Svet parfémov - Kategórie vôní a výber parfému II. časť

V prvej časti sme sa venovali kompozícii parfémov, ktorá sa skladá z troch častí: hlava, srdce a základ. Povedali sme si, ako správne používať parfém. Dnes sa trošku pozrieme na kategórie vôní, z ktorých môžeme vyberať tú správnu pre vás. Povieme si, ako si správne vybrať parfém, za akých podmienok a na čo sa zamerať. Ak nechcete siahnuť vedľa, určite čítajte ďalej.

Kategórie vôní

 

Aby v tom nebol zmätok, tak svet vôní je rozdelený do kategórií. Sú vytvorené na základe ich dominantnej vône v srdci parfému. Hľadáte správny parfém pre vás? Určite sa pozrite na túto kategorizáciu.

 

  • Kvetinové vône - Dominantné zložky sú jazmín, ruža, fialka, tuberóza, narcis, konvalinka, baza, pelargónia, ylang-ylang. Parfémy z tejto kategórie vôní sú opisované ako sladké, jemné, vzdušné a ženské. Hodia sa do práce alebo na bežné denné nosenie.

 

  • Citrusové vône - Dominantné zložky sú pomaranč, limetka, citrón, grep, mandarínka, bergamot. Sú to ľahké vône s osviežujúcou, jemnou a energickou povahou. Vhodné na bežné nosenie, denné aj večerné. 

 

  • Orientálne vône - Označované aj ako ambrové. Ide o ťažšie, teplejšie a sladšie tóny. Orientálne vône sú opisované ako zmyselné, obaľujúce, zvodné. Vhodné skôr na zimné obdobie. Základom je vanilka.

 

Odporúčame prečítať si: Benefity, ktoré nám prináša relaxačné kúpanie

Svet parfumov - Kategórie vôní a výber parfumu II. časť

Zdroj: Shutterstock®

  • Drevité vône - V zložení nájdeme najčastejšie arómy cédra, sosny, santalového dreva, guajakový alebo ružový strom. Zacítime tam aj pižmo, pačuli, vetiver, myrtu. Drevité tóny tvoria prevažne vône pre mužov. Takéto parfémy sa hodia na zimné obdobie alebo v lete, ale len na večerný čas. 

 

  • Zelené vône - Arómy tráv, mladých pukov, listov, bylín, spojené s vôňou jemne voňavých kvetov. Sú vhodné na nosenie počas dňa, keďže majú sviežu energickú a čistú vôňu. 

 

Odporúčame prečítať si: Predĺžte si mladistvý vzhľad - zvoľte kvalitnú pleťovú starostlivosť

Svet parfumov - Kategórie vôní a výber parfumu II. časť

Zdroj: Shutterstock®

Výber parfému

 

1. Nikdy neskúšame parfém nastriekaním do krytky parfumu, takáto “vzorka” vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. Ak sa dá, radšej ju skúšajte na pokožke, aby ste vedeli, ako reaguje s vašim pH. 

 

2. Vo vysokých teplotách parfémy voňajú intenzívnejšie, preto vône teplé, sladké sa môžu zdať ako ťažké a dusivé. Na jar a v lete siahajte po vôňach ľahkých, čerstvých, osviežujúcich. 

 

3. V zime a na jeseň noste smelo orientálne, drevité alebo silne kvetové vône. Ohrievajú telo a zlepšujú náladu. Citrusové môžu pôsobiť chladne. 

 

4. Ráno je čuch oddýchnutý a intenzívnejšie pociťuje vône, preto je lepšie na denné nosenie nejaký ľahší parfém. Večer sa môžete osmeliť a vybrať si ťažké a zmyselné kompozície. Napríklad orientálne, drevité vône so sladkou a vábivou vôňou. 

 

5. Vôňa pri výbere by sa vám mala zapáčiť ihneď. Musí sa páčiť vám, pretože vy ju budete nosiť na sebe celý deň, okolie je až druhoradé. 

 

6. Pri výbere parfému sa neponáhľajte. Najlepšie je aplikovať si parfém na pokožku a nechať ho pôsobiť dlhšiu dobu. Vyberajte ho mimo predajne (na pachovo neutrálnom mieste), ovoňajte ho znova a až tak sa rozhodnite.

 

Odporúčame prečítať si: Stáva sa vám, že pokazíte líčenie a chytá vás panika? Tipy, ako predísť 

5 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.01.2017 19:51

aj ja v lete požívam ľahšie svieže ovocné vône a v zime skôr také sladšie, kvetinové

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.01.2017 09:35

Mne sa páčia citrusové a zelené vône.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

24.01.2017 19:26

musia krásne vonat mám radšej lahšie vône

Vaše meno:

blesk

blesk

01.02.2017 15:14

manželka má rada ľahšie vône

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

05.03.2017 17:15

mám rada citrusové, svieže vône a v zime kvetinové

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE