Nekvitne ti orchidea? Vďaka tomuto porastie ako z vody! Vyskúšaj!

Orchidea patrí medzi najvyhľadávanejšie kvitnúce izbové rastliny do domácnosti. Priznajte sa – koľko ich máte vy vo svojej domácnosti? Dokážete to spočítať na jednej ruke alebo nie?

Hoci je orchidea dostupná široko-ďaleko, mnoho z nás nevie, ako sa o ňu starať tak, aby kvitla čo najdlhšie, prípadne, aby kvitla stále. Preto sme sa rozhodli podeliť sa s vami o skvelý trik, vďaka ktorému budú vaše orchidey vytvárať dokonalú kvetinovú kolekciu, ktorú vám budú závidieť všetky susedky.

Celkovo existuje približne 30 000 druhov orchideí a viac ako 100 000 jej rôznych variácií a krížencov. Je to neuveriteľné, však? Avšak čo z toho, keď nekvitne? Pripravte si teda tento jednoduchý roztok, ktorý obsahuje veľké množstvo dôležitých živín! Vďaka nemu bude orchidea doslova obsypaná kvetmi.

Hlavné dôvody nekvitnutia – prečo mi nekvitnú orchidey?

Ak vaša orchidea nekvitne, odporúča sa prehodnotiť podmienky jej pestovania a prípadne upraviť starostlivosť tak, aby lepšie vyhovovala potrebám rastliny. Nekvitnutie orchideí môže byť spôsobené niekoľkými faktormi, týkajúcimi sa zálievky, svetelných podmienok či spôsobu hnojenia. Prečo orchidea nekvitne?

 1. Nedostatočné svetlo: Orchidey vyžadujú dostatok, ale nie priame slnečné svetlo. Ak sú umiestnené v príliš tmavom mieste, môže to byť dôvod, prečo rastlina nechce kvitnúť. Zamyslite sa teda nad tým, či náhodou nemá rastlina nevhodné miesto.
 2. Neprimeraná alebo nedostatočná teplota: Orchidey potrebujú určité teplotné rozdiely medzi dňom a nocou na to, aby stimulovali kvitnutie. Príliš jednotná teplota môže spôsobiť, že orchidea už nekvitne. Vadiť môže aj náhly pokles teploty.
 3. Nesprávne zalievanie: Nadmerná alebo nedostatočná zálievka môže spôsobiť stres rastliny a ovplyvniť jej kvitnutie. Orchidey by mali byť zavlažované len vtedy, keď je ich substrát takmer úplne suchý, avšak pozor na úplne nedostatočné zavlažovanie. Myslite teda na to, ako správne zalievať orchideu.
 4. Nedostatok alebo nadbytok hnojív: Orchidey potrebujú pravidelnú výživu, ale jej nadbytok alebo použitie nesprávneho typu hnojiva môže ovplyvniť kvitnutie. Je dôležité používať hnojivo určené pre orchidey a dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pravidelne hnojenie zabezpečí správny rast a kvitnutie rastliny.
 5. Nevhodný substrát: Orchidey majú špecifické požiadavky na svoj substrát, ktorý by mal poskytovať dostatočnú podporu, zadržiavať vlhkosť a zároveň umožňovať, aby mal koreňový systém prístup k vzduchu.
 6. Stres z presádzania: Orchidey môže po presadení trvať niekoľko mesiacov, kým sa úplne aklimatizuje a začne znovu kvitnúť. Je dôležité nevyrušovať tieto exotické rastliny príliš často.
 7. Nízky vek rastliny: Mladé orchidey, ktoré ešte nedosiahli dostatočnú veľkosť alebo vek, možno nebudú kvitnúť. Niektoré orchidey potrebujú niekoľko rokov, kým začnú pravidelne kvitnúť.
 8. Príliš veľký črepník: V príliš veľkom črepníku môže rastlina stráviť viac energie rozširovaním svojich koreňov do nového priestoru namiesto produkcie kvetov. To môže viesť k pomalšiemu rastu a menšej pravdepodobnosti kvitnutia.

Pozri aj: Vieš, čo je keloidná jazva na tele a ako môže vzniknúť?

cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Ako stimulovať kvitnutie orchidey? Stačia 2 ingrediencie!

 • 1 liter vody
 • 3 strúčiky cesnaku

Čítate správne! Potrebujete len tieto 2 ingrediencie. Vodu nalejte do hrnca a nechajte ju prevariť. Následne ju odstavte a nechajte vychladnúť. Po vychladnutí do vody zamiešajte pretlačené strúčiky cesnaku a nechajte odstáť jeden deň. Po jednom dni túto zázračnú vodu preceďte do nádoby a ponorte do nej orchideu.

Pripravenú vodu nepoužívajte ako zálievku pre orchideu. Dôležité je, aby živiny nasiakli len do jej koreňov. Orchideu nechajte takto asi 20 až 30 minút a následnej ju z misy a tejto zázračnej vody vyberte, nechajte odkvapkať a položte na miesto, kde je dostatok slnečného svetla. Tento trik sa odporúča využívať raz za mesiac, pričom po 2 mesiacoch by ste mali pozorovať prvé puky.

Do tohto roztoku môžete tiež pridať jednu tabletku kyseliny jantárovej (zoženiete v lekárni), ktorú stačí vo vode nechať rozpustiť. Podľa výskumov je kyselina jantárová účinná proti škodcom, plesniam, atď. A navyše, pomáha rastline pri zakoreňovaní sa, preto by ste prvé výsledky mali vidieť už po 10 dňoch od použitia tohto domáceho hnojiva.

Odporúčame: Zrkadlo v miestnosti ako dôležitý prvok. Vieš ho správne umiestniť?

orchidey

Zdroj: pinterest.com

Tipy, ako správne pestovať orchideu

 • Slnko – rôzne druhy orchideí majú rozličné nároky na svetlo. V každom prípade však platí, že orchidea by nemala byť umiestnená na priame slnečné žiarenie, nakoľko by mohlo dôjsť k spáleniu jej listov.
 • Vlhkosť – orchideám vyhovuje vysoká vlhkosť, preto by ste im mali dopriať pravidelné zvlhčovanie, ideálne je rozprašovať vodu na listy.
 • Zálievka – orchidey lepšie znášajú skôr sucho než nadbytok vody. Polievať by ste ich mali maximálne raz týždenne a medzi jednotlivými zálievkami vy ste im mali dopriať dostatok času na preschnutie.
 • Hnojenie – raz mesačne by ste mali orchideám dopriať zálievku s hnojivom, ktoré im dodá potrebné živiny na rast i kvitnutie, a to predovšetkým v období aktívneho rastu. Počas zimných mesiacov by sa orchidey hnojiť nemali.

Ďalšie triky, ako stimulovať tvorbu kvetov orchidey

 • Banánová šupka: Banánové šupky sú bohaté na draslík a ďalšie živiny, ktoré podporujú kvitnutie orchideí. Šupku môžete nasekať na malé kúsky a nechať ju kompostovať v kvetináči orchidey, alebo pripraviť výluh z banánových šupiek namočením v čistej vode po dobu 24-48 hodín a potom použiť túto vodu na zálievku.
 • Vajíčková škrupina: Vajíčkové škrupiny sú bohaté na vápnik, ktorý môže pomôcť orchideám rásť. Rozdrvené vajíčkové škrupiny môžete pridať priamo do substrátu alebo pripraviť výluh z vajíčkových škrupín namáčaním v čistej vode na niekoľko dní a potom použiť túto vodu na zálievku.
 • Vrbová kôra: Výluh z kôry vŕby obsahuje prírodné rastové stimulanty a hormóny, ktoré môžu pomôcť stimulovať koreňový rast a potenciálne podporiť kvitnutie. Kôru namočte vo vode na niekoľko dní a potom použite túto vodu na zálievku.

Čo urobiť s orchideou po odkvitnutí?

Po odkvitnutí orchidey je dôležité poskytnúť jej správnu starostlivosť, aby sa mohla pripraviť na ďalšiu fázu rastu a potenciálne kvitnutie v budúcnosti. Ak je kvetná stonka suchá a odumretá, môžete ju bezpečne odstrihnúť pri základni.

Ak je stonka ešte zelená, môžete počkať, kým nezvädne. Prípadne môžete odstrihnúť len časť nad posledným kvetným uzlom, pretože niektoré druhy orchideí môžu znovu vykvitnúť z existujúcich stoniek.

Aj po odkvitnutí by ste mali pokračovať v pravidelnej starostlivosti o orchideu, ktorá zahŕňa zálievku, keď je substrát takmer úplne suchý, a udržiavanie vysokých úrovní vlhkosti. Zároveň by ste mali orchideu hnojiť slabým roztokom špeciálneho hnojiva pre orchidey raz za dva až tri týždne.

Článok aktualizovaný 6.3.2024

35 komentárov
Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

05.03.2018 08:09

Mne krasne kvitnu, ale ked prestanu, uchylim sa k tomuto triku.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

05.03.2018 09:31

Rada tento trik využijem.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

05.03.2018 10:09

Táto rada sa mi ozaj zíde, ďakujem.

Vaše meno:

Veronika Marejková

Veronika Marejková

05.03.2018 10:22

Vyskúšam. Ďakujem za tip

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

05.03.2018 10:56

táto rada mi prišla ako na zavolanie,lebo moje orchidey vyzerajú nejaké unavené,napriek tomu,že sa o ne s láskou starám,raz za 3mesiace im dávam hnojaciu tyčinku,ale túto zimu nereagujú.vyskúšam vašu radu a uvidím.

Vaše meno:

Simona Záhumenská

Simona Záhumenská

05.03.2018 11:23

Určite vyskúšam. Ďakujem za radu.

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

05.03.2018 12:50

Moja orchidea má obdobie, keď krásne kvitne a potom obdobie "ticha".
Možno vyskúšam...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

05.03.2018 13:10

musím vyskúšať, moja orchidea je aj napriek mojej starostlivosti nejaká omdletá...

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

05.03.2018 13:57

Teraz ich mám v plnom kvete, ale keď odkvitnú určite túto radu vyskúšam. Ešte som o tom nepočula.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

05.03.2018 13:57

zaujímavé

Vaše meno:

Daniela Revayová

Daniela Revayová

05.03.2018 19:09

Zaujimave....toto som veru este nepocula, ale vyskusam :-)

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

05.03.2018 20:22

Moje chuda to ma asi uz za sebou ale skusim

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

06.03.2018 07:59

Nám prestali kvitnúť - ďakujem za nápad.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

06.03.2018 16:30

Mne sa pestovať orchidey moc nedarí, nejaký čas vyzerajú dobre a potom je to bieda. Vyskúšam tieto vaše rady, snáď sa pozviechajú..

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.03.2018 19:58

O tomto triku som ešte nepočula, určite stojí za vyskúšanie.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

06.03.2018 21:08

momentálne mi nekvitne ani jedna,takže určite idem na to a vyskúšam...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.03.2018 13:45

Tak toto je vyskúšam

Vaše meno:

Lucia Tengelyová

Lucia Tengelyová

31.03.2018 17:05

Super. Presne takýto článok som už dlho hľadala. Určite vyskúšam.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

01.04.2018 20:07

Velmi pekne dakujem za radu.. Mne sa nejak nedarí vypestovať si peknú orchideu ..Stále opadnú lístky a stonka vyschne..

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

10.04.2018 22:49

Tak túto radu rozhodne vyskúšam.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

18.04.2018 13:33

Stálo, už len čakám výsledky.

Mária Chromíková

Mária Chromíková

24.04.2018 08:33

určite vyskúšam,dúfam že pomôže.

Vaše meno:

Lenka Rudicka

Lenka Rudicka

06.07.2018 08:48

Toto idem hned aj vyskusat :)

Vaše meno:

Veronika Marejková

Veronika Marejková

29.08.2018 13:20

Idem to hneď vyskúšať, mám doma takú, ktorá to potrebuje.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

08.12.2018 08:24

prvýkrát som o tom čítala, vyskúšam!

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

15.12.2018 16:29

výborná rada vyzkouším, už jsem jednou dělala zálivku z česnekem

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

19.12.2018 22:20

Článok som si prečítala v pravý čas.Moje pekné orchidee mi akosi začínajú chradnuť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

07.01.2019 22:23

Tak toto určite vyskúšam

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

14.01.2019 07:16

každá jedna keď odkvitla, už nezakvitla ...skúsim tento trik ... uvidím

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

05.02.2019 17:57

Škoda, že zatiaľ sa nikto nevyjadril, či cesnak pomol na kvitnutie orchidey. Ja som vyskúšala radu, že orchideu treba vybrať z kokosovej drtiny a dať na dno pohára trochu vody, aby orchidea mala vlhkosť a vložiť tam orchideu. Len že to bola zlá rada a orchidea mi odkapala.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

21.04.2022 18:28

ja používam banánové šupky

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

22.04.2022 16:21

Určite vyskúšam

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.04.2022 22:09

Rada vyskúšam, ďakujem!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

23.04.2022 09:29

orchidea je krásny kvet, ale nemám doma ani jednu

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

23.04.2022 16:45

Skúsim

Vaše meno:

Andrea Hazuchová

Andrea Hazuchová

17.03.2024 06:55

Tak tento trik rada vyskúšam,lebo nič už nezaberá.Vdaka

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE