Poznáme 7 trikov, ako využiť citrón v domácnosti! Používaš ho aj ty?

Všetci dobre vieme, že citrón v domácnosti je nevyhnutným pomocníkom pri príprave rôznych jedál. Jeho použitie je však širšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nejde len o ingredienciu do čaju proti nachladnutiu, prísadu do zákuskov alebo na pokropenie lososa.

 

Tipy a triky využitia tohto malého žltého zázraku sú skutočne všestranné. Zabudni na všetky toxické či ekologické čistiace prostriedky. Všetko, čo potrebuješ k žiarivo čistému domovu, máš predsa doma vo svojej chladničke. 

 

1. Rozžiari záclony a biele oblečenie

Citrón má výborné bieliace účinky. Nielenže oblečenie znovu rozžiari, ale tiež ho zbaví škvŕn a vydezinfikuje. Ak sa chceš zbaviť zašlých škvŕn, do horúcej vody pridaj dva na plátky nakrájané citróny. Nechaj ho pôsobiť dvadsaťštyri hodín a potom bežným spôsobom vyper. Nepotrebuješ žiadne iné chemické bielidlo!

 

Pozri aj: Námraza v chladničke: S týmto trikom ju odstrániš raz a navždy!

čistiace účinky citróna

Zdroj: Shutterstock®

2. Osviežovač vzduchu

Zabudni na voňavé spreje, ktoré rýchlo vyprchajú! Vyskúšaj radšej prírodnú alternatívu, ktorá je oveľa lacnejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Odkroj šesť plátkov citróna, daj ich do misky, zalej vlažnou vodou a pridaj za hrsť klinčekov. Osviežovač vyrobený za pár minút dokonale odstráni pach z domácnosti a vzduch tak bude nádherne citrónovo svieži. Vôňa citróna navyše osviežuje myseľ, stimuluje koncentráciu a pomáha sa lepšie sústrediť. 

 

3. Vyčistí kuchynské dosky

Po krájaní niektorých potravín ostávajú na drevenej kuchynskej doske škaredé škvrny. Cibuľa a cesnak majú zase na svedomí nepríjemný zápach. Ak chceš mať dosku znova ako novú, vezmi polovicu citróna a potri ním povrch dosky. Nechaj pôsobiť 20 minút a škvrny jednoducho zmiznú. Taktiež ho zbavíš aj baktérií, ktoré ostávajú v drobných ryhách a prasklinách na doske.

 

Zaujme ťa: Ako ušetriť peniaze? Skús to podľa tohto jednoduchého návodu!

citrón v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

4. Nahradí čistiaci prostriedok na riad

Vezmi plátok citrónu a posyp ho jedlou sódou. S takto pripraveným citrónom môžeš ľahko nahradiť iné čistiace prostriedky na riad. Citrón v spojení s jedlou sódou pomaly rozpustí zbytky jedla a mastnotu. A to nie je všetko! Takouto čistiacou technikou budú tvoje ruky po umývaní jemné a voňavé. 

 

5. Vyčistí mikrovlnnú rúru

Do misky alebo hrnčeku daj päť lyžíc citrónovej šťavy, pridaj pokrájaný zbytok citrónu aj s kôrou a všetko zalej vodou asi do polovice nádoby. Misku vlož do mikrovlnnej rúry a spusť 5-minútový program. Všetky zašlé zbytky potravín sa uvoľnia, mastnota povolí a všetko sa len veľmi jednoducho zotrie zo stien mikrovlnky. 

 

Vyskúšaj tiež: Neuveriteľné premeny bojovníkov s nadváhou!

čistenie kuchyne s citrónom

Zdroj: Shutterstock®

6. Poradí si so zápachom v chladničke

Ak ti zápach z chladničky nedá spávať i po tom, ako si ju prácne umyla, nezúfaj! Rozkroj citrón, posyp ho lyžičkou kuchynskej soli a na tanieriku ho vlož do chladničky. Je výborným pomocníkom pri neutralizácii pachov, a tak je ho najlepšie umiestniť do stredu chladničky.

 

7. Odstráni mydlo zo sprchovacieho kúta

Poznáme to snáď všetci...mydlové škvrny na stenách sprchovacieho kúta nie sú príliš vábne. Ak sa ich chceš rýchlo zbaviť, použi citróny. Vytlač šťavu z približne šiestich citrónov a následnej ju nalej do striekacej fľaše. Kyselina citrónová rozpustí mydlové škvrny, ale aj zaschnuté kvapky vody. Antibakteriálne vlastnosti citrónu navyše zaručia kompletne vydezinfikovaný sprchový kút.

 

Odporúčame: Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

10 komentárov
benynka

benynka

09.11.2017 09:56

s tými klinčekmi vyzerá zaujímavo, skúsim v kuchyni

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

09.11.2017 16:59

citrón i ocot sú veľmi dobrí pomocníci v kuchyni...

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

09.11.2017 18:21

citron ma este nikdy nesklamal.. ci uz ako liecive a zdrave ovocie alebo ako pomocnik v domacnosti s tak isto soda bicarbona

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.11.2017 18:27

citrón, ocot a sóda bikarbóna je tá správna trojka bojovníkov v domácnosti, používam ich aj ja

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

09.11.2017 19:02

používam ho často keď mi nejaký riad nejde vyčistiť

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.11.2017 20:26

osviežovač vzduchu určite vyskúšam

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

09.11.2017 21:19

Ano , používam stále na kuch.dosky, do umývadla dám tiež citron ,aby odstránil zápach a zbavil ho všelijakých baktérií ,a ano je ako čistiaci prostriedok ,všetko krásne vonia.. Tiež do chladničky a mikrovlnky dávam na prečistenie ..

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.11.2017 21:48

Veľmi rada ho využívam v domácnosti, aj na škvrny či čistenie umývadla či linky..nedám naň dopustiť

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

10.11.2017 12:47

dobre vedieť

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.11.2017 14:03

s citrónom sa mi páči čistiť chladničku,nemusím používať saponát.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE