Holenie ženskej tváre: Áno či nie pre tento netradičný trend?

Odstraňovanie chĺpkov takmer na celom tele nie je v dnešnej dobe už ničím výnimočným.

Milé dámy, viete si však predstaviť, že si okrem nôh či podpazušia budete holiť i tvár? Pre niektoré ženy je táto technika nepredstaviteľná, iné tomuto trendu naprieč celým svetom podľahli.

Holenie ženskej tváre, nazývané často aj dermaplaning, pritom nie je novinkou, túto procedúru podstupovali už v minulosti viaceré zvučné mená. Ak sa chcete o tejto netradičnej metóde dozvedieť viac, čítajte ďalej.

Holenie tváre žien je v Ázii bežné

Mohlo by sa zdať, že holenie ženskej tváre patrí medzi akési výstrelky modernej doby, no opak je pravdou. História tejto procedúry siaha hlbšie do minulosti. Veľkou zástankyňou holenia tváre bola sama Kleopatra, a tiež slávne herečky ako Elizabeth Taylor či Marilyn Monroe. V dnešnej dobe je táto technika veľmi rozšírená v Ázii, hlavne v Japonsku, skadiaľ sa ďalej šíri do celého sveta. 

V tejto oblasti je zbavovanie sa jemných chĺpkov pleti pomocou žiletky úplne bežnou praxou. Holenie ženskej tváre sa udomácnilo napríklad aj u mnohých vizážistiek či make-up artistiek. Tie si nevedia túto techniku vynachváliť, pretože sa podľa nich s pleťou, ktorá je zbavená i najjemnejších chĺpkov, lepšie pracuje.

V súčasnosti však holenie tváre preniklo i medzi bežné ženy, a to pravdepodobne vďaka sociálnym sieťam. Nájsť videonávod, ako si oholiť tvár, totiž už nie je žiadny problém. Procedúru dokonca schvaľujú i mnohí svetoví dermatológovia. Hovoria o viacerých pozitívach, ktoré takéto holenie prináša.  

Pozri aj: Zapletané obočie: Bláznivé trendy neustále pribúdajú!

žiarivá pleť po holení

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú výhody holenia tváre u žien?

Aké pozitíva holenia ženskej tváre  môžeme spomenúť? V prvom rade ide o to, že holením sa pleť zbavuje najvrchnejšej vrstvy pokožky. Dermatológovia tvrdia, že takáto starostlivosť dokáže lepšie zmierniť príznaky starnutia ako drahá kozmetika. Práve holenie je údajne dôvodom, prečo mnohí muži vo vyššom veku vyzerajú mladšie ako ženy.

Holenie tváre má totiž vyhladzujúce účinky. Pri tejto procedúre sa účinnejšie stimuluje tvorba kolagénu, čo vplýva na tvorbu vrások. Po oholení pleti má žena pocit, akoby si práve urobila peeling. Niektoré ženy si holia predovšetkým líca, iné aj celú tvár. Ďalšie sa zasa zbavujú i malých vyrastajúcich vláskov v oblasti čela.

Pokožka tváre je týmto spôsobom zbavená odumretých buniek a je belšia, jasnejšia a sviežejšia. Okrem mladistvejšieho vzhľadu má holenie tváre i ďalšie kladné stránky. Mnohé vizážistky či svetovo známe beauty blogerky si túto napohľad šialenú techniku obľúbili preto, lebo to uľahčuje prácu s mejkapom.

Prípravky dekoratívnej kozmetiky sa na oholenú a vyhladenú pleť nanášajú oveľa jednoduchšie. Mejkap sa na pokožku dokonale usadí a celkové líčenie vyzerá viac profesionálne a oveľa dlhšie vydrží.  

Pozri aj: ​Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

pozitíva a negatíva holenia ženskej tváre

Zdroj: Shutterstock®

Nevýhody holenia tváre u žien

Každá minca má dve strany, a to platí i v tomto prípade. Vždy je potrebné poznať nielen pozitíva, ale i negatíva. Skutočnou nevýhodou holenia ženskej tváre je fakt, že nad touto procedúrou strávite pomerne veľa času. Ak totiž s holením pleti začnete, budete to musieť vykonávať často a pravidelne. Chĺpky po holení žiletkou síce nerastú rýchlejšie, ale pokiaľ ich odstraňujete touto metódou, jednoducho rastú rýchlo.

Ďalším negatívom je možnosť podráždenia, a to hlavne v prípade citlivej pleti. Preto je nutné si dobre rozmyslieť, aké prípravky a pomôcky pri holení použijete. Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na riziko poranenia. V prípade holenia jemnej ženskej pleti si musíte dať ešte väčší pozor ako napríklad pri holení nôh.

Spôsobí holenie tváre u žien zhrubnutie jemných chĺpkov?

Mnoho ľudí by túto techniku odsúdilo hlavne kvôli mýtu, že po oholení rastú tvrdšie a tmavšie chĺpky. To sa však nikdy nepotvrdilo, pričom sa uskutočnili viaceré štúdie. Odrezanie chĺpkov na pokožke totiž nemá žiadny vplyv na ich folikuly a rovnako sa nemení ani ich štruktúra.

Chĺpky sa môžu zdať pevnejšie, čo je spôsobené tým, že samotný chlp je smerom k špičke o niečo tenší. Holením sa však táto špička odstráni. Keď teda začne nový chlp vyčnievať na pokožke, môže mať človek pocit, že je silnejší.  

Odporúčame: Biele zuby na dosah: Vyskúšaj jednoduché triky pre krajší úsmev

holenie špeciálnymi žiletkami

Zdroj: Shutterstock®

Ako na holenie jemných chĺpkov na ženskej tvári?

V prvom rade je potrebné povedať, že táto technika je vhodná hlavne na odstránenie jemných, akoby broskyňových, chĺpkov pleti. Ak vás trápi tmavšie a tvrdšie ochlpenie, napríklad v okolí brady, lepšie bude zvoliť inú metódu.

V prípade, že sa rozhodnete túto procedúru vyskúšať, máte niekoľko možností. Mnohé ženy sú zástankyňami skôr suchého holenia za pomoci malej špeciálnej žiletky. V drogérii ju môžete nájsť ako žiletku či britvu na obočie. Druhá skupina žien zasa neváha použiť klasickú žiletku a penu na holenie pre citlivú pleť.

Postup holenie tváre u žien: 

  1. Ešte než začnete si však nezabudnite tvár dostatočne umyť, použiť môžete pokojne i toner.
  2. Pri holení tváre by ste následne mali postupovať v smere rastu chĺpkov.
  3. Podľa dermatológov je takéto odstraňovanie ženských chĺpkov vhodné vykonávať počas horúcej sprchy. Horúca voda a para totiž napomáhajú otvárať póry a zjemňovať chĺpky. Celá procedúra bude teda ešte ľahšia.
  4. Po skončení doprajte pleti dostatočnú starostlivosť. Vyčistenie a hydratačný krém by mali byť samozrejmosťou.
  5. Ak si nebudete vedieť rady, nezúfajte. Ako sme už vyššie spomínali, celý internet je plný videí, v ktorom vám ženy túto techniku predstavia a ukážu.

Ako funguje holenie tváre u žien si môžete pozrieť aj tu: 

Aktualizované na 03. 10. 2023

13 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

10.09.2017 07:50

na slovensku je tato metoda holenia tvare malo pouzivana.... skor nam kozmeticky odstranuju chlpky voskom.... ja si tiez myslim ze tn kto sa zacne raz holit uz sa toho nezbavi nikdy... chlpky rastu rychlejsie.. aspon mame ten pocit... ja davam prednost vosku..

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

10.09.2017 09:44

toto by som nerobila, nech to je trend či nie.. keď je potrebné odstrániť chlpky nad hornou perou tak voskom, ale holenie celej tváre, to nie..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

10.09.2017 09:56

za mňa hovorím - NIE

Vaše meno:

benynka

benynka

10.09.2017 13:14

toto je už choré ak tie malé chĺpky na tvári niekomu vadia, veď čo je zlé na broskynke...asi sa predáva málo dámskych žiletiek

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

10.09.2017 14:16

Ja určite nie.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

10.09.2017 16:25

A mne sa práveže vo väčšine prípadov páčia tie malé chĺpky po okrajoch tváre, prídu mi milé..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

10.09.2017 16:57

ja už týmto novým metódam nerozumiem, už som naozaj stará :-)

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

10.09.2017 18:52

Páááni, tak to určite nieeeeeee .. !!!! Aj ked to odporúčajú dermatologovia , ja by som toto nikdy neurobila.. Možno je to pre ženy ,kt. majú husté čierne ochlpenie aj na tvári .. !

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

10.09.2017 22:40

holiť tvár nikdy!

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

11.09.2017 19:25

Tak to teda určite nie!

Vaše meno:

Alzbeta Rybanska

Alzbeta Rybanska

13.09.2017 12:05

cozeee :O

Vaše meno:

Majka Frnová

Majka Frnová

13.09.2017 14:38

no som šťastná, že toto nemusím podstupovať :-)

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

13.09.2017 19:21

neviem si to predstaviť... sem tam dačo vytrhnem pinzetou ale holiť asi nieee..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE