Ako si naplánovať dokonalú kuchyňu?

Rozhodli ste sa, že vaša domácnosť potrebuje zmenu a začať chcete od kuchyne? Alebo je práve táto najpoužívanejšia a pokojne môžeme povedať aj najvyťaženejšia miestnosť v dome/byte tou poslednou, ktorej sa novota ešte nedotkla? Pokiaľ ste sa rozhodli si splniť svoj sen o veľkej, krásnej a účelnej kuchyni, snívať nestačí. Budete prekvapené, ale rekonštrukcia tejto časti vašej domácnosti bude chcieť podrobnejšie plánovanie, než len premaľovať steny a kúpiť novú linku. Na plánovanie dokonalej kuchyne si vyčleňte zopár večerov. Na druhej strane budete ju mať na skutočne dlhú dobu, tak nech je multifunkčná a zároveň aj nadčasová.

 

Odporúčame prečítať: Bojujeme s plesňou v byte

Ako si naplánovať kuchyňu

Zdroj: Shutterstock®

Úvod je vždy ten istý. Tak ako aj pri zmene spálne, či obnove kúpeľne, musíte si na začiatok urobiť jasno v tom, čo pre vás kuchyňa znamená. Položte si otázky typu:

 

Koľko času v kuchyni plánujem tráviť?

 

Využívam ju na varenie, alebo sa v nej väčšinou iba stravujem?

 

Kto každý sa v mojej kuchyni zvykne vyskytovať?

 

Chcem ju mať bokom od diania v byte? Alebo ako otvorenú miestnosť prepojenú s obývačkou?

 

A takto nejako môžete pokojne pokračovať. Do úvahy by ste mali brať aktuálny (prípadne potencionálny) počet ľudí žijúcich vo vašej domácnosti, a nezabudnite ani na domácich miláčikov. Potrebné je tiež hodiť reálne očko na metre štvorcové, ktoré novej kuchyni viete ponúknuť. Pretože darmo budete snívať o obrovskej kuchyni s mohutným okrúhlym jedálenským stolom a kuchynskou linkou so všemožnými modernými spotrebičmi, keď máte kuchyňu veľkú tak na pár krokov. 

Ako si naplánovať kuchyňu

Zdroj: Shutterstock®

Zapíšte si všetky svojej kuchynské sny. Na okamih máte povolené nechať si ružové okuliare, zaznačte si všetko, po čom najviac túžite. A keď je dielo hotové, ružové okuliare zložte a pozrite sa na všetky svoje požiadavky praktickým a reálnym pohľadom. Pokiaľ sa o kuchyňu budete s niekým deliť, musíte brať do úvahy aj cestu kompromisov. Ku všetkému s čím si nie sté isté, si zavolajte poradcu. Ideálne ak budete svoje plány konzultovať s architektom, bytovým dizajnérom, alebo tiež s výrobcom vašej kuchynskej linky na mieru.

 

Odporúčame prečítať: Posteľ, z ktorej vstanete ako znovuzrodený

 

Rozdeľte si priestor. Každý centimeter nech nájde svoje využitie, obzvlášť to platí v prípade malých kuchýň. Rozdeľte si ju na časť, kde varíte, časť kde skladujete potraviny, riady, hrnce... na umývaciu časť, určite si kde chcete mať chladničku, aj kde bude jedálenská zóna.

Ako si naplánovať kuchyňu

Zdroj: Shutterstock®

Ako si naplánovať kuchyňu

Zdroj: Shutterstock®

Vyberajte spotrebiče, nebojte sa šetriť, inde zas investovať. Nemusíte mať najluxusnejšie značky a najvychytenejšie trendy, či high-tech novinky. Na druhej strane aj v kuchyni sú veci, na ktorých sa neoplatí šetriť. Napríklad kuchynský drez je lepšie mať v kvalitnejšej verzii. Či už lepší nerez, ale vsadíte na kameň. Pri lacnejších drezoch musíte rátať s tým, že sa skôr opotrebujú.

 

Odporúčame prečítať: Máte v šatníku v poriadok?

 

Prv, než čokoľvek začnete do svojej novej kuchyne ukladať, zvážte aj výber podlahy. Pred tým, než vám prídu namontovať kuchynskú linku, nová podlaha by mala byť na mieste. Platí to aj pre obkladačky na stene. Predražené podlahy vás budú časom vytáčať. Najlepšie je dlažba, obyčajné linoleum (ktoré aj dnes dokáže vyzerať skvele), či laminátová podlaha, s ktorou by ste taktiež nemali mať veľké problémy. 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 12:15

Mojim snom je veľká kuchyňa spojená s obývačkou v bielej v kombinácii so svetlým drevom :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE