Viete, čo sú karotenoidy? Reč je o prírodných farbivách, ktoré sa skrývajú v rozličných rastlinách, ovocí, zelenine, riasach, hubách či mnohých mikroorganizmoch. Karotenoidy ako prírodné pigmenty často prispievajú k ich sfarbeniu, no majú i mnoho ďalších úloh, napríklad ochrannú.
Známe sú pritom celé stovky karotenoidov, ktoré sa delia najmä na dve základné skupiny, a to na karotény a xantofyly. Majú žlté, oranžové či červenkasté sfarbenie a i pre človeka majú mnohé z nich značný význam. Dôležité sú napríklad preto, lebo pôsobia v našom tele ako silné antioxidanty. A ktoré karotenoidy sú pre nás najdôležitejšie?
Alfakarotén a betakarotén
Asi najznámejším karotenoidom je betakarotén, ktorý spolu s alfakaroténom radíme do skupiny karoténov. Ide prevažne o oranžové až červenkasté farbivá. Oba karotény v našom tele zastávajú funkciu provitamínu A, čo znamená, že naše telo si z týchto látok vie vytvoriť dôležitý vitamín A.
Tieto karotény sú zároveň veľmi silnými antioxidantmi. Pomáhajú pri ochrane buniek pred škodlivým pôsobením voľných radikálov. Prispievajú tiež k ochrane pokožky pred slnečným žiarením, rovnako majú priaznivý vplyv na imunitný systém. Betakarotén aj alfakarotén nájdeme v mrkve, tekvici, sladkých zemiakoch, marhuliach aj listovej zelenine.
Odporúčame: Toto je najzdravšia zelenina: Pomohla nám ju odhaliť jej farba
Luteín
Luteín je pre človeka veľmi významným karotenoidom. Ide o žlté až žltooranžové farbivo patriace do skupiny xanthofylov. Táto látka sa v značnom množstve ukrýva i v našich očiach, a to v takzvanej makule, respektíve žltej škvrne, čo je miesto najostrejšieho videnia.
Luteín podporuje ostré videnie a chráni oči pred oxidačným poškodením. Vďaka svojmu pôsobeniu preventívne bojuje proti šedému zákalu aj makulárnej degenerácii. Okrem toho má táto látka priaznivý vplyv aj na cievny systém.
Svojmu telu je možné luteín dopriať prostredníctvom zeleniny i ovocia. Jeho zdrojom je tmavá listová zelenina, ako špenát či kel, taktiež kukurica aj zelený hrášok, brokolica alebo mrkva.
Zeaxantín
Dôležitý je tiež zeaxantín, ktorý má veľmi podobné pôsobenie ako predchádzajúci luteín. Rovnako ho radíme medzi xantofyly. I tento pigment má silné antioxidačné účinky. Koncentruje sa v našich očiach a prispieva k ich ochrane a dobrej funkcii zraku.
Zeaxantín, ako aj predchádzajúci luteín, napomáha filtrovať škodlivé modré svetlo, ktoré vo veľkom množstve vyžarujú napríklad aj obrazovky telefónov či televízorov. Pre ochranu zdravia očí je preto nevyhnuté zaradiť do jedálnička zdroje tohto karotenoidu. Ide hlavne o listovú zeleninu, napríklad špenát, mangold aj kel či listy kvaky, okrem toho aj tekvicu, papriku. Jeho zdrojom je tiež žĺtok.
Lykopén
Medzi karotenoidy, a to konkrétne karotény, radíme i lykopén. Ide o pigment prevažne červenej farby, ktorý zároveň radíme medzi tie najsilnejšie antioxidanty. Tento karotenoid je známy svojimi silnými protirakovinovými účinkami. Prispieva k znižovaniu rizika vzniku rakoviny prostaty či krčka maternice.
Lykopén tiež bráni oxidácii cholesterolu a má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, ako aj imunitu. Tiež prispieva k ochrane kože pred UV žiarením. Obsah lykopénu v potravinách možno podporiť ich tepelnou úpravou, vďaka ktorej sa bude tiež daný karotenoid lepšie vstrebávať.
Lykopén možno hľadať hlavne v červeno, oranžovo či ružovo sfarbených plodoch. Bohaté naň sú paradajky, mrkva, červená kapusta, vodný melón, guave či ružový grapefruit.
Kryptoxantín
Ďalšou dôležitou látkou spomedzi karotenoidov, ktorú radíme medzi xantofyly, je kryptoxantín. I tento karotenoid môže v našom tele do istej miery zastávať funkciu provitamínu A, podobne ako vyššie spomínaný betakarotén a alfakarotén.
Vďaka nemu teda môže náš organizmus získať vitamín A, ktorý je dôležitý pre zrak aj pokožku. Kryptoxantín má rovnako antioxidačné účinky, čiže v tele pôsobí proti voľným radikálom poškodzujúcim bunky.
Vďaka svojmu pôsobeniu prispieva k prevencii niektorých druhov rakoviny, podobne ako iné karotenoidy. Kryptoxantín nájdeme v mangu, broskyniach, pomarančoch, kukurici alebo papáji.
Astaxantín
Ako posledný môžeme ešte spomenúť astaxantín, ktorý patrí medzi xantofyly. Ide o žltooranžové až červenkasté farbivo, ktoré sa vo veľkom množstve ukrýva najmä v červených riasach. Patrí medzi najsilnejšie antioxidanty, je dokonca silnejší ako vitamín C či spomínaný betakarotén. Astaxantín chráni bunky pred poškodením a predčasným starnutím, pôsobí protizápalovo a má priaznivý vplyv na zrak, cievny systém, hladinu cholesterolu aj imunitu. K jeho potravinovým zdrojom radíme napríklad lososa, krevety, pstruha, kraby aj ďalšie vodné živočíchy či dokonca kaviár, prípadne výživové doplnky obsahujúce extrakt z daných červených rias.
Odporúčame: Neznáma šošovica toor dal – lepšia a výživnejšia než ostatné?