Nedostatok omega-3 v tele: Prezradí ho koža aj psychika!

Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálnym komponentom bunkových membrán a vplývajú na nespočetné množstvo životne dôležitých procesov v ľudskom tele. Nedostatok omega-3 mastných kyselín má preto tendenciu prejaviť sa aj navonok. Vy môžete tieto príznaky odsledovať a chýbajúce živiny čo najrýchlejšie doplniť prostredníctvom prírodných zdrojov omega-3 mastných kyselín či doplnkov stravy. 

Fyzické príznaky

Na nedostatok omega-3 mastných kyselín v tele síce neexistuje test, odborníci však vedia, ako sa dá odhaliť. Ukázalo sa, že omega-3 sú nesmierne dôležité pre zdravie a správne fungovanie očí a prvým príznakom ich nedostatku sú preto suché a podráždené oči.

Možno ste už počuli aj o spojitosti omega-3 mastných kyselín a zdravia kĺbov. Aj keď sú výskumy na túto tému značne limitované, odborníci sa domnievajú, že zvýšené pocity bolesti kĺbov alebo príznaky pripomínajúce zápalovú artritídu môžu byť spôsobené práve nedostatkom omega-3 v tele.

Bude sa ti páčiť: Špongia na riad – nedáš na ňu dopustiť? Po tomto zistení sa jej viac nedotkneš!

výživové doplnky omega-3

Zdroj: Shutterstock®

Chybičky krásy

Nedostatok omega-3 v tele sa prejaví na vitalite telesnej schránky aj na kráse, čo bude určite zaujímať každú našu čitateľku. Za príznak takéhoto nedostatku teda výskum označil aj suchú pokožku a tiež pokožku, ktorá je citlivá a podráždená. Súvisí to s narúšaním prirodzených bariér pokožky, vďaka ktorým sa v jej bunkách zadržuje vlhkosť. Na pokožke sa môže nedostatok omega-3 prejaviť aj ako zvýšený výskyt akné, pretože omega-3 pôsobia protizápalovo a akné je práve výsledkom zápalového procesu.

Keď vám chýbajú omega-3 mastné kyseliny, môžete pozorovať aj zmeny na vašej korune krásy. Vlasy, ktorým tieto látky jednoducho chýbajú, strácajú na objeme, strácajú pôvodnú pevnosť aj štruktúru. Omega-3 mastné kyseliny teda môžu pomôcť pri vypadávaní vlasov, ich vysušení a tiež stenčovaní.

čo doplní omega-3

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv na psychiku

Doteraz sme sa bavili najmä o vplyve nedostatku omega-3 mastných kyselín na fyzickú schránku človeka, takýto deficit má však i svoju odvrátenú stránku v súvislosti s ľudskou psychikou. Veda odhalila, že väčšina pacientov s depresiou má práve nedostatok omega-3 v tele a naopak sa ukázalo aj to, že užívanie doplnkov stravy s obsahom týchto látok môžu výrazne napomôcť naštrbenému mentálnemu zdraviu.

Niet sa čomu čudovať. Omega-3 mastné kyseliny totiž podporujú funkciu mozgu, a preto sú potenciálnym účinným prostriedkom v liečbe rôznych neurologických diagnóz, akými sú Alzheimer, bipolárna porucha či obávaná demencia.

Odporúčame: Prehľadnejší domov na dosah: Postačia 3 uskladňovacie tipy!

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.03.2021 07:10

Omega-3 mastné kyseliny vplývajú naozaj na množstvo životne dôležitých procesov v ľudskom tele.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

28.03.2021 09:58

Snažím sa aby som jej mala dostatok

Vaše meno:

Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

28.03.2021 16:49

Múdre poznatky, no žiaľ, často sa nachádzajú v potravinách, ktoré nie sú z finančného hľadiska pre bežného občana dnešnej doby veľmi dostupné. Preto musíme byť v boji proti ich nedostatku omnoho trpezlivejší a skúšať ich dopĺňať pomalším tempom.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

29.03.2021 08:37

Ryby treba jesť najmenej 2 krát do týždňa.

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

29.03.2021 12:30

Užívam každý deň. Môžem potvrdiť naozaj priaznivý vplyv na pleť a pokožku.

Vaše meno:

Simona Káčerová

Simona Káčerová

30.03.2021 06:38

Hm, zaujímavý článok. Musím začať jesť viac orechov ktoré tak milujem ale občas na ne zabúdam.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

30.03.2021 16:07

Vynikajúco napísané ... u nás sú Omega 3 pravidelne súčasťou jedálnička.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 13:20

Vyzerá to tak že mam nedostatok omega3

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

21.04.2021 13:13

Užívam ho pravidelne v tabletkách no doprajem si ho aj v strave

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE