JOJO efekt – ako sa mu vyhnúť?

Chudnete, zdravo sa stravujete, cvičíte a predsa po čase opäť priberiete. Prečo? Dôvodom je zle zvolená diéta, ale tiež nevhodný prístup k vašej životospráve. V tom lepšom prípade sa vrátite „len“ späť na pôvodnú váhu. V tom horšom už prekročíte číslo, o ktorom sa vám ani nesnívalo. JOJO efekt býva spravidla nečakaný, rýchly, zasiahne vás nepripravené a v plnej svojej intenzite. Ako mu teba zabrániť?

 

 

Paradoxne s diétami opatrne. Ak sa zahráte na samozvanú odborníčku a nasadíte si diétu, ktorú vám odporučila kamarátkinej kolegyne známa ako „tutovku“, zahrávate sa s ohňom. Každý organizmus potrebuje niečo iné. Niekto priberá už pri pohľade na čokoládové sušienky, niekto sa zas občasných sladkých prehreškov vôbec nemusí vzdať. Ak si nie ste isté, čo vaše telo potrebuje snažte sa ho počúvať. Výkriky typu: „dala by som si vyprážaný rezeň“ však neplatia. 

JOJO efekt – ako sa mu vyhnúť?

Zdroj: Shutterstock®

Úplne najviac vám poškodí diéta hladovaním, respektíve veľmi malý príjem telu potrebných živín. Z času na čas sa detoxikovať hladovkou nie je na škodu (odporúčame dni, keď je Mesiac v splne, alebo nove). Avšak ak ste sa rozhodli hladovať hladovať, pripravte sa na to, že po ukončení takejto kúry sa na vás kilá budú lepiť jedna radosť. Tým, že telu nedodávate dôležité látky, vitamíny a minerály, začne si ich brať zo svojich zásob. Ako prvé siaha po vode a vašich svaloch. Úbytok váhy vás síce môže potešiť, ale vedzte, že ste o pár kíl ľahšia len preto, lebo z vás ubudlo to, čo budete postrádať. Tukové zásoby si však telo ponechá – je pripravené bojovať proti vami nastolenej hladovke.

 

Odporúčame prečítať: FIT program na rok 2015

JOJO efekt – ako sa mu vyhnúť?

Zdroj: Shutterstock®

Skôr, či neskôr drastickú diétu nezvládnete a potreba po „normálnej“ strave začne prudko narastať. Úbytok svalovej hmoty sa podpíše na tom, že všetko, čo teraz zjete sa začne ukladať skôr ako tukové zásoby. Váš metabolizmus sa maximálne spomalí, začnete byť unavenejšie, malátnejšie a bez energie čokoľvek robiť, nie to ešte cvičiť. Vaše telo chce takto jednoducho len tieto zlé časy prežiť.

 

Odporúčame prečítať: Nápoje, ktoré podporujú vaše zdravie

JOJO efekt – ako sa mu vyhnúť?

Zdroj: Shutterstock®

Telo neodpúšťa a nezabúda. Drastická hladovka sa do pamäti vášho tela zapíše a JOJO efekt sa spustí aj pri opätovnom normálnom stravovaní. Na základe tejto neblahej skúsenosti si začne pre istotu vytvárať ďalšie tukové zásoby, opäť, aby v prípade potreby pri budúcej hladovke jednoduchšie prežilo. Čím častejšie sa budete snažiť kadejakými nevhodnými metódami schudnúť, tým viac s vami vaše telo bude chcieť vybabrať a toto vaše chudnutie obísť. Pripravte sa tak na tukové vankúšiky aj na miestach, kde doteraz neboli. 

 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť strií?

JOJO efekt – ako sa mu vyhnúť?

Zdroj: Shutterstock®

Aby ste sa JOJO efektu definitívne vyhli, musíte si nastoliť celoživotnú zdravú životosprávu. Netreba nič radikálne, jedzte jednoducho zdravé potraviny (zelenina, ovocie, ryby, občas aj nejaké to mäsko), v menších dávkach, pravidelne pite veľa vody a samozrejme sa hýbte. 

 

Odporúčame prečítať: Zjednodušte si svoj zdravý životný štýl na maximum!

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE