Farbenie vlasov u detí: Vieš, kedy je na to ešte príliš skoro?

Aktuálne módne trendy vnímajú nielen dospelí, ale aj deti. Tie čoraz skôr začínajú od rodičov pýtať pokročilú elektroniku, najnovšie smartfóny či drahé oblečenie a topánky. Samostatnou spornou témou sú aj tetovania a piercingy, ktoré ratolesti žiadajú oveľa skôr, ako je to vôbec prípustné. Farbenie vlasov detí je taktiež jednou z takýchto sporných a kontroverzných tém. Viete, kedy je na farbu na vlasy či len „nevinné” zosvetlenie vlasov príliš skoro? Prezradíme vám to!

Skroťte pubertiakov

S myšlienkou farbenia vlasov k rodičom väčšinou prichádzajú deti v puberte, aj keď v súčasnosti už nie je výnimkou ani to, keď za mamou s týmto zámerom príde oveľa mladšie dieťa. Pubertiakov by sme však mali skrotiť a nie im vyhovieť s tým, že trocha farby predsa nezaškodí. Podľa odborníkov by deti a adolescenti do 16 rokov nemali na farbenie vlasov ani pomyslieť. Dôvodom sú rôzne hormóny a zmeny, ktoré v takom mladom tele práve prebiehajú.

Bude sa ti páčiť: Jedlom proti depresii: Ako byť v novom roku oveľa šťastnejšími?

detské farbenie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Aj vlasy sa vyvíjajú

Tak ako celý organizmus, aj vlasy prechádzajú vývojovým obdobím. Predčasným farbením vlasov môžete svojim deťom privodiť veľké problémy. Citlivejšia je v prvom rade pokožka hlavy, ktorá môže svrbieť, červenieť, prípadne sa aj zapáliť či zoschnúť. Nemenej ohrozené sú aj samotné vlasy. Aplikáciou zbytočnej chémie, ktorá v trvalých farbách na vlasy skutočne je, by mohlo dôjsť k nadmernému vypadávaniu vlasov a k ich ničeniu, čo sa môže prejaviť vysušením či štiepením končekov.

svrbenie hlavy u detí

Zdroj: Shutterstock®

Alternatívy sú vždy

Najnebezpečnejšími farbami pre detské vlasy sú tie trvalé, permanentné, ktoré spravidla obsahujú amoniak a peroxid vodíka. Ak vaše deti s farbením vlasov nedajú predsa len pokoj, zvoľte miernejšie alternatívy, akými sú dočasné farby na vlasy a najrôznejšie spreje či farebné kriedy. Momentálne ich máte na výber v drogériách neúrekom, takže by to nemal byť žiaden problém. Šetrnejšie sú k detským vlasom aj zosvetlené pruhy, teda melír, aj keď aj v tomto prípade ide o permanentnú farbu, no výhodou je, že sa neaplikuje na celú plochu vlasov.

Inšpiruj sa: Lesk a pevnosť vlasov od korienkov až po končeky: Ako na to?

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.01.2019 06:27

Každá mamina rada dopraje svojim deťom, no v tomto prípade je naozaj dôležitejšie zdravie ako krása.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.01.2019 17:57

ani sa radšej nebudem vyjadrovať, môj názor by bol "zastaralý"

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

06.01.2019 19:36

Až po osemnástke, to je môj názor.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.01.2019 22:44

Určite nie,to by som svojim deťom nedovolila...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

07.01.2019 13:33

zrejme som nemoderná a zastaralá a skostnatená a neviem aká ,ale farbiť deťom vlásky,nech by to chceli akokoľvek,by som nedovolila.aj moja 12 ročná vnučka chcela si dať nastreliť "ďalšie náušnice",ale mama jej to nedovolila,chcela si zafarbiť vlasy,tiež nedovolila,hoci spolužiačky mali.chvíľu bol plač a hnev,ale prešlo to a je pokoj.neviem čo bude ďalšia požiadavka,ale chce to len pevnú vôľu/samozrejme mamy/.

Vaše meno:

Alexandra Mikulová

Alexandra Mikulová

07.01.2019 17:07

Ja som si začala vlasy farbiť už v 13-tich rokoch s povolením rodičov. Ale veľmi to ľutujem pretože vlasy sa mi veľmi zničili.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

07.01.2019 17:55

skrátka, rodičia by mali mať rozum...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.01.2019 22:20

Môj názor žiadne farbenie veď je to ešte dieťa už keď bude mať 17 -18 rokov no budiš no aj tak je to skoro

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE