Pravda o kokosovom oleji: Naozaj je taký prospešný, ako sa hovorí?

Kokosový olej zaznamenal v posledných rokoch neuveriteľný boom. Všade sa veľmi veľa popísalo o tom, na čo všetko je vhodný a nám, samozrejme, imponovalo, že niečo, na čom sa dajú vyprážať nedeľné rezne, zároveň dodá lesk našim vlasom. Pravda o kokosovom oleji je však trochu iná.  Kokosový olej – to je zo všetkých strán skloňovaná, ale zároveň aj mimoriadne kontroverzná téma. Zaujíma vás, ako to s tým kokosovým olejom vlastne je?

Naozaj je vhodný na všetko?

Kokosový olej na varenie, na pečenie, do kávy, na chudnutie, na rakovinu, na pokožku, na vlasy, na nechty, na zuby, na opaľovanie, na zvýraznenie lícnych kostí, na čistenie domácnosti,... A takto by sme mohli menovať donekonečna. Odporúča sa doslova na všetko, aj na to, o čom by sa vám ani nesnívalo. Pravdaže, význam tohto oleja v určitých oblastiach rozhodne nezatracujeme.

 

Ale nenechajme sa zlákať predstavou, že ide o všeliek. Nie je to s tým kokosovým olejom až také ružové... Výskumy napríklad zistili, že zatiaľ, čo vyše 70% ľudí si myslí, že je kokosový olej zdravý, spomedzi odborníkov je tohto názoru len slabých 30%. Tí stavajú na piedestál olejového rebríčka úplne iné oleje, napríklad sezamový, ľanový alebo olivový.

 

Pozri aj: Zázrak menom kokosový olej: Takto ti pomôže s vlasmi!

kokosový olej

Zdroj: Shutterstock®

Čo tento biely „zázrak“ obsahuje?

Z reklamy sa to síce nedozviete, ale pravdou je, že kokosový olej obsahuje kyseliny laurovú a myristovú a obe majú na svedomí zvyšovanie hladiny cholesterolu. Skutočnosť je tiež taká, že kokosový olej obsahuje až 92% nasýtených tukov. Dnes si už pomaly aj malé dieťa vyhodnotí, že ide o takzvaný zlý tuk a ten zvyšuje cholesterol, riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody.

Americkí výskumníci dokonca tvrdia, že je škodlivejší, než maslo alebo bravčová masť. Maslo totiž obsahuje o tridsať percent menej nasýtených tukov ako kokosový olej. Prekvapivo, bravčová masť až o 50% menej. Dokonca ešte aj toľko kritizovaný a zatracovaný palmový olej má menej nasýtených tukov, než ten kokosový! Väčšina odborníkov na výživu teda kokosový olej neodporúča.

kokosový olej v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Kokosový olej v kozmetike

Kokosová módna vlna samozrejme neobišla ani oblasť kozmetiky. Musí sa nechať, že ako kondicionér na suché vlasy je skutočne vynikajúci. Zanedbateľné nie je ani to, že kokosový olej podporuje rast a lesk vlasov. Skvelý na pleť? Nuž, posúďte samy, do akej miery je to pravda, ale faktom je, že kokosový olej upcháva póry. Mnohí používatelia tohto oleja sa totiž zhodli na tom, že im zhoršil stav akné.

 

Nie je preto úplne vhodné používať ho ako náhradu krému. Odoprieť mu však nemôžeme jeho hydratačnú funkciu a tá je pre pleť nesmierne dôležitá. Navyše veľmi príjemne vonia.

 

Odporúčame: Natrhaj si brezové lístky a dopraj telu jarný detox!

kokosový olej na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Kokosový olej ako telové mlieko? Ale áno, prečo nie? Rozhodne vám to neuškodí, no zároveň ani nijako zvlášť nepomôže. Naopak, kokosový olej sa odporúča zakomponovať do starostlivosti o pleť a pokožku tak, že po jeho aplikácii bude následne zmytý. Napomôže tak pokožku hydratovať, ale netreba ho na nej nechávať dlhšiu dobu, vtedy má skôr opačný efekt.

 

Aby ste ale kokosový olej zmyli z pleti dokonale, odporúča sa až dvojkrokové čistenie. Týka sa to tak tváre, ako aj pokožky tela. Určite si však kokosovým olejom pomôžte na mimoriadne suché a poškodené miesta, ako sú lakte alebo päty.

skutočnosť o kokosovom oleji

Zdroj: Shutterstock®

Ako vidíte, ideálne je nefixovať sa len na jeden druh oleja. Ako sme už viackrát informovali, dobrou investíciou bude kúpa tekvicového oleja, ktorý znižuje cholesterol, bodliakového oleja, ktorý sa postará o vašu zdravú pečeň, ľanového oleja, ktorý rozprúdi váš metabolizmus, ako aj grapefruitového oleja, ktorý si zase vezme na starosť problematickú pokožku.

 

A kokosový olej? Lícne kosti vám skutočne nezvýrazní a už vôbec vám nezaručí večný život. Ale! Presuňte ho z kuchyne do kúpelne, kde vám výborne poslúži na dokonalú hydratáciu vlasov a ako pomocník na čistenie pleti. 

4 komentárov
Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

11.04.2018 18:33

Tiež si myslím, že veľa produktov sa preceňuje a vyvyšuje, aké sú úžasné a nakoniec až také nie sú pre skutočný obsah zdraviu prospešných látok. Ale v kozmetike je proste úžasný. :o)

Vaše meno:

Alena Čabáková

Alena Čabáková

11.04.2018 21:19

Ano priznavame v kozmetike ho tiez milujeme :)

Elena Švachová

Elena Švachová

11.04.2018 22:04

Takže dalšie prekvapenie...Mala som kokosový olej a dávala som si ho do kávy a používala som ho aj v kuchyni pri varení,v domnení,že je veľmi zdravý.Našťastie som ho používala len krátku dobu.Po vysokom cholesterole vôbec netúžim.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

12.04.2018 11:53

kokosový olej je výborný na odličovanie, maskaru stiahne lepšie ako originál odličovač.. toľko moja skúsenosť, inak ho veľmi nepožívam..

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

23.11.2018 22:52

v kuchyni kokosovy olej nepouzivam vobec, pouzivam ho len namiesto teloveho mlieka, jeho vonu milujem a ze by vysusoval som si nevsimla

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE