Slamienkový olej – zlatý poklad pre zdravú pleť. Prečo ho vyskúšať?

Existuje veľké množstvo esenciálnych olejov, ktoré mnohí odporúčajú pre krásnu a žiarivú pokožku, pre naše zdravie i na ošetrenie rán či mnohých iných problémov. Jedným z nich je aj slamienkový olej, ktorý má na pokožku blahodarný vplyv a môže jej prospieť v mnohých ohľadoch. Obsahuje množstvo výživných látok, ktoré naša pokožka potrebuje pre zlepšenie svojho stavu, pre zvýšenie produkcie kolagénu v nej i pre zníženie výskytu vrások.

Slamienka je pomerne obľúbenou ingredienciou v kozmetickom priemysle. Má magické vlastnosti, ktoré umocňuje fakt, že je akousi botanickou elektrárňou naplnenou obľúbenými zložkami. Medzi tieto zložky môžeme zaradiť antioxidanty, flavonoidy, vitamíny a minerálne látky. Samé „lahôdky,“ ktoré dokáže naša pokožka oceniť.

účinky slamienky

Zdroj: Shutterstock®

Čo je slamienka a odkiaľ pochádza?

V prírode ju ľahko spoznáte a nájdete, nakoľko je to jedna z najviac pestovaných a využívaných liečivých rastlín, ktorú ľudia používajú už tisícky rokov. Vyznačuje sa okúzľujúcou zlatožltou farbou.

Pôvod tejto rastlinky môžeme hľadať v okolí Stredozemného mora, odkiaľ sa začala slamienka šíriť do celého sveta. Dnes je pestovaná na mnohých miestach po celom svete, avšak jej najväčším pestovateľom a vývozcom je Chorvátsko. A aj keď platí, že túto liečivú rastlinu je možné využiť viacerými možnými spôsobmi, najčastejšie sa vyrába a spotrebúva slamienkový olej.

Prečo je slamienkový olej taký obľúbený?

Ako sme už spomenuli vyššie, za všetkým stoja silné zlúčeniny, ktoré robia z tohto oleja tajnú zbraň krásnej a zdravej pokožky. Konkrétne hovoríme o antioxidantoch, ktoré pomáhajú znižovať poškodenie buniek voľnými radikálmi, čím ju v podstate chránia pred predčasným starnutím. Slamienkový olej tiež dodáva kožným bunkám vitamíny, ktoré potrebujú pre správnu regeneráciu.

Čo málokto vie, tak slamienkový olej má tiež čistiace vlastnosti a rovnako aj dezodoračné účinky. Vďaka tomu ho mnohí športovci využívajú na ošetrenie nôh či ďalších miest, na ktorých sa potia vo väčšej miere. To určite pridáva tomuto oleju navrch.

Neprehliadni: Ryža a ryžový olej v kozmetike: Tajomstvo krásnej pleti Japoncov i Chorvátov

účinky slamienkového oleja

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv slamienkového oleja na pokožku

Vieme, že ako každý iný esenciálny olej, tak aj tento slamienkový má blahodarný vplyv na našu pokožku. Tento „wellness“ produkt zo slamienky:

  • zmierňuje podráždenie a začervenanie – slamienkový olej je vhodný pre všetky typy pleti, no obzvlášť ho ocení citlivá pokožka, ktorá je náchylná na začervenanie či podráždenie. Slamienkový olej pôsobí upokojujúco, zmierňuje svrbenie pokožky a zároveň podporuje jej regeneráciu.
  • neutralizuje pôsobenie voľných radikálov – voľné radikály môžu prispieť k vzniku zápalového procesu v pokožke, no rovnako môžu prispieť k oslabeniu pokožky, jej vysušeniu a tým aj prehĺbeniu vrások. Slamienkový olej vytvára na pokožke akúsi bariéru, ktorá ju chráni práve pred týmito negatívnymi účinkami voľných radikálov.
  • „opravuje“ pokožku – antioxidanty obsiahnuté v oleji pomáhajú zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v pokožke. Tieto dve zložky pomáhajú podporovať pružnosť pokožky, zároveň ju hydratujú a udržujú mladú.
  • zmierňuje alergické reakcie – kontaktná dermatitída je typ alergie, ktorá spôsobuje podráždenie pokožky, no tiež sa prejavuje tvorbou vyrážok. Slamienkový olej dané alergické reakcie zmierňuje a pokožku upokojuje.
  • redukuje vrásky a tmavé škvrny – pri dlhodobom a pravidelnom používaní môže slamienkový olej zjednotiť tón pleti a zmierniť viditeľnosť pigmentových škvŕn.

Neprehliadni: TEST: Suchý olej zo slamienky Melem – postará sa o pleť i vlasy?

melem suchý olej zo slamienky

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Ako používať slamienkový olej?

Ak si zaobstaráte esenciálny slamienkový olej, tak ho neaplikujte priamo na pokožku – olej v takejto podobe je veľmi koncentrovaný a silný, preto si môžete vyvolať podráždenie alebo nejakú alergickú reakciu. Keď už, tak ho zmiešajte s ľubovoľným nosným olejom (mandľovým, olivovým, avokádovým a pod.) alebo krémom a až tak ho aplikujte na pokožku. Pár kvapiek však môžete pridať aj do kúpeľa alebo svojho obľúbeného masážneho oleja.

V prípade, že nemáte skúsenosti s esenciálnymi olejmi, tak odporúčame Suchý olej zo slamienky, ktorý je vhodný na ošetrenie pokožky, ale aj vlasov. Má bohatú vôňu, zlatú farbu a na pokožke nezanecháva mastný film.

Má slamienkový olej vedľajšie účinky?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že slamienkový olej je bezpečný na používanie. Je tu však malá šanca alergickej reakcie, a to v prípade, ak vám bola diagnostikovaná alergia na rastlinné zložky alebo konkrétne druhy rastlín. Pred jeho použitím je preto vhodné (ako aj pri každom inom oleji) podrobiť sa testu – na malú časť pokožky (ideálne na zápästie) naneste slamienkový olej a nechajte ho vstrebať sa. Ak sa do 24 hodín nepreukáže žiadna alergická reakcia, môžete ho pokojne používať na ošetrenie pokožky celého tela.

4 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

21.07.2021 11:26

o tomto oleji počujem prvýkrát, na trhu pribudlo veľmi veľa nových druhov olejov

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

21.07.2021 12:42

zaujímavé informácie...

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

21.07.2021 12:49

Oplatí sa vyskúšať.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

23.08.2021 11:48

Doteraz som o ňom nepočula, určite ho vyskúšam vzhľadom na to koľko má benefitov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE