Z čoho vám a vašim deťom doma hrozí otrava?

Myslíte si, že je vaša domácnosť absolútne bezpečná? Nech robíte čokoľvek, nehody doma boli, sú aj budú. Vždy sa nájde niečo, čo môže poľahky dopomôcť k nešťastnej náhode. Otravu nevynímajúc.

 

Nemusíte doma prechovávať špeciálne jedy na to, aby ste priotrávili seba, či svojich najbližších. Aj v tých najnevinnejších pomôckach sa totiž môžu ukrývať látky, z ktorých nám hrozí otrava.

 

 

Až polovicu z tých, ktorí skončia v nemocnici s príznakmi otravy tvoria deti. Aj preto je dôležité vyznať sa nielen v hubách, či rastlinách, ale tiež správne zabezpečiť svoju domácnosť.

 

Odporúčame prečítať: Dokonalá feng shui spálňa

 

Pozor na lieky! Najmä pred malými deťmi by ste ich mali dôkladne strážiť, ak nie priamo ukrývať. Ideálne bude ak lieky budete uskladňovať niekde vysoko položené, v skrinke na najvyššom mieste, tak aby k nemu mali deti čo najťažší prístup. Ešte lepšie ak o ich existencii radšej ani tušiť nebudú. Niektoré lieky majú veselé farby, či tvary, ktoré môžu vaše ratolesti zaujať a už sú len krok nešťastiu.

Z čoho vám a vašim deťom doma hrozí otrava?

Zdroj: Shutterstock®

Podobné účinky môžu mať aj niektoré éterické oleje, ktorými si spríjemňujete atmosféru. Nebezpečný je eukalyptový, ale tiež levanduľový, či čajovníkový olej. Už malé množstvo môže vášmu dieťaťu uškodiť. Po ich požití nasledujú kŕče, žalúdočné ťažkosti, bolesti bruška, nutkavosť na dávenie, môžu dokonca vyvolať závraty, až bezvedomie. Potrebné je okamžite navštíviť lekára, či pohotovosť.

 

Držať mimo dosahu detí by ste mali aj sviečky, najmä tie gélové. Opäť môžu byť pre drobcov lákavé, aj vďaka farbám, aj vďaka vôni. Ak doma držíte aj tekutý benzín do zapaľovačov, opäť platí, čím ďalej od detí tým lepšie. Tekutý podpaľovač dokáže spôsobiť veľmi ťažkú otravu. Na vypitie stačí naozaj len málo.

 

Pozor aj na alkohol. Vo väčšine domácností nechýba barová skrinka a v nej nejaké tie zásoby alkoholu. Už malé množstvo však deťom dokáže spôsobiť otravu alkoholom, preto pozor aj na takéto zdanlivo nepatrné nebezpečenstvo.

 

Odporúčame prečítať: Ako si naplánovať dokonalú kuchyňu?

Z čoho vám a vašim deťom doma hrozí otrava?

Zdroj: Shutterstock®

Čistiace prostriedky má každá domácnosť. Zvedavosť detí nepozná hranice a tak aj týchto vašich upratovacích pomocníkov by ste mali doma radšej držať „pod zámkom“. Hrozba ale najviac vzniká počas upratovania. Keď sme v pracovnom švungu a pozabudneme sa trebárs dôkladne zatvoriť nádobku so saponátom... Mnohé z čistiacich prostriedkov  rozleptávajú sliznicu tráviaceho traktu. Čím je prostriedok agresívnejší, tým hrozí väčšie nebezpečenstvo ako sú vážne poruchy žalúdka, pažeráka, aj čriev.

 

Pozor nielen na tekutiny – čistiace prostriedky, ale tiež granule. Ich požitie je veľmi rizikové, najmä u detského organizmu, ale aj u dospelých dokážu rozleptať sliznicu až do hĺbky.

 

Odprúčame: Nebaví vás žehlenie? Naparujte!

Z čoho vám a vašim deťom doma hrozí otrava?

Zdroj: Shutterstock®

Ak máte rady kvietky v domácnosti, nemusíte sa ich s príchodom malého dieťaťa úplne vzdať. Ale pri niektorých druhoch radšej zvážte ich prítomnosť v interiéri. Poraďte sa radšej pri ich kúpe, vhodným príkladom je napríklad levanduľa, alebo tzv. Dieffenbachia. Logicky mimo dosahu malých detí by mali byť aj kaktusy a všetky pichľavé kvetiny. Okrem samotných rastlín hrozí otrava aj hnojivom, ktoré sa buď nachádza v kvetináči, alebo ho skladujeme doma.

 

Odporúčame prečítať:  Duša z ovocia

 

Pri malých deťoch teda jednoznačne platí – Majte oči na stopkách!

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Martina Begalova

Martina Begalova

03.02.2015 11:26

no nastastie moje detick "neochutnavali" ziadne cistiace prostriedky, jedine raz si dcera v chodaku pristavila pod vysokym fikusom a objedala listy, ale nastastie vcas som ju videla..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE