Prírodná ochrana pred UV žiarením: Lacná, praktická, no zato účinná!

Hoci sa väčšina z nás pomyselne rozlúčila s letným obdobím a už sú naše hlavy plné jesenného oblečenia či prevencie proti chrípke a nachladnutiu, netreba zabúdať, že UV žiarenie je s nami nonstop. Neodchádza spolu s horúcim letným slnkom, naopak, pôsobí na nás neustále. Hoci to nie je žiadna novinka, treba si z času na čas pripomenúť dôležitosť ochrany pred škodlivými lúčmi slnka, ktoré (našťastie) neprestáva svietiť v žiadnom období, teda ani v tom jesennom, klopajúcom na dvere. Prírodná ochrana pred UV žiarením je preto niečo, na čo netreba zabúdať celoročne. Pozrite sa s nami, ako sa môžete pred škodlivým vplyvom slnka ochrániť lacno, prakticky, no zato účinne!

 

Otestuj: Celebrity naň nedajú dopustiť: Skús aj ty šípkový olej na pleť!

olej z pšeničných klíčkov

Zdroj: Shutterstock®

Pomaly, ale isto sa väčšina z nás obracia chrbtom nezdravým potravinám, plným konzervantov a éčok a tvárou k všetkému bio, prirodzenému, prírodnému, vypestovanému vlastnými rukami, bez zbytočných umelín. Presne to isté sa však týka aj kozmetiky. Veď nie nadarmo sme si vo veľkom začali vyrábať vlastné mydlá, pleťové krémy, telové mlieka a podobne. Lenže aj pred slnkom sa dá chrániť tým, čo nám dáva príroda, nielen pulty drogérií a chrániť tak nielen svoju pokožku, ale aj životné prostredie.

Mali by ste preto zbystriť svoju pozornosť, predovšetkým, ak sa ešte tento rok chystáte niekam k moru, na hory alebo ste jednoducho natoľko zodpovedné voči sebe, že sa pred slnkom chránite celoročne. Veď slnko má ešte stále svoju silu. 

olivový olej

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú prírodné spôsoby, ktorými sa môžete účinne ochrániť pred škodlivým UV žiarením:

 • Karotén: Ten by ste si vo zvýšenej miere mali dopriať najmä pred letným obdobím, kedy sa budete viac vystavovať slnku a to buď ako výživový doplnok alebo v prirodzenej strave.
 • Olej z mrkvových semien: Údajne sa hrdí SPF s číslom 19, čo už stojí za našu pozornosť, no nie? Nedajte sa však pomýliť – nejde o bežne dostupný mrkvový olej, ale tinktúru či esenciálny olej, ktorý si zadovážite buď v špecializovanej predajni alebo samy vyrobíte zo semien mrkvy, teda nie z koreňa tejto zeleniny. Treba ho však na pokožku aplikovať výlučnej v zriedenej forme.
 • Olej z pšeničných klíčkov: Tento prírodný olej v sebe zahŕňa ochranný faktor 22 a to vôbec nie je nízke číslo, čo poviete? Účinný je už len svojím vysokým obsahom vitamínu E, ktorý má schopnosť efektívne chrániť pred škodlivými lúčmi slnka.
 • Olivový olej: Obsahuje síce nižší ochranný faktor – nie viac, ako 10, ale za pozornosť rozhodne stojí. Ochráni vás pred slnkom, ale len na veľmi krátku dobu, čiže na krátkodobé slnenie (no dobre, skôr presun z miesta na miesto) áno, ale na prímorské či vysokohorské chytanie bronzu určite nie.

Ochutnaj: Skalná ruža nie je len okrasa, ale aj účinný liek! Ako je to možné?

olej z mrkvových semien

Zdroj: Shutterstock®

Hoci v mizivej a naozaj nízkej miere, ale predsa len v sebe čo-to z ochranného faktora nesú aj tieto prírodné zdroje:

 • jojobový olej
 • karanjový olej
 • kokosový olej
 • levanduľový (esenciálny) olej
 • mandľový olej
 • mätový (esenciálny) olej
 • nimbový olej
 • ricínový olej
 • tamanu olej
ochrana pred slnkom

Zdroj: Shutterstock®

Niekoľko zaujímavostí a rád na záver:

 • Hoci pointou ochrany pred UV žiarením je prevencia rakoviny kože, práve mnohé z opaľovacích krémov obsahujú karcinogénne zložky. Na nich však výrobcovia reklamu svojich produktov, pochopiteľne, nestavajú...
 • Počas hlavnej dovolenkovej sezóny sa z našich tiel, natretých opaľovacími krémami, dostane do mora také neuveriteľné množstvo chémie, že tá postupne spôsobuje nielen úhyn koralov, ale z roka na rok čoraz viac ohrozuje aj všetko živé, čo sa nachádza v moriach, vrátane rýb. Zamysleli ste sa niekedy nad tým?
 • Prírodné oleje, ktorými sa hodláte chrániť pred slnkom, si vždy najprv otestujte na malej časti tela, napríklad na predlaktí. Keď sa už natriete celé (okrem častí, kde sú plavky) a daný olej sa rozhodne nekamarátiť s typom vašej pokožky, môže byť neskoro... Nasledovať totiž bude podráždenie pokožky až alergická reakcia.
 • Veľký mediálny boom spôsobila informácia o SPF malinového oleja, avšak pozor – aj v tomto prípade treba dať na triezvy rozum a nepodliehať neovereným informáciám. Ochranný faktor tohto oleja totiž žiadna vedecká štúdia nepreukázala.
 • Za to, že namiesto udržiavania porcelánovo bielej pokožky sa pokúšame chytiť pekný a prirodzený bronz, môže Coco Chanel, ktorej krásne čokoládové opálenie inšpirovalo začiatkom 19. storočia ženy na celom svete.

 

Pozri aj: Čo robiť s citlivou pokožkou: Vieš, ako sa o ňu dobre starať?

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.09.2018 07:03

Lacná, praktická a naozaj účinná prírodná ochrana.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.09.2018 08:01

tiež som začala využívať účinky rôznych prírodných olejov, veľká spokojnosť

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

06.09.2018 14:33

poučné, určite niečo z týchto dobrých rád vyskúšam

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.09.2018 16:05

Zaujímavé čitanie a skvelé rady

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

06.09.2018 21:10

Olivový , jojobový , argánový olej určite .. No Ricínový ?? Počula som ,že ten je dobrý ako preháňadlo , a na rast chlpkov a mihalníc .. !! Chlpatá nechcem byť ..chachacha..

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

07.09.2018 20:29

radšej mám prírodu, ako umelu chemiu

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

28.09.2018 13:32

Ja by som sa bál dlho sa vystavovať slnku, ak by som si nebol istý, že ma tie olee naozaj ochránia. Ale verím, že niečo pomôžu, len tá ochrana veľmi závisí od kvality. Mne najlepšie funguje krátke vystavenie sa slnku bez krému, kde si vystačím, len s prirodzenou ochranou našej pokožky.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 09:30

myslim , ze bez opalovacieho kremu by som sa urcite neopalovala...ale taketo oleje s UV ochranou pouzivam na bezny den, mam malinovy ten vraj tiez ma UV ochranu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE