Tajomstvo úspechu ruských športovcov? Spoznaj brazílsky ženšen!

Ako už napovedá samotný názov, brazílsky ženšen pochádza z Južnej Ameriky a domov nachádza konkrétne v amazonskom pralese. Aj keď sa vám pri slove ženšen v pamäti vynorí ten americký alebo ázijský, s tým brazílskym rovnakú rastlinnú rodinu nezdieľajú. Čo však zdieľajú sú mnohé údajné benefity na ľudské zdravie. O ktoré ide?

Liek domorodcov Amazonu

Keďže brazílsky ženšen, nazývaný aj suma, pochádza z amazonského pralesa je logické, že ho poznajú všetky tamojšie domorodé kmene. Je to tak. Domorodci ho používajú na liečbu mnohých zdravotných problémov, o ktorých si čosi povieme v ďalších riadkoch.

Čo je však ešte predtým dôležité povedať je, že suma je adaptogénnou rastlinou, dokáže teda pomáhať organizmu prispôsobovať sa po psychickej aj fyzickej stránke a vyrovnávať tak nerovnováhu v tele.

Inšpiruj sa: Táto izbovka našich babičiek je populárna i dnes. Ako na pestovanie voskovky?

čo lieči ženšen

Zdroj: Shutterstock®

Podporí mozog aj imunitu

Keďže výskum o účinkoch brazílskeho ženšenu je ešte stále iba v plienkach, mnohí lekári sa na jeho schopnosti nespoliehajú. Vo svete alternatívnej medicíny je naopak tento koreň veľmi uznávaný najmä pri liečbe chronického zápalu, znižovaní hladiny kortizolu v krvi a spája sa tiež so zdravým starnutím mozgu a podporou jeho kognitívnych funkcií. Suma sa ďalej spája s podporou imunity, vyvážením hladiny cukru v krvi a tiež so stimuláciou krvného obehu. 

Niektoré štúdie dokonca uvádzajú, že brazílsky ženšen dokáže účinne liečiť nádory a s nimi spojenú rakovinu, reumu, diabetes i vysoký krvný tlakPomáha ale aj na bežné problémy ako chronickú únavu, tráviace ťažkosti, hormonálnu nerovnováhu, sexuálnu dysfunkciu či anémiu.

prípravky pre športovcov

Zdroj: Shutterstock®

Ruské tajomstvo

Jedným z údajných benefitov suma koreňa je pozitívny vplyv na športové výkony. Tento koreň sa preto spája najmä s ruskými športovcami na olympiáde v sedemdesiatych rokoch a označovaný býva aj za „ruské tajomstvo”. 

Súvisí to so schopnosťou brazílskeho ženšenu stimulovať tvorbu testosterónu, čo v konečnom dôsledku vedie k vzniku novej svalovej hmoty a tiež k podpore výdrže. Brazílsky ženšen sa tak stáva prírodnou, neškodnou a nespornou náhradou steroidov a vďaka svojmu adaptogénnemu charakteru dokáže pomôcť aj pri regenerácii po športovom výkone.

Odporúčame: Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!

3 komentárov
Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

27.03.2021 16:48

To by mali jednoduché, keby bol za ich úspechmi iba ženšen. Podľa mňa je to veľké množstvo ľudí, z ktorých sa dá vyberať a tak isto veľké množstvo vydretých hodín v tréningu.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.03.2021 07:15

Veľmi zaujímavý ženšen!

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 13:35

Zaujímavé

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE