V dnešnom článku si niečo viac povieme o takzvanej gastritíde. Ide o pomerne časté ochorenie postihujúce tráviaci trakt človeka, a to konkrétne žalúdok. Spravidla je gastritída sprevádzaná mnohými nepríjemnými zdravotnými ťažkosťami. Spôsobuje hlavne rôzne zažívacie ťažkosti, ktoré ľudia neraz ignorujú.
Niekedy jej príznaky dokonca môžu byť len mierne a ľahko prehliadnuteľné. V článku sa pozrieme na to, čo je gastritída, aké sú jej príčiny a rizikové faktory, akými príznakmi sa môže prejavovať a ako prebieha liečba.
Aké sú príčiny gastritídy?
Pod pojmom gastritída rozumieme zápal žalúdka, respektíve zápal žalúdočnej sliznice. Pri tomto ochorení spravidla dochádza k narušeniu hlienovej vrstvy žalúdka, ktorá zabezpečuje ochranu pred pôsobením žalúdočných kyselín. V dôsledku toho môže byť následne žalúdočná stena vystavená priamemu kontaktu so žalúdočnými kyselinami. Dochádzať potom môže k poškodzovaniu sliznice aj tvorbe žalúdočných vredov.
Gastritída môže mať akútnu formu, no rovnako môže pacienta trápiť i chronický zápal. Akútny zápal žalúdka má spravidla veľmi rýchly priebeh. Príznaky sa objavujú náhle a pomerne v krátkom čase odznievajú. Medzi hlavné rizikové faktory tejto formy gastritídy môžeme zaradiť nadmernú konzumáciu alkoholu, fajčenie alebo niektoré lieky, ktoré jedinec pravidelne užíva.
Zvyšovať riziko môže nadmerný či dlhodobý stres, nevhodná strava, najmä veľmi korenisté či mastné pokrmy, taktiež pokazené jedlo. K akútnej gastritíde môže dôjsť aj po úrazoch alebo chirurgických zákrokoch. Veľmi častá je však hlavne chronická gastritída, ktorá nastupuje zvoľna a má dlhotrvajúci charakter. I chronický zápal žalúdka môže mať rozličné príčiny, podľa čoho rozlišujeme i viaceré typy tejto formy gastritídy.
Chronická gastritída typu A je skôr zriedkavá a má autoimunitný pôvod. Pri tomto ochorení napáda imunitný systém v tele vlastné bunky, čo je typický jav pri autoimunitných ochoreniach. Chronická gastritída typu B má zase infekčný pôvod. Vo väčšine prípadov je príčinou tohto ochorenia infekcia baktériou Helicobacter pylori. Tretím typom je chronická gastritída spôsobená napríklad chemickým dráždením, niektorými liekmi, toxickými látkami, alkoholom, prípadne refluxom.
Odporúčame: Krvácanie mimo menštruácie: Aké sú časté príčiny tohto problému?
Pri ktorých príznakoch spozornieť?
Konkrétne sprievodné príznaky gastritídy sa môžu líšiť spravidla na základe toho, či ide o akútnu alebo chronickú formu, o aký typ ochorenia ide, čo je jeho príčinou a ktorá časť žalúdka je postihnutá. U niektorých pacientov môžu byť prejavy skutočne mierne, u iných zase vážnejšie a u určitej skupiny pacientov dokonca prebieha ochorenie v značnej miere skôr asymptomaticky.
Ako sme spomenuli vyššie, akútny zápal predstavuje zvyčajne krátkodobú záležitosť, pričom postihnutého môžu trápiť ťažkosti len niekoľko hodín, prípadne jeden až tri dni. Medzi charakteristické príznaky gastritídy radíme pálenie žalúdka aj bolesti v brušnej oblasti, objaviť sa tiež môže pálenie záhy.
Dostavuje sa strata chuti do jedla, plynatosť a nadúvanie, u niektorých pacientov tiež hnačky. Bežná je nevoľnosť a pocity zhoršeného trávenia. Pri chronickej gastritíde sa v podstate môžu objavovať podobné zdravotné ťažkosti týkajúce sa tráviaceho traktu, no spravidla nebývajú také intenzívne.
Chronická forma zápalu žalúdka sa v počiatočných štádiách nemusí prejavovať vôbec a človek sa tak cíti úplne zdravý. Neskôr sa však môžu občasne objavovať rozličné problémy s trávením. Bežné sú bolesti v nadbrušku po jedle, ale aj plynatosť, nevoľnosti, pocity plnosti či pálenie záhy. Pri chronickej gastritíde, najmä pri gastritíde autoimunitného pôvodu, sa môže objaviť aj anémia, a to v dôsledku zníženého vstrebávania a následného nedostatku vitamínu B12.
Ako sa gastritída lieči?
Pri pretrvávajúcich tráviacich zdravotných ťažkostiach je určite vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Môže totižto za nimi stáť nielen gastritída, ale aj mnohé iné ochorenia, ktoré si vyžadujú včasnú liečbu. Pri diagnostike gastritídy lekár sleduje prítomné ťažkosti u pacienta, potrebné však spravidla bývajú i ďalšie vyšetrenia.
Veľmi nápomocná je gastroskopia, pri ktorej je možné pomocou ohybného prístroja s kamerou prehliadnuť vnútro tráviaceho traktu, a to sliznicu pažeráka aj žalúdka. Počas vyšetrenia tiež môžu byť odobraté vzorky tkaniva na ďalšie testy. Potrebné môže byť vyšetrenie krvi aj stolice. K liečbe gastritídy sa pristupuje podľa toho, o akú formu a typ ochorenia ide, aký je zdravotný stav pacienta a aké ťažkosti sú u neho prítomné.
Napríklad akútna gastritída si spravidla nevyžaduje žiadnu špeciálnu liečbu. Pomôcť môžu liečivá od bolesti, diéta, dostatok tekutín aj pokoj na lôžku. Dôležité je myslieť na prevenciu a zabrániť opakovanému výskytu ťažkostí. Je vhodné odstrániť rizikové faktory, ktoré vedú k akútnej gastritíde, ako napríklad dráždivú stravu, alkohol či nadmerný stres.
Liečba chronickej gastritídy často závisí od toho, čo je príčinou ochorenia. Napríklad pri potvrdení prítomnosti baktérie Helicobacter pylori sú pacientovi spravidla podávané antibiotiká. Podávané môžu byť liečivá na znižovanie tvorby žalúdočných kyselín, ako aj ďalšie lieky podľa prítomných ťažkostí.
Odporúčame: Reumatoidná artritída: V ktorom veku sa začína prejavovať a ako?