Varenie v umývačke riadu či v práčke? Prekvapivé, čo dokážeš pripraviť v týchto spotrebičoch

Umývačka riadu či práčka – zdalo by sa, že účel týchto pomocníkov v domácnosti je jasný, no nie je to úplne tak. Exitujú totiž ľudia, ktorí radi experimentujú a pri ich kreatívnom ponímaní sveta asi naozaj nie je nič nemožné. Napríklad taká Lisa Casaliová, talianska kuchárka a ekologička, propaguje prípravu jedla v umývačke riadu. Niektoré gazdinky zas nedajú dopustiť na zaváranie v umývačke. Ďalšou zaujímavou alternatívou ku klasickému sporáku je možnosť varenia jedla v práčke. Chcete vedieť, ako to funguje a čo si týmto spôsobom môžete pripraviť? Tak čítajte ďalej.

Pozri aj: Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

varenie v umývačke

Zdroj: Shutterstock®

Chutný pokrm z umývačky riadu?

Predstavte si, že okrem čistých nádob či príborov z umývačky riadu vytiahnete aj svoju večeru. Je to v podstate riešenie dva v jednom, veľmi praktické. A ako propaguje Lisa Casaliová, je to aj ekologické. V súčasnosti už existuje aj kuchárka na varenie v umývačke riadu od spomínanej talianskej autorky.

Na takýto netradičný spôsob úpravy jedla sú potrebné vzduchotesné uzatvárateľné vrecká a sklenené nádoby s dokonale tesniacim viečkom. Niektorí ľudia využívajú aj alobal, čo ale asi nebude úplne dostačujúce riešenie. Ako najideálnejšie sa na prípravu v umývačke osvedčili najmä: ryby, zelenina, kuskus, ryža či kuracie mäso. Pokiaľ by ste si chceli urobiť napríklad zeleninu, stačí ju vložiť ochutenú soľou a korením (prípadne aj s pridaním oleja) do sklenenej nádoby, vzduchotesne ju uzavrieť a dať spolu so špinavým riadom do umývačky nastavenej na normálny program. Príprava ryby, ktorá sa najčastejšie upravuje v umývačke vo vzduchotesnom sáčku, by mala trvať zhruba 50 minút. Pri vyšších teplotách sa dá pripraviť dokonca aj hovädzina. Inšpirovať sa môžete zaujímavým receptom z videa.

Vybrali sme: Vyrob si domáci osviežovač vzduchu: Jednoduchý, lacný a originálny

Zaváranie v umývačke riadu

Návody na zaváranie v umývačke sa rôznia, základ je však zhruba takýto. Poháre na zaváranie naložte surovinami a dobre uzatvorte, dôležité je použiť viečka so závitom. Potom by ste mali poháre do umývačky umiestniť viečkom smerom nahor a nechať aspoň trojcentimetrový rozostup medzi nádobami. Do horného koša umývačky umiestňujte skôr malé poháre a do dolnej časti, ktorá je určená pre ťažšie nádoby, môžete umiestniť tie väčšie. Zavárať v umývačke by sa malo na programe s najvyššou teplotou 70 – 80 stupňov a dĺžku cyklu treba nastaviť na zhruba 1,5 až 2 hodiny. Presný čas aj teplotu však musíte prispôsobiť tomu, čo zavárate a aj veľkosti či konzistencii ovocia a zeleniny. Aj v tomto prípade platí, že prax robí majstra.

ako variť v umývačke

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa dá uvariť v práčke?

Pri varení v práčke treba rovnako dbať na dokonalé utesnenie jedla. Medzi prvými skúšali experimentátori pripraviť praženicu či varené víno, a to tak, že požadovanými surovinami naplnili balóny, zaviazali ich a dali variť, resp. prať na 90 stupňový program. V poslednej dobe sa už profesionálnejšie pokusy robia aj s vákuovo zabalenými potravinami vo vrecúškach. Napríklad zelenina sa odporúča pripravovať na krátkom programe určenom pre bavlnu a mäso na syntetike.

6 komentárov
Jana Tonhauserová

Jana Tonhauserová

22.05.2019 11:05

O tom počujem prvý raz , čo tí ľudia nevymyslia...

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.05.2019 12:16

No teda a načo máme sporák

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.05.2019 16:11

zaváranie áno, ale varenie je podľa nezmysel

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.05.2019 21:45

Naozaj prekvapivé!

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

22.05.2019 21:56

zaváranie v práčke , či v umývačke riadu to som už počula, ale varenie ????? to je pre mna novika -

Vaše meno:

Janka Jurasova

Janka Jurasova

23.05.2019 05:50

zavárať áno ale vareé jedlo by som asi nezjedla

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE