Pre toto sú probiotiká pre naše zdravie nevyhnutné!

Pri rôznych zdravotných problémoch často siahame okrem liekov aj po vitamínoch či mineráloch, ktoré nám vedia k zdraviu dopomôcť. Typickým príkladom je, že ak sa človek začína cítiť nachladnuto a choro, staví na osvedčenú kyselinu askorbovú, teda známy vitamín C.

Okrem spomínaných doplnkov stravy existujú ešte jedny účinné látky pre podporu zdravia. Hovoríme tu o probiotikách. V čom sú také výnimočné?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy vyskytujúce sa za bežných podmienok v ľudskom tele. Tieto baktérie sú zdraviu prospešné a pre správnu funkciu organizmu nevyhnutné. V tráviacom trakte, konkrétne v hrubom čreve, napomáhajú udržovať stav črevnej mikroflóry v rovnováhe, a tak predchádzajú mnohým chorobám. Oblasť čriev je totiž rodiskom veľkého množstva nepriateľských baktérií, ktoré zapríčiňujú mnohé ochorenia.

Probiotiká sa dajú prijímať v rôznych formách

 

V prvom rade sa probiotiká nachádzajú v bežnej strave. Má to však jeden háčik, kvôli ktorému nemusí byť najlepšie spoliehať sa na príjem dobrých baktérií z potravy. V dnešnej dobe je veľký problém so správnym a vyváženým stravovaním, a taktiež aj s kvalitou jednotlivých potravín. Niektoré zložky potravy, napríklad cukor či konzervanty, môžu priamo znižovať činnosť probiotík alebo dokonca znemožniť ich prežitie. Problémom v tomto prípade môže byť napríklad aj nedostatok vlákniny. Všetky tieto faktory znižujú množstvo probiotík v ľudskom tele.

 

Ďalším činiteľom ovplyvňujúcim životnosť týchto baktérií je hygiena. Častým používaním hygienických prostriedkov zbavujeme telo nielen nečistôt a zlých baktérií, ale aj tých dobrých, nachádzajúcich sa na povrchu tela. Takto nechránené miesta sú potom ľahkých terčom pre choroboplodné zárodky.

 

Na trhu sa dá nájsť celý rad probiotických prípravkov, napríklad vo forme tabliet, práškov či tekutín. Tieto vedia do tela zabezpečiť príjem dostatočného množstva telu prospešných baktérií aj napriek všetkým nežiaducim vplyvom okolia.

 

Bude vás zaujímať: Triky našich starých materí – jemne bizarné, ale zaručene fungujú

dôležitá je vláknina

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitý je výber a uskladnenie

 

Je potrebné, aby vybraný prípravok dopravil do tela aspoň jeden bilión probiotických baktérií denne. Najlepšie je, ak je na produkte presne popísané zloženie, teda aké druhy baktérií a iné podporné látky sa v ňom nachádzajú. V lekárňach ich je skutočne veľké množstvo, no platí, že každý druh je vždy vhodnejší pre iné zdravotné ťažkosti. Preto je dobré poradiť sa aj s lekárnikom. Nakoniec sa ešte nesmie zabúdať na správne uskladnenie. Vždy je potrebné dodržiavať predpísanú teplotu, lebo niektoré probiotiká musíte držať priamo v chladničke.

 

Bude vás zaujímať: Recept: Vajcia Benedikt s opekanou slaninou

 

Probiotiká, prebiotiká a synbiotiká – ako spolu súvisia?

 

Probiotiká, rovnako ako všetky živé organizmy, potrebujú pre svoju existenciu určitý druh potravy. Takéto látky sa nazývajú prebiotiká a sú dôležité pre výživu, rast a rozmnožovanie probiotík. V prirodzenej forme ide napríklad o vlákninu, ktorá je pre nás síce nestráviteľná a až do hrubého čreva prechádza v nezmenenej forme, no pre život dobrých baktérií je nevyhnutná. V probiotických prípravkoch sa často samotné probiotiká kombinujú s prebiotikami, a tak vznikajú synbiotiká. Takéto spojenie je veľmi užitočné, pretože vlastnosti spomínaných látok sa perfektne dopĺňajú.     

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

Stabilizujú tieto zdravotné problémy

 

Účinky probiotík sú viditeľné predovšetkým po dlhodobom užívaní. Pri niektorých problémoch však vedia pomôcť takmer okamžite. Tým, že upravujú črevnú mikroflóru, sa telo ľahšie vysporiadava s mnohými zdravotnými ťažkosťami. Probiotiká zlepšujú trávenie a účinne zaberajú pri dlhodobej zápche i hnačke, dokonca posilňujú imunitu. Dokážu upraviť krvný tlak aj zatočiť so zlou pleťou. Po chirurgických zákrokoch skracujú dobu rekonvalescencie. Dôležité je taktiež ich užívanie pri liečbe antibiotikami, pretože normalizujú fungovanie organizmu.

 

Bude vás zaujímať: Rýchle a krásne vlasové tutoriály pre všetky dlhovlásky

6 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

16.03.2017 06:03

Ja užívam probiotiká v tabletkovej forme, hlavne keď užívam antibiotiká, ale aj pri oslabenej imunite a pri črevných problémoch.

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

16.03.2017 07:41

probiotiká užívam každý deň.... striedam ich... raz v tabletkovej forme, kvapkovej alebo cmúlacie pastilky ... mne veľmi pomáhajú...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

16.03.2017 08:10

užívame spolu s antibiotikami, čo chvalabohu nebýva často

Vaše meno:

milan milan

milan milan

16.03.2017 10:01

Odporucam pouizvat domaci kefir. Tabletky su nanic.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.03.2017 15:57

Vzdy ich nasadim dcere ak ju boli brusko,ale neuzivame ich stale
.

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

19.03.2017 12:33

probiotiká užívam pri bratí antibiotík..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE