Dlhší život vďaka jedlu? Dietológovia radia, ako sa stravovať!

dlhší život vďaka jedlu

Žiť večne azda nechce nikto, no väčšina z nás chce na tomto svete pobudnúť čo najdlhšie. A recept na dlhý život predsa len existuje, aspoň to tvrdí veda. O tom, že životospráva vrátane stravy je dôležitá nemusíme ani polemizovať. 

Aj preto by sme mali chladničku podľa výživových poradcov a odborníkov zásobiť najmä určitým druhom potravín. O ktoré potraviny a druhy jedál ide a prečo dokázateľne predlžujú život? 

7 potravín, ktoré predlžujú život

Dlhší život vďaka jedlu sa dá dosiahnuť len vtedy, ak bude váš jedálniček zdravý, no najmä vyvážený. Mal by preto obsahovať všetky makroživiny, pod ktorými rozumieme dobré bielkoviny, zdravé tuky i vhodné sacharidy. Sacharidy sú pre telo palivom, ktoré sa premieňa na energiu, zatiaľ čo bielkoviny sú stavebnými kameňmi pre vznik, budovanie a regeneráciu svalstva ale i pocit nasýtenia. 

Tuky zastávajú v organizme tiež mnohé funkcie, napríklad sa vďaka nim vstrebávajú určité druhy vitamínov, no sú dôležité aj pre komunikáciu jednotlivých buniek. Ktoré potraviny z týchto kategórií teda jesť pre dlhší život?

1. Olivový olej

Zdravý zoznam ingrediencií a potravín azda bez olivového oleja ani nemôže existovať. Olivový olej je dokázateľným ochrancom proti kardiovaskulárnym ochoreniam, proti zápalovosti v tele a znižuje aj krvný tlak. Dajte si však pozor na kvalitu olivového oleja, ktorý kupujete a nezabúdajte, že najzdravší je extra virgin. 

2. Strukoviny

Fazuľa, šošovica, cícer... A prečo konzumovať strukoviny pravidelne? Sú zdrojom vlákniny a tiež rastlinného proteínu (niečo pre vegeteriánov a vegánov) a prispievajú k zdravej črevnej mikroflóre. Ako dobre viete, zdravé črevá znamenajú aj zdravú imunitu! Dietológovia odporúčajú až 5 porcií strukovín týždenne.

3. Avokádo

Ak sa pýtate, aký je najlepší zdroj zdravých tukov, avokádo je určite adeptom na prvé priečky. Avokádo je aj zdrojom mnohých vitamínov, draslíka a tiež vlákniny, preto ho pokojne zakomponujte do vášho denného menu aj niekoľkokrát. 

4. Bobuľové ovocie

Bobuľové ovocie je všeobecne veľmi populárne a je aj veľmi zdravé. Jahody, černice, maliny či čučoriedky sú silné antioxidanty bojujúce proti oxidačnému stresu, a teda aj mnohým ochoreniam. Dietológovia bobuľky odporúčajú konzumovať 3 až 5-krát týždenne.

Bobuľové ovocie
Freepik

5. Kakao

Je čokoláda zdravá? To je otázka mnohých, ktorí chcú zdravo žiť alebo schudnúť, no občas si aj zamaškrtiť. Čokoláda je skutočne zdravá a najmä tá s obsahom kakaa 70 percent a viac. Nie je taká sladká ako mliečne a iné druhy čokolád a prináša mnoho benefitov. Pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum!

6. Kurkuma

Mnohé koreniny prinášajú človeku i zdravotné benefity. Kurkuma je v tomto odvetví naozaj špeciálna. Dokáže bojovať proti Alzheimerovi, rakovine a je úspešná i v boji proti depresii alebo dokonca artritíde. Je tiež protizápalová, a preto by ste mali kurkumu pridávať naozaj všade.

7. Kapustovitá zelenina

Kapustovitá zelenina, ako je brokolica, karfiol, kel, kapusta a podobne, má detoxikačné účinky a je vhodná najmä pre nežné pohlavie, ktorému udržiava hormóny na uzde a odvracia nebezpečné ochorenia spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

TOP potraviny podľa modrých zón

Strava ľudí žijúcich v tzv. modrých zónach – oblastiach s najvyšším výskytom storočných ľudí – má niekoľko spoločných čŕt. Tieto populácie konzumujú prevažne rastlinnú stravu, veľmi málo mäsa a minimálne priemyselne spracovaných potravín. Základom ich jedálnička sú jednoduché, prirodzené suroviny, ktoré sa často pestujú lokálne.

Medzi najčastejšie potraviny patria strukoviny, najmä šošovica, fazuľa či cícer, celozrnné obilniny, ako napríklad ovos, jačmeň alebo ryža, a sezónna zelenina a ovocie. V obľube majú aj olivový olej, orechy a semená, ktoré telu dodávajú kvalitné tuky a antioxidanty.

Ľudia v modrých zónach sa neprejedajú – jedia pomaly, často len do 80 % nasýtenia a večeru konzumujú v skorších hodinách. Rovnako dôležitý ako výber jedál je aj ich postoj k jedlu: jedia s vďačnosťou, v pokoji a často v kruhu rodiny.

Čomu sa radšej vyhnúť

Na druhej strane, existuje skupina potravín, ktorá je priamo spájaná so zvýšeným rizikom civilizačných ochorení a kratšou dĺžkou života. Patria sem predovšetkým vysoko priemyselne spracované potraviny – údeniny, instantné jedlá, polotovary, sladené nápoje a nadbytok cukru.

Nadmerná konzumácia červeného mäsa, najmä v kombinácii s nezdravou úpravou (grilovanie, vyprážanie), môže prispievať k zápalom v tele. Nevhodná je aj častá konzumácia rafinovaných sacharidov, ako je biele pečivo či sladkosti. Všetko je však o miere – kľúčom je rovnováha a vedomý prístup.

Zdravie na tanieri: Každý deň sa počíta

Dlhý a kvalitný život nie je len otázkou genetiky, ale najmä každodenných rozhodnutí. To, čo si dnes položíme na tanier, má potenciál ovplyvniť našu energiu, náladu aj zdravie o roky neskôr. Nemusíme hneď všetko zmeniť – dôležité je začať. Jedna porcia strukovín, hrsť čučoriedok či lyžica olivového oleja môžu byť prvými krokmi k dlhšiemu a spokojnejšiemu životu.

A možno práve dnes je ten správny deň začať si vyberať vedomejšie – telo sa nám za to v budúcnosti určite poďakuje.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik

Aktualizovaný článok: 07.07.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.