Chren ako liek: Neuveriteľné, s čím všetkým ti vie pomôcť

Je až nepochopiteľné, prečo sa chren používa v zmysle nadávky... veď chren je taký silný a nápomocný liečiteľ, že si, naopak, zasluhuje kusisko úcty a vďačnosti! Ako je to možné? Nikam neodchádzajte, pretože veríme, že po prečítaní tohto článku už nikdy nebudete vnímať chren ako doposiaľ. Chren ako liek – to je téma, ktorej sa dnes budeme venovať.

Chren a jeho liečivé účinky

Chren je mimoriadne vzácny a nápomocný tým, že stimuluje prekrvenie, za čo vďačíme práve jeho ostrosti. Obsahuje totiž horčicové oleje a iné látky, zamedzujúce zvýšenému zrážaniu krvi, ktoré častokrát spôsobujú ťažké a mastné jedlá. Chren navyše dokáže vyplaviť z tela, konkrétne z tepien a žíl, takzvaný fibrín, spôsobujúci zrážanie. Prispieva tiež k zníženiu hladiny zlého cholesterolu a tukov, čo opäť len uvoľňuje krvný prietok od prípadného zrazenia a zablokovania sa. Chren zároveň výrazne napomáha liečbe zápalu močových ciest a pri odstraňovaní plesní a baktérií črevného traktu. V tom zase majú prsty éterické oleje a sírnaté zlúčeniny s antibakteriálnym a antimykotickým účinkom.

 

Odporúčame: Máš ho dostatok? Zisti, či ti chýba vitamín B6 a ako si ho doplníš!

chren a jeho účinky

Zdroj: Shutterstock®

Poradí si aj s prínosovými dutinami

V prípade, že vás napadlo ochorenie prínosových dutín, rozhodne siahnite po chrene. Práve jeho éterické oleje a silné aromatické látky v ňom obsiahnuté majú výrazné antibakteriálne účinky, ktoré si s liečbou tohto ochorenia hravo poradia. Chren má silné antibiotické schopnosti, v čom si môže podať ruku s populárnejším cesnakom. Dokáže podporiť trávenie, čistí krv a lieči reumu. Okrem vyššie spomenutých látok sa v chrene ukrýva nemálo vitamínu C, vlákniny a cenných flavonoidov. Obsahuje tiež vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor, vitamín A a omega-3 a -6 mastné kyseliny.

čo obsahuje chren

Zdroj: Shutterstock®

Ako chren využiť?

Chren nemusí byť odkázaný len na výrobu pasty, ktorou naplníte šunkové rolky, keď chcete pohostiť návštevu alebo len ako prísada do zaváranej cvikly. Vynikajúci bude aj v zdravom šaláte, ktorý si pripravíte jednoducho, rýchlo a len zo štyroch ingrediencií. Zmiešajte nadrobno pokrájanú šalátovú uhorku, rovnako pokrájané jablko, pridajte chren a citrónovú šťavu a zdravé raňajky sú na svete. Výborne sa tiež hodí do mäsových jedál alebo polievok, ideálny je však v surovom stave. V rámci prevencie sa odporúča skonzumovať denne jednu čajovú lyžičku nastrúhaného chrenu. S jeho konzumáciou to však určite nepreháňajte – v malom množstve je liekom, vo veľkom vám zbytočne naruší čuchové bunky a okrem toho obsahuje veľa sodíka, ktorý zase vo veľkom množstve škodí srdcu a cievam.

 

Inšpiruj sa: Aloa stromčekovitá: Má niečo spoločné s Aloe vera? Zisti o nej viac!

10 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.10.2018 06:52

Chren si naozaj zaslúži kus úcty a vďačnosti.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.10.2018 09:57

máme radi chren, hlavne v čerstvom stave, cviklu si bez neho nevieme ani predstaviť, aj pri nádche stačí pričuchnúť a uvoľní všetky dýchacie cesty, lepšie ako kvapky do nosa

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

04.10.2018 19:49

chren je mňam ... mávame doma chrenové pomazánky ale aj čerstvý strúhaný chren je super k údenému mäsku a klobáske ... občas :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.10.2018 22:41

Chren mám rada a je aj zdravý

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

05.10.2018 09:04

Obľubujeme chren ,mne pomáha hlavne pri trávení.

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

05.10.2018 09:30

Chren pestujeme v záhrade. Najradšej mám čerstvý, aj keď si pri ňom vždy poplačem pri strúhaní, výsledok stojí za to.

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

05.10.2018 12:16

Chren je liekom, podobne ako zázvor či kurkuma a chili patrí k mojím prírodným TOP liečivým zázrakom!:)
Či nasekaný, nastrúhaný či v polievke alebo v cviklovom šalátiku, naňho mám chuť kedykoľvek (nielen keď som nachladená.. či keď na mňa niečo lezie) :) Navyše bonusom je patrí chren medzi prírodné afrodiziaká.;)

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

05.10.2018 20:32

Ako správna" východniarka" chren konzumujem na Veľkú noc. Po prečítaní tohto článku sa v jedálničku- pre moju rodinu- určite objaví častejšie.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

08.10.2018 12:31

mám rád chren, ale nie pre jeho účinky ale chuť

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

20.10.2018 06:02

mám rada jeho chuť, dávam si ho k pečenému mäsu alebo k párkom

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE