne 18 mg železa, čo je omnoho viac, ako v sebe skrýva vyše 200-gramový steak.

Ak si doprajete poriadny špenátový šalát, dennú dávku železa bez problémov pokryjete. Nezabúdajte však aj na inú listovú zeleninu, aj tá je skvelým zdrojom železa.

2. Šošovica

Aké ďalšie potraviny patria medzi najlepšie zdroje železa? Medzi kvalitný zdroj železa môžeme zaradiť aj strukoviny. Šošovica i zelená fazuľka obsahujú v 100 gramoch približne 2 mg železa.

To je viac než v bravčovom či kuracom mäse. Šošovica je navyše bohatá na vlákninu, draslík i bielkoviny. Vyskúšajte ju pridať do šalátov, alebo si z nej pripravte chutný prívarok.

3. Hrach

Hrach je taktiež strukovina bohatá na železo. Jedna porcia (približne 75 gramov) vám zaobstará až 10 percent odporúčanej dennej dávky spomínaného stopového prvku.

Použiť môžete čerstvý i mrazený. Skúste ho pridať do cestovín, šalátov, rizota, alebo si ho vychutnajte samotný. Niektorí si naňho však dávajte pozor, môže spôsobovať plynatosť.

Odporúčame: Originálny recept na Tzatziky, ktorý si rozhodne zamilujete!

Aj ovocie je zdrojom železa

Zdroj: Shutterstock®

4. Brokolica

Jedna stogramová porcia brokolice zahŕňa v sebe okolo 0,6 mg železa. Okrem toho je táto zelenina bohatá na horčík a vitamín K. Ešte dôležitejšie je, že brokolica má vysoký obsah vitamínu C. Ten napomáha pri vstrebávaní železa a zvyšuje schopnosť organizmu využiť stopový prvok získaný z potravy, či už ho do tela dopravíte v mäse, zelenine alebo v iných potravinách.

5. Červená repa

Výrazný podiel železa v sebe skrýva aj červená repa, ktorá zabezpečí zvýšenie denného príjmu železa. V 100 gramoch tejto zeleniny nájdeme 2,9 mg železa. To je viac, ako v kuracom či bravčovom mäse a približne toľko sa nachádza aj v hovädzom alebo morčacom mäse. Červená repa navyše podporuje kardiovaskulárny systém a normalizuje vysoký krvný tlak.

6. Jahody

Aj niektoré druhy ovocia sú celkom slušným zdrojom železa. Obsah tohto dôležitého stopového prvku je síce o niečo nižší, no napríklad jahody obsahujú v 100 gramoch skoro 1 mg železa. Nájdeme ho však aj v marhuliach, malinách, slivkách, čerešniach i čučoriedkach. Okrem toho je ovocie plné vitamínov a iných telu prospešných látok.

Bude ťa zaujímať: Denný rozvrh pre krajšie telo: Ako má vyzerať zdravý obed?

Orechy či čokoláda sú bohaté na železo

Zdroj: Shutterstock®

7. Kešu orechy

Pre ľudí, ktorí obmedzujú mäso, sú orechy veľmi dobrým zdrojom bielkovín. Chutné kešu oriešky sú dokonca aj zásobárňou železa. V štvrtine šálky nájdeme až 2 mg tohto stopového prvku. Kešu si môžete vychutnať v šalátoch, smoothie nápojoch, alebo keď vás prepadne chuť na niečo slané.

8. Sezamové semienka

Aj sezamové semienka obsahujú veľa železa. Jedna polievková lyžica sezamu obsahuje 1,3 mg železa. Semienka pridajte do šalátov, omáčok či dresingu, alebo ich použite pri pečení domáceho pečiva.

Spoľahnúť sa môžete aj na tekvicové semienka. Jedna porcia (30 mg) obsahuje 1 mg železa. Tie si vychutnajte napríklad pri večernom pozeraní filmu. Navyše dodajú zdravé mastné kyseliny, ktoré podporia vaše srdce a cievy.

9. Horká čokoláda

Železo nemusíme získať iba zo zeleniny či ovocia. Nachádza sa dokonca aj v čokoláde. Hovoríme tu, samozrejme, o kvalitnej horkej čokoláde, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie človeka.

Jedna tablička čokolády (okolo 30 g) môže obsahovať 2 až 3 mg železa. To je viac, než obsahuje porovnateľné množstvo hovädzieho mäsa. Aj zdravú čokoládu však konzumujeme s rozumom.

10. Quinoa

A pri dopĺňaní železa sa môžeme spoľahnúť aj na quinou, čo sú veľmi zdravé a výživné semienka mrlíka čílskeho. Do jedálnička ju možno zaradiť ako prílohu. Je bohatá na bielkoviny a vitamíny, ako aj viaceré minerálne látky, vrátane železa. Stogramová porcia obsahuje asi 2 až 3 mg dôležitého železa.

Ďalšie tipy, ako zvýšiť príjem železa

Okrem vyššie uvedených potravín môžeme železo nájsť aj v ďalších potravinách. Napríklad taký kel (3 šálky) obsahuje 3,6 mg železa. Medzi skvelý zdroj železa môžeme zaradiť aj sójové bôby, ktoré patria k azda najbohatším zdrojom tejto zložky. 1 šálka sójových bôbov totižto obsahuje až 8 mg železa. Za sójovými bôbmi nezaostáva ani cícer, ktorý na 100 g obsahuje približne 6 mg železa. 

Odporúčame: Spáleniny pleti - ako môže pomôcť kolagén pri opaľovaní

deficit železa

Zdroj: Depositphotos

Kto je ohrozený nedostatkom železa?

 1. Ženy v reprodukčnom veku: Menštruujúce ženy majú vyššie riziko nedostatku železa kvôli strate krvi počas menštruácie. Tento rizikový faktor je obzvlášť významný u žien s ťažkými alebo dlhotrvajúcimi menštruačnými krvácaniami.
 2. Tehotné a dojčiace ženy: Tehotenstvo zvyšuje potrebu železa, pretože je nevyhnutné pre rast a vývoj plodu a pre podporu zvýšeného objemu krvi matky. Dojčiace ženy tiež potrebujú viac železa na podporu svojej vlastnej zdravotnej starostlivosti a výživy dieťaťa.
 3. Dojčatá a malé deti: Rýchly rast v tomto veku znamená, že potrebujú viac železa, než je bežné. Dojčatá, najmä ak sú predčasne narodené alebo majú nízku pôrodnú hmotnosť, môžu mať nedostatočné zásoby železa.
 4. Vegetariáni a vegáni: Ľudia, ktorí nekonzumujú mäso, môžu mať nižší príjem železa, pretože železo z rastlinných zdrojov (nehemové železo) nie je telom vstrebávané tak efektívne ako železo zo zdrojov živočíšnych (hemové železo).
 5. Osoby s chronickými ochoreniami: Ľudia trpiaci ochoreniami, ako sú chronické zápaly, srdcové ochorenia, alebo ochorenia obličiek, môžu byť tiež náchylnejší k nedostatku železa v dôsledku rôznych mechanizmov, vrátane zvýšenej potreby železa alebo jeho straty.
 6. Osoby s gastrointestinálnymi problémami: Stavy ako celiakia, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída môžu interferovať s absorpciou železa v tráviacom trakte, čo vedie k jeho nedostatku.

Článok aktualizovaný 19.2.2024

15 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.07.2017 07:28

všetko spomenuté mám rada a tiež konzumujem

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

14.07.2017 07:58

ja mám rada všetko..... nie som vyberavá.,.... skôr si potrpím na čerstvosť potravín....snažím sa kupovať všetko z domáceho chovu a záhradky...

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

14.07.2017 14:21

zo všetkého spomenutého varím a všetko moji chlapi majú radi a ja najviac tú horkú čokoládu :)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:04

sú to zdravé potraviny

Vaše meno:

Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

14.07.2017 20:14

Tieto potraviny mame doma radi :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

14.07.2017 20:35

Všetko okrem špenátu ...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.07.2017 08:36

všetky tieto potraviny zrovna milujem, na rozdiel od mäsa

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.07.2017 10:33

Problém so železom mám aj ja,ale mäso nemusím.Poučný článok.

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

17.07.2017 08:33

mňam, všetko super potraviny

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

09.08.2017 17:18

výborne :)

Vaše meno:

Monika Č

Monika Č

11.08.2017 12:41

a v kombinácii s mäsom.. hotová železná bomba :D

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

09.11.2018 11:10

len teraz som zistila, že jem málo jedla s obsahom železa- musím sa polepšiť!

Vaše meno:

Alena Hocková

Alena Hocková

27.11.2018 10:12

Tento článok je pre mňa prínosom, keďže som tehu :-) a mám málo železa,.. ďakujem, už viem, čo budem na obed variť - šošovica to vyhrala :-)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.05.2020 15:34

Ďakujem za typy, nakoľko sama trpím nedostatok železa. Ešte by som do zoznamu doplnila aj ovsené vločky a sóju :-)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

18.01.2022 07:15

Chutné potraviny s obsahom železa.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE