Počas jej sezóny sa ju snažíme využívať v kuchyni v čo najväčšej miere. Dokonca sa oplatí nastrúhať si ju a šupnúť do mrazničky, aby nám v chladničke nezmäkla alebo sa nepokazila. Cuketa obsahuje pomerne dostatok vody, no čo je viac potešujúce, tak na 100 g obsahuje len 20 kcal a 0,31 gramov tukov.
Nepriberá sa z nej, dá sa pripraviť na desiatky rôznych spôsobov a navyše je zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Stačí si ju obľúbiť a naučiť sa skvelé a hlavne rýchle recepty, ktoré stoja za to. Napríklad taká zapekaná cuketa je jednoduchá na prípravu, nakoľko ju stačí naplniť správnymi ingredienciami (syr, slaninka, paradajky, mleté mäso, huby, bryndza, červená šošovica a pod.) a vložiť do rúry. Rovnako chutná je aj vyprážaná cuketa alebo také cuketové chipsy, ktorým sa nikdy nedá odolať. Dnes však spolu objavíme nové chute prostredníctvom jednoduchej cuketovej polievky, ktorá bude chutiť každému. Jej príprava nie je náročná, preto ju môžeme zaradiť medzi jednoduché letné polievky, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Na cuketovú polievku budeme potrebovať:
- 3 menšie cukety
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 ½ litra kuracieho vývaru (môže byť aj voda)
- 200 ml smotany na varenie
- soľ, korenie a čerstvú bazalku
V hrnci si na olivovom oleji opečieme nadrobno nasekanú cibuľu. Pridáme očistený a pretlačený cesnak, na kocky nakrájanú cuketu (môžete pokojne aj so šupkou) a chvíľku popražíme. Pridáme vývar alebo vodu a podľa chuti trošku osolíme.
Polievku privedieme k varu a na miernom ohni varíme približne 20 minút. Následne polievku odstavíme a ponorným mixérom ju vymixujeme dohladka. Prilejeme smotanu na zjemnenie a opäť vymixujeme, aby sa smotana spojila s polievkou. Podľa potreby ešte osolíme, okoreníme a necháme ešte prejsť varom – stačí nechať variť už len minútku.
Hotovú polievku podávame s nasekanou bazalkou, opraženými orieškami alebo opečenými krutónikmi.