Horčičné semienka: Pomocník v kuchyni aj pri zdravotných problémoch!

Horčičné semienka sú známe najmä vďaka horčici, ktorá sa z nich vyrába. Samostatne sa v našich kuchyniach používajú už menej.

To je však veľká škoda, pretože sú zdrojom viacerých dôležitých látok a predstavujú pomoc pri zdravotných problémoch. Majú blahodarný vplyv najmä na proces trávenia, no pomôžu aj ľudom s reumou.

V článku vám prinášame najdôležitejšie informácie o horčičných semienkach a ich účinkoch na ľudský organizmus. Využijete ich v kuchyni aj ako účinné liečivo!

Iné semená, iná horčica

Medzi najznámejšie druhy horčice patrí horčica biela, ktorú radíme do čeľade kapustovité. Ide o 40 až 55 centimetrov vysokú rastlinu. Charakteristická je svojimi žltými kvetmi. Pôvodom je z východného Stredomoria. Obľubuje zásadité, vápenaté či hlinité, a najmä vlhké pôdy. Jej plodom je šešuľka podobná struku, ktorá je plná horčičných semienok. Tie sa zberajú na ďalšie spracovanie. Semienka sa vďaka obsahu cenných látok využívajú ako zelené hnojivo. Zlisované sa používajú napríklad pri príprave známej pochutiny – horčice. Ďalej sa z nich vyrába i horčičný prášok.

 

Poznáme hneď niekoľko druhov obľúbenej horčice používanej v kuchyni, ktoré sa odlišujú najmä svojím zložením. Snáď najrozšírenejšia je plnotučná horčica krémovej farby. Má jemnú konzistenciu, pretože z nej boli odstránené horčičné semienka. Pozitívne účinky si však zachováva. Známa je i kremžská horčica, do ktorej sa pridávajú pomleté štipľavé semienka horčice čiernej a cukor. Ten zabezpečuje zjemnenie ostrej chuti. Do dijónskej horčice sa používajú semená horčice hnedej, z ktorých nebol odstránený olej, preto je zo spomenutých druhov najštipľavejšia.

druhy horčice a horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Čo ponúka horčičné semienko?

Množstvo účinných látok nám dokáže ponúknuť aj horčica ako pochutina, no jej semienka sú jednoducho silnejšie, pretože sú v nespracovanom stave. Obsahujú veľa zdravého tuku, omega 3 a 6 mastné kyseliny, bielkoviny, vodu, enzýmy, esenciálne oleje, antioxidanty a potrebnú vlákninu. Sú zdrojom minerálnych látok a stopových prvkov ako železo, draslík, zinok, meď, mangán aj selén. Rovnako vám doplnia vitamín A, C, E, K, kyselinu listovú a cholín.

Horčičné semienka v prvom rade podporujú trávenie. Prečisťujú celý tráviaci trakt, zrýchľujú črevnú peristaltiku, zlepšujú pravidelnú stolicu a napomáhajú vylučovaniu žlče. Vplývajú na stav dýchacích ciest a zabezpečujú pevné a čisté cievy. Dokážu znižovať vysoký krvný tlak a tlmiť zápaly v tele. Vďaka svojim močopudným účinkom sú pomocníkom pri prečistení obličiek a odvodňovaní. Semienka horčice majú tiež vplyv na zdravú pokožku. Účinné sú pri odstraňovaní bolesti kĺbov aj svalov a ochoreniach ústnej dutiny. Podporujú krvotvorbu, tvorbu kostí, rast nechtov aj vlasov.

použitie horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Využijete ich v kuchyni aj ako liek!

Horčičné semienka môžete úplne bežne využívať v kuchyni ako koreninu. Môžete ich použiť celé alebo pomleté do majonézy, nálevov či rôznych omáčok. Naklíčené ich vyskúšajte ako chutnú posýpku na šalát. Pri zažívacích problémoch rozhryznite zopár bledších semiačok. Tie tráviaci trakt poriadne prekrvia a prebudia. Čierne semienka sú ostrejšie, preto nie sú veľmi vhodné na vnútorné použitie. Nápomocné sú však pri prekrvení stuhnutých nôh či rúk a na potlačenie prejavov reumy. Pripravte si asi 50 gramov čiernych zrniečok, pokojne však aj v kombinácii s tmavohnedými či žltými, rozdrvte ich a premiešajte s trochou vody.

Vzniknutú zmes aplikujte na postihnuté miesto, zafixujte gázou a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Na dobré trávenie a činnosť čriev si môžete pripraviť i čaj. Jednu lyžičku rozdrveného horčičného semienka zalejte 3 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať 15 minút. Sceďte a konzumujte 1 šálku denne po dobu dvoch týždňov. Ak si tento čaj pripravíte silnejší (1 polievková lyžica semienok na 2dcl vody), môžete ho použiť ako kloktadlo pri bolestiach v krku a zápaloch ústnej dutiny.

Odporúčame: Najrýchlejší spôsob šúpania zemiakov? To musíš vidieť!

2 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 10:21

najviac ich využívam pri zaváraní uhoriek

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

13.12.2017 12:38

tento rok som ich skúšal vypestovať, zasadil som asi 10 semienok a vyrástli všetky a výsledkom je 0,2 litrový pohárik plný vlastnoručne vypestovaných horčicových semienok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE