Najhorší sabotéri diéty: Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá!

Keď držíme diétu alebo sa jednoducho snažíme zhodiť nejaké to kilo, ktoré máme navyše, zväčša z jedálnička odstránime vysoko kalorické jedlá, fast foody a sladkosti a nahradíme ich zdravšími alternatívami.

Aj keď je to skvelý začiatok diétovania, aj pri zdravých potravinách si musíme dávať pozor na to, koľko ich skonzumujeme. Zdravé potraviny, z ktorých sa priberá máme totiž denne v našom jedálničku a mohli by sme ich nazvať aj sabotérmi diéty.

Vyskúšaj: Aké pripraviť jedlo na vianočnú párty? Inšpiruj sa týmito pochúťkami

Prinášame vám zoznam piatich zdravých potravín, z ktorých môžete pri nesprávnom dávkovaní priberať a ani o tom nemusíte vedieť!

1. Avokádo

Avokádo nám poskytuje zdravé tuky a určite je dobré zaradiť ho do svojej diéty. Je aj zdrojom dôležitých antioxidantov a vlákniny, čo sú látky vynikajúce pre organizmus. Preto s avokádom určite neprestávajte, dávajte si len pozor na to, koľko ho zjete. Jedno poriadne avokádo môže obsahovať až 350 kalórií, čo je veľmi veľa na taký malý plod. 

avokádo je zdravé aj kalorické

Zdroj: Shutterstock®

2. Orechy

Orechy, ako para, kešu, vlašské či mandle sa pri diétovaní odporúčajú ako doplnok alebo maškrta. Sú bohaté na vitamín E, omega 3 mastné kyseliny, vlákninu a sú aj zdravým zdrojom tukov. Kľúčom je nekonzumovať ich priamo z balíčka alebo z misky ako chipsy či popcorn. Pripravte si vždy maximálne hrsť, a to môže byť ozdoba vašich raňajok, olovrant alebo malá odmena.  

 

Pozri aj: Rosacea: Nepríjemné ochorenie, ktoré si ľahko pomýliš s akné!

orechy jedzte s mierou

Zdroj: Shutterstock®

3. Ovocie

Obsahujú obrovské množstvo vitamínov, vlákniny, vody, antioxidantov, ale aj cukru. Ovocie je najväčším zdrojom fruktózy. Ak máme menovať, najsladšie sú figy, banány, hrozno, mango a čerešne, ale aj iné. Ovocie nie je skoro vôbec povolené napríklad v nízkosacharidových diétach. Pamätajte, že s cukrom prichádzajú aj kalórie, tak pomaličky aj s ovocím! Jedzte ho predpoludním, skôr než popoludní, aby malo vaše telo energiu, no zároveň dokázalo cukry spáliť. Nedoprajte si veľkú ovocnú misu, ale jeden či dva kúsky obľúbeného ovocia.

ovocie len doobeda

Zdroj: Shutterstock®

4. Šaláty

Často sa spoliehame pri diéte na to, že si objednáme na obed šalát, ktorý máme zafixovaný ako to najzdravšie jedlo na svete. Zmes listov a zeleniny naozaj zdravá je, no v prípade, že si šalát polejeme nejakým poriadne kalorickým dresingom, šalát sa mení na kalorickú bombu. Dokonca to niekedy s prísadami šalátu preženieme až tak, že sa zo zdravého šalátu stáva jedlo kalorickejšie ako pizza či iné dast foody! K tomu prispieva napríklad aj veľa syra, krutóny, orechy a spomínany dresing.

 

Bude sa ti páčiť: Máš plastové okná? Tak v tom prípade, toto musíš vedieť!

šalát s dresingom je kalorická bomba

Zdroj: Shutterstock®

5. Káva

Vieme, že káva sa považuje za veľmi zdravú. Je plná antioxidantov a iných prospešných látok... Káva sa však má piť čierna, bez prídavkov, ako je cukor, mlieko, šľahačka, smotana a podobne. Vtedy je skutočne zdravá a prospešná. V prípade, že obľubujete latté a podobné našľahané kávičky, riskujete, že po jednom poháriku máte o 300 kalórií a 15 gramov tuku naviac.

káva s mliekom nie je diétna

Zdroj: Shutterstock®

7 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.12.2017 07:53

všetko s mierou, viem, že orechov by sme mali zjesť toľko, čo sa nám zmestí do dlane, káva so šľahačkou by veru nebola dobrou voľbou a tiež šalt mám radšej iba s olivovým, alebo tekvicovým olejom

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.12.2017 09:13

Jasné,všetko s mierou..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

16.12.2017 13:07

Títo zdraví sabotéri veru vedia prekvapiť vo väčších dávkach.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

16.12.2017 14:51

Avokádo ja neľúbim.. Orechy milujem , najmä kešu a vlašské... Ovocie a zeleninu jem kedy mám chuť..!!

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

17.12.2017 09:23

priberá sa zo všetkého...dôležité je hýbať sa

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

18.12.2017 08:13

od vsetkehoi sa pribera a je otazne co cim nahradim, ked som si pravidelne na rajaky dvala polmetrovu klobasu , tak to avokado je snad lepsie. A na tento zoznam by som pridala aj ovsene vlocky, tie maju tiez vysoky kaloricky obsah a su zdrave.

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

27.12.2017 21:53

mam dojem ze priberam aj od vody

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE