Prečo používať pracie orechy namiesto prášku? Tu sú dôvody!

Väčšina z nás stále používa klasické prostriedky na pranie, ktoré častokrát znamenajú aj väčšiu finančnú investíciu. Najrôznejšie druhy práškov a aviváží na nás číhajú z každého rohu a tak je niekedy naozaj náročné vybrať si ten správny.

 

Bežné pracie prostriedky však častokrát obsahujú chemikálie s rôznymi negatívnymi účinkami na naše zdravie.

 

V roku 2011 vedci dokonca zistili, že oblečenie vypraté v klasických pracích prostriedkoch obsahuje až 25 zlúčenín, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie a závažne znečisťujú ovzdušie. Práve preto niektoré spoločnosti prišli na trh so zaujímavou novinkou. Výnimočné pracie orechy by mali mať rovnaké účinky ako klasické pracie prostriedky, no zároveň by mali šetriť prírodu a zdravie. Kde je pravda?

 

Odporúčame: Rada nad zlato: Ako odstrániť škvrny na oblečení neobvyklými spôsobmi? 

výhody pracích orechov

Zdroj: Shutterstock®

Perie celá rodina

Priemerná rodina v Amerike operie behom týždňa približne osem várok prádla. To znamená, že ročne použijú okolo 17,5 miliárd šálok pracieho prostriedku. To je naozaj príliš veľa chemikálií, s ktorými môže človek prísť do kontaktu. Dokonca s nimi prichádzate do styku práve nosením takto opratých obľúbených kúskov, prípadne vdychovaním výparov do pľúc. Práve fosfáty a sulfáty nám dokážu týmto spôsobom poriadne skomplikovať život.

 

Tieto chemikálie nie sú len potenciálne škodlivé pre vaše zdravie, ale tiež poškodzujú zdravie nášho životného prostredia a kontaminujú naše vodné cesty. Journal of Oleo Science uviedol, že koncentrácia pracích práškov vo vode môže spôsobiť, že ryby absorbujú dvojnásobok množstva chemikálií, ktoré by bežne absorbovali. Akumulácia týchto zlúčenín v našich podzemných vodách má významný negatívny vplyv na našu divú zver.

 

Podľa výskumu chemikálií sa preukázala súvislosť aj so závažnými zdravotnými problémami, ako je podráždenie pokožky a očí, vývojová alebo reprodukčná toxicita, možné mutácie, rakovina, narušenie endokrinného systému, neurotoxicita a biochemické alebo bunkové zmeny.

 

Pozri aj: Ako využiť aviváž v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!

účinky pracích orechov

Zdroj: Shutterstock®

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

08.10.2017 07:44

sem s pracími orechami...

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.10.2017 13:14

Rada vyskúšam.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.10.2017 18:31

a kde ich možno zohnať?

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

08.10.2017 18:48

Rada by som ich vyskúšala, pokiaľ perú naozaj dočista, určite sú lepšou zdravšou a lacnejšou variantou.

Vaše meno:

Miso Jogi

Miso Jogi

09.10.2017 09:27

pracei orechy nemusia byt vzdy vyhra

Vaše meno:

Miso Jogi

Miso Jogi

09.10.2017 09:59

Časopis dTest ale podrobil mýdlové ořechy a proklamované ekologické prací koule podobným zkouškám jako běžné prací prostředky určené pro barevné prádlo (protože stejně jako koule či ořechy neobsahují bělidla) a výsledky porovnal s praním v čisté vodě. Jak dobře se špína vyprala, jsme zjišťovali pomocí spektrofotometru,\" vysvětlila šéfredaktorka Ida Rozová.
Výsledek byl jednoznačný. Samozřejmě, že můžete své prádlo prát s pracími koulemi nebo mýdlovými ořechy, nicméně se smiřte s tím, že výsledek bude přibližně stejný jako při praní v čisté vodě o teplotě 40 °C.

A bohužel je diskutabilní, zda lze vůbec oba prostředky zařadit mezi ekologické. \"Je zjevné, že jen výroba a transport uvedených \'pracích prostředků\' představují ekologickou zátěž - například mýdlové ořechy se dovážejí až z indického subkontinentu. A vyrábět zbytečné, tedy nefunkční prací prostředky a prohlašovat je za ekologické je absurdní,\" argumentuje Beneš.

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

29.10.2017 00:01

Skúsim, uvidím :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE