Osvetlenie spálne: Čo nasvietiť a aké svietidla si vybrať?

Osvetlenie spální bolo v minulosti z veľkej časti zdegradované na jedno svietidlo v strede v miestnosti a na pár nočných svietidiel na stolíkoch pri posteliach. Našťastie moderné poňatie interiérového dizajnu dorazilo aj na Slovensko a dnešní dizajnéri už pracujú s osvetlením spálne podľa najnovších poznatkov a trendov. Ako osvetliť spálňu tak, aby vyhovovala dnešným trendom sa pozrieme nižšie v článku.

Koncept osvetlenia spálne môžeme rozdeliť najčastejšie do 4 bodov:

  1. Hlavné osvetlenie
  2. Osvetlenie pri posteli
  3. Ambientné – náladové osvetlenie
  4. Osvetlenie toaletného stolíka

Odporúčame: Rozmanitý filodendron je vhodný i do tmavšieho rohu. Ako ho pestovať?

stropné svietidlo do spálne

Zdroj: Shutterstock®

1. Hlavné osvetlenie spálne

Hlavné osvetlenie sa v modernom poňatí svetelného dizajnu nedáva nad stred postele, ako sme boli zvyknutí. Umiestňuje sa najčastejšie medzi prvú tretinu postele až po stred uličky medzi posteľou a protiľahlou stenou. Je to spôsobené hlavne tým, aby sme pri zasvietení čo najmenej oslňovali spiacich ľudí svetlom rovno do očí. Používajú sa najčastejšie svietidlá prisadené na strop.

Veľakrát sa ako hlavné osvetlenie môžu použiť bodové svetlá umiestnené v uličke medzi posteľou a stenou, alebo po obvode postele, ktoré buď nasvecujú komunikačný priestor alebo svietia na obrazy, poprípade na predmety umiestnené na stene oproti posteli. Tak isto sa využívajú, ak sú v spálni roll door skrine, a to na osvetlenie úložného priestoru.

2. Osvetlenie pri posteli môžeme vytvoriť 3 spôsobmi:

  • Najpoužívanejší spôsob je postavenie svietidiel na nočných stolíkoch.
  • Druhý spôsob je umiestnenie svietidiel buď na stenu nad posteľ alebo priamo integrovať do čela postele, používa sa to hlavne vtedy, keď máme navrhnuté vysoké tapacírované čelo postele. V dnešnej dobe obsahujú svietidlá aj USB porty na nabíjanie telefónov.
  • Tretí spôsob je zavesenie nočných svietidiel zo stropu – keď chcem vytvoriť dizajnový prvok miestnosti.

Zaujme ťa: Ako skladovať ovocie a zeleninu? Pozor, do blízkosti jabĺk nič nedávaj!

LED podsvietenie stropu

Zdroj: Shutterstock®

3. Ambientné – náladové osvetlenie

Na navodenie pohodovej atmosféry sa vytvára buď LED podsvietením závesov nad oknom, čím dosahujeme efekt predĺženého dňa, alebo integráciou LED podsvietenia do stropu, pod posteľ alebo za čelo postele. Používajú sa na to LED pásy rôznych farieb, ktoré vieme stmievať alebo nastaviť nami preferovanú farbu. Následne sa dá využívať aj ako orientačné osvetlenie v noci pri ceste na WC alebo za dieťaťom bez toho, aby sme rušili partnera zasvietením hlavného svietidla.

4. Osvetlenie toaletného stolíka

Samostatnou kapitolou pri osvetľovaní spální je osvetlenie toaletného stolíka. Ak sa už v danom priestore nachádza mala by sa mu venovať patričná pozornosť. Realizuje sa buď zrkadlom, ktoré ma integrované osvetlenie, napríklad vo Swarovského krištáľoch. Svietidlom nad zrkadlom ideálne líniového tvaru. Najlepšie riešenie je osvetlenie zrkadla po oboch stranách. Je to pre ideálne nasvietenie oboch polovíc tváre, čím dámam vytvárame požadovaný komfort, ktorý je potrebný pre dokonalé líčenie.

Inšpiruj sa: Zázračné kastílske mydlo – všestranný pomocník do domácnosti

aké vybrať svetlo do spálne

Zdroj: Shutterstock®

Dúfam, že týmto článkom som vám trocha ozrejmil ako si osvetliť svoju spálňu tak, aby vyhovovala vašim kritériám a požiadavkám. A na záver, je jedno aký dizajnérsky štýl preferujete vo svojej domácnosti – či už je to funkcionalizmus, glamour alebo provence vidiecky štýl, nebojte sa experimentovať s osvetlením pre dosiahnutie svetelnej pohody. V každom štýle viete nájsť dostatok svietidiel na dotvorenie vašej spálne.

Autor článku: Matúš Vydrnák

2 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.09.2021 11:54

dobré rady nad zlato, osvetlenie je veľmi dôležité

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

06.10.2021 22:12

Skvelá inšpirácia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE