Láskavý dotyk: Prečo je nesmierne dôležitý? A ako na nás vplýva?

Ako sa cítite, keď vás ráno po prebudení manžel objíme? Nežne, láskavo, a najmä, úprimne. Ako sa cíti dieťa, ktoré objíme jeho maminka, keď odchádza do škôlky? A čo pocity bábätka, ktoré si maminka privinie k sebe a nežne ho pohladí?

 

Dotyk je pre nás ľudí veľmi dôležitý. Je to zmysel, ktorý v prenatálnom období vzniká ako prvý. A posledný, s ktorým z tohto sveta odchádzame. Dotykom vyjadrujeme svoje pocity, postoje, prejavujeme lásku.

 

Pozri aj: Kto je dobrá matka? Ako vnímať signály svojho dieťaťa?

 

Bábätko prichádza na svet s potrebou byť so svojou maminkou. Cítiť ju, mať ju pri sebe. Vnímať jej náruč, jej teplo, vôňu. Toto je základná potreba dieťatka. Mnohokrát mamy riešia, či je bábätko dostatočne najedené, vyspinkané, či nie je pocikané... A prečo aj napriek splneným potrebám plače? Viete, čo mu chýba? Dotyk. Maminkina náruč a jej prítomnosť. Tu a teraz. Bábätko chce našu prítomnosť, vnímať každú sekundu s ním. Vracia nás k sebe. V tom je náš veľký učiteľ. 

objatie bábätka

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa udržať v plnej pozornosti na dieťatko?

Skvelou technikou je masáž bábätiek. Pár jednoduchých masážnych ťahov celého telíčka, ktoré pomôžu vyriešiť veľa otázok a nepokoj bábätka. Masáž bábätiek nie je len o technike masírovania. To, čo sa deje medzi maminkou a bábätkom je niečo viac. Je tam ten dokonalý čas pre nich dvoch, kedy vnímajú len seba, hlboký pohľad do očí a nežný dotyk.

 

Masáž bábätiek je známa už dlhé desaťročia. V Indii sa venujú masážam bábätiek už po stáročia. Do Európy sa masáže dostali z Ameriky, kde vznikla v 80.rokoch minulého storočia Medzinárodná asociácia dojčenských masáži IAIM, ktorá dodnes zastrešuje certifikovaných inštruktorov dojčenských masáží po celom svete. V hlavnom tíme Asociácie je veľa odborníkov z rôznych oblastí, lekári, fyzioterapeuti, psychológovia, ale aj iné profesie. Neustále zdokonaľujú techniku masírovania a celkovú psychológiu dotyku. Kurzy sú po celom svete vedené jednotne.

 

Asociácia IAIM má svoje zastúpenie aj na Slovensku. V súčasnosti je u nás približne 30 certifikovaných inštruktoriek a z nich asi polovica aktívne vykonáva kurzy masáží dojčiat. 

mojkanie sa s bábätkom

Zdroj: Shutterstock®

Ako to funguje?

Už v tehotenstve sa môžete pripraviť na to, ako budete svoje bábätko masírovať. Kurz v tehotenstve trvá pár hodín a inštruktorka vás naučí základné ťahy na inštruktorskej bábike. Po narodení môžete bábätko masírovať zopár ťahmi. Kompletná masáž sa odporúča až od 6.týždňa. V tomto období je možnosť zúčastniť sa kurzu masáží bábätiek, či už individuálne alebo skupinovo. Kurz trvá 5 týždňov a maminky sa s inštruktorkou stretávajú raz týždenne na 90 minút.

 

Maminka je tá, ktorá svoje dieťatko na kurze masíruje. Inštruktorka je len sprievodcom, ktorý ťahy učí na bábike. Počas 90 minút sa maminka sústredí na potreby svojho dieťatka. Keď potrebuje spinkať, tak spinká, keď sa potrebuje napapať, tak je mu vyhovené. Bábätko je na prvom mieste. Preto je čas kurzu dostatočne dlhý na to, aby maminka mala priestor plniť potreby bábätka, a zároveň sa naučiť niečo nové. Súčasťou stretnutí je aj diskusia, kde si maminky vymieňajú svoje skúsenosti a predebatujú rôzne témy, ktoré sú pre ne aktuálne, napr. spánok či plač bábätiek, koliky a bolesti bruška. Mnohokrát sú tieto stretnutia významnou psychohygienou pre maminky. Kurzy sú určené pre bábätká od 6 týždňov do jedného roka. Masáž však viete využívať až do puberty či neskôr. Toto je témou jedného zo stretnutí, aby sme si uvedomili význam dotyku aj pri starších deťoch.

 

Ak vás masáže bábätiek zaujali, sledujte moju fb stránku, kde pravidelne zverejňujem prebiehajúce kurzy masáží bábätiek: https://www.facebook.com/dulalucia.sk/

9 komentárov
Mária Beniačová

Mária Beniačová

15.12.2017 01:05

Škoda že tie bábätká tak rýchlo rastú, ešte by som si pomojkala :)

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

15.12.2017 07:45

o masáži bábätiek som ešte ani nepočula... predpokladám vo veľkomestách sú takéto masážne kurzy zaužívané..... ale myslím si, že je to veľmi určite výborný kurz.... ja verím v indickú a čínsku medicínu..... a keďže v Indii sa tomu už venujú dlhšie, tak to musí byť veľmi užitočná a výborná masážna technika pre naše ratolesti..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

15.12.2017 08:27

je to pokoj, neha, láska, istota...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.12.2017 09:05

masírovala som len bruško pri kŕčoch

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.12.2017 09:35

Dotyky a objatia sú naozaj nesmierne dôležité, nielen pre bábätká.

Vaše meno:

Ľuba Reháková

Ľuba Reháková

15.12.2017 15:22

Dotyk, objatie je nadheraaaaaa... Rada objimam hlavne synatora a deticky ale aj kamosky.

Vaše meno:

Vlasta Tóthová

Vlasta Tóthová

15.12.2017 22:33

tak tak, netreba na to zabúdať

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

16.12.2017 00:54

Myslím že každé bábo si užíva hladkanie a nemusia to byť ani špeciálne ťahy, proste sa ho s nehou a láskou dotýkať. Dotyk je naozaj liečivý, potrebuje ho bábätko tak ako aj starček. A keď je niekto osamelý a nemá toľko možností hladiť a byť pohladený, je dobré keď si kúpi aspoň prítulné zvieratko, aj ono pôsobí terapeuticky..

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

03.01.2018 09:20

ach,zostali iba spomienky-obdobie ktore ubehne velmi rychlo a mnohe moderne maminy si to ani neuvedomuju ze ca z babetkom je omnoho vzacnejsi ako napr na tablete resp smartfone

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE