Bojové športy ako fitness program: Pre ktorý sa rozhodnúť?

Bojové športy ani zďaleka nie sú doménou iba mužov. Mnohým ženám nevyhovujú fitness centrá a nekonečné opakovačky cvikov. Naopak, vyhovujú im fitness programy postavené na základe bojových športov, vďaka ktorým si precvičia celé telo, získajú kondičku, ale aj sa naučia kopacie techniky a údery rukou, ktoré by mohli použiť v prípade sebaobrany. Takéto cvičenie precvičí všetky svaly a posilní srdce a pľúca. Medzi najobľúbenejšie patria "kopacie" športy TaeBo a Kickbox. Preto si dnes o nich povieme bližšie.

Pozri aj: Ako sa prejavuje zápal pankreasu? Tieto príznaky netreba ignorovať!

bojové športy pre ženy

Zdroj: Shutterstock®

TaeBo

TaeBo je odvodené z Taekwonda – Tae a boxu – Bo. Bol prvým kardio fitness programom, ktorý zaznamenal celosvetový úspech. Zahŕňa prvky bojového umenia, boxu a tanca. Odborníci ho veľmi chválili pre jeho rýchle a efektívne spaľovanie tukov, ktoré je oveľa vyššie ako pri klasickom aerobiku. Zvyšuje vašu kondíciu, silu, koordináciu, rovnováhu a pružnosť. Klasický TaeBo tréning pozostáva z 15 minútovej rozcvičky, tzv. warm-up, pokračuje 30 minútovým cvičením a končí strečingom.

Kickbox

Pri tomto cvičení napodobňujete boj. Kickbox sa zrodil v Japonsku a odtiaľ sa rozšíril do celého sveta, kde prešiel mnohými úpravami. Vzniklo z neho nielen bojové umenie, ale aj kontaktný šport či fitness cvičenie. Toto cvičenie je zmes kopov a úderov rukami, podobne ako pri boji. Tiež začína rozcvičkou, pokračuje 30-minútovým cvičením a strečingom. Tento fitness program je zostavený tak, aby bol efektívnym kardio cvičením, pri ktorom sa spaľujú kalórie.

Odporúčame: Zaujímavosti o maku, o ktorých si možno ani netušila! Čím prekvapí?

akým športom sa venovať

Zdroj: Shutterstock®

TaeBo verzus Kickbox fitness programy

Pre porovnanie – za hodinu aerobiku spálite približne 300 až 400 kalórií. Pri TaeBo 500 až 800 kalórií a pri kickboxe do 450 kalórií za hodinu. Takže, čo sa týka spaľovania kalórií, vyhráva TaeBo. Ak teda chcete schudnúť, rozhodnite sa pre TaeBo. Ak chcete, aby ste sa cvičením naučili základné techniky sebaobrany, potom vyhráva kickbox. TaeBo vás učí základné pohyby, je to viac o tanci, v porovnaní s kickboxom.

Pri kickboxe sa učíte reálne údery a kopy používané pri boji. Je na vás, pre čo sa rozhodnete, oba fitness programy spaľujú tuky, precvičia celé telo a plnohodnotne nahradia iné kardio cvičenia. Dnes je to oveľa jednoduchšie ako kedysi. Stačí si na internete vyhľadať video s cvičením, ktoré vám vyhovuje a môžete sa do toho pustiť v pohodlí domova.

Pozri aj: Zázrak menom zeler: Odteraz ho budeš konzumovať ešte radšej!

2 komentárov
Katka Hajdúová

Katka Hajdúová

18.11.2012 08:39

Na Tae-bo som chodila pravidelne vyše roka a môžem povedať, že bolo super!:-) Ide a dynamické cvičenie na rýchlu hudbu. Spočiatku to bolo pre mňa dosť náročné, ale po určitom čase si človek zvykne, získa kondičku:-)

Vaše meno:

Danka

Danka

21.05.2013 21:20

Už pár rokou ma zaujímal Kickbox a chcela som ho vyskúšať, ale nejak som sa stále k nemu nedostala. Zajtra mám volný deň tak vyskúšam cvičenie podľa videa, som zvedavá ako mi dá zabrať :)

Vaše meno:

Danka

Danka

22.05.2013 12:04

Ako som včera písala dnes som si poctivo docvičila toto kickboxing cardio :) cvičenie dalo zabrať ale zároveň ma poriadne prebralo , tiem ma ráno bolela hlava no počas cvičenia ma prestala tak super!!!

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE