Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

Blíži sa k nám plesová sezóna, preto začíname oprašovať slávnostné róby a, samozrejme, lodičky, respektíve noblesnejšie topánky na podpätku. Celá pretancovaná noc v objatí princa je balzamom pre dušu, ale aj bolesťou pre naše nohy. 

Okrem toho, že nás môžu nohy bolieť, v dôsledku tesnejších topánok sa nám na nohách môžu vytvoriť bolestivé otlaky. Otlaky patria medzi poranenia, ktoré nespôsobujú závažné zdravotné problémy, avšak prispievajú k nepohodliu a spôsobujú bolesť.

No nezúfajte, máme pre vás skvelé prírodné triky, vďaka ktorým bolestivé pľuzgiere vyliečite a zabránite vzniku infekcií. Taktiež sa v článku pozrieme na to, prečo a ako vzniká otlak na prste či chodidle a aká je prevencia otlakov. 

Prečo vznikajú otlaky?

Otlaky na nohách vznikajú z dôvodu tlaku alebo trenia na kožu, ktoré poškodzujú pokožku a podkožné tkanivo, najmä v oblastiach s vysokou záťažou alebo tam, kde obuv tesne prilieha.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k ich vzniku:

 • Príliš tesná alebo veľká obuv môže spôsobiť zvýšené trenie nôh alebo tlak na určité časti nohy, čo vedie k tvorbe otlakov.

 • Nová obuv často spôsobuje otlaky, keďže ešte nie je dostatočne "rozchodená" a môže byť na niektorých miestach príliš tuhá.
 • Dlhé obdobie chôdze alebo státia, najmä v nevhodnej obuvi, môže zvýšiť riziko vzniku otlakov v dôsledku nepretržitého tlaku a trenia na kožu.
 • Zvýšené trenie: Trenie medzi nohou a obuvou alebo medzi prstami môže poškodiť kožu, čo vedie k tvorbe otlakov. Vlhkosť (pot alebo voda) môže situáciu ešte zhoršiť, pretože zvyšuje trenie a uľahčuje poškodenie kože.
 • Anatomické faktory: Ľudia s určitými typmi nôh, napríklad s vysokým klenbou alebo plochými nohami, môžu byť náchylnejší na vznik otlakov v dôsledku nerovnomerného rozloženia tlaku pri chôdzi.
 • Vyčnievajúce kosti a malé výstupky na nohách môžu byť náchylnejšie na trenie a tlak.
 • Nadváha: Nadváha môže zvýšiť tlak na nohy, čo zvyšuje riziko vzniku otlakov, najmä pri dlhšej chôdzi alebo státí.

Pozri aj: Dlhodobý stres vplýva na fyzické zdravie. Tieto príznaky neignoruj!

aloe vera a kokosový olej

Zdroj: Shutterstock®

Babské tipy, ako vyliečiť otlaky prírodnými pomocníkmi:

1. Aloe vera a kokosový olej – prvá pomoc pri otlakoch

Prírodný krém z týchto 2 ingrediencií ponúka základné živiny pokožke, ktoré zmierňujú pľuzgiere a pomôžu hojeniu otlakov. Oba sú antimikrobiálne, preto zabraňujú šíreniu infekcií a pomáhajú tkanivu rýchlejšie sa zregenerovať.

Potrebujete len 2 lyžice gélu z Aloe vera a 1 lyžicu kokosového oleja. Zmiešajte ich tak, aby vám vznikla jednotná masa, ktorú nanášajte na otlaky 2 alebo 3 razy denne dovtedy, kým vám pľuzgiere nezmiznú. 

Pozri aj: Čo dokáže tableta do umývačky riadu? Tieto tipy musíš vyskúšať!

morská soľ a levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

2. Morská soľ a levanduľový olej môžu ošetriť otlaky

Kombináciou antiseptických vlastností morskej soli a regeneračnej sily levanduľového oleja získate ideálnu kúru pre ošetrenie bolestivých pľuzgierov od topánok.

Budete potrebovať 2 lyžice morskej soli, 2 lyžice levanduľového oleja a 5 šálok vody. Najprv zohrejte vodu a predtým, ako začne vrieť ju odoberte zo sporáka a pridajte soľ s levanduľovým olejom.

Zmes prelejte do nádoby, v ktorej si urobíte relaxačný kúpeľ nôh. Takýto kúpeľ si užite po dobu 20 minút aspoň 2 až 3-krát denne. Už v priebehu jedného dňa by malo dôjsť k ústupu bolesti. 

Odporúčame: Prievan v hlave: Najlepšie tipy, ako ho rýchlo poraziť

avokádo a banán

Zdroj: Shutterstock®

3. Banán a avokádo pomáha na otlaky

Myslíte, že netradičná kombinácia? Ani veľmi nie. Avokádo a banán totižto obsahujú aminokyseliny, mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré stimulujú regeneráciu buniek a ošetrujú postihnutú oblasť.

Potrebujete len ½ zrelého banánu a ½ zrelého avokáda. Obe ingrediencie poriadne rozmixujte a vytvorte si prírodný krém. Ten naneste vždy večer na pľuzgiere a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne opláchnite studenou vodou. 

Poznáte aj iné prírodné látky/ingrediencie, ktoré dokážu rýchlo zahojiť otlaky?

prevencia otlakov

Zdroj: Depositphotos

Ako zabrániť otlakom – tipy na prevenciu otlakov:

 1. Vhodná obuv: Noste obuv, ktorá dobre sedí. Doprajte nohám obuv, ktorá je dostatočne veľká, aby poskytovala dostatok priestoru pre prsty, ale zároveň dostatočne pevná, aby noha v nej nekĺzala. Výber veľkosti nepodceňte, aj to pomôže predchádzať pľuzgierom.
 2. Preferujte obuv z prírodných materiálov: Tieto materiály ako koža lepšie dýchajú a prispôsobia sa tvaru vašej nohy.
 3. Používajte kvalitné ponožky: Zvoľte ponožky bez švov alebo s plochými švami, aby ste minimalizovali trenie. Ponožky z materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť, pomáhajú udržať nohy suché a znižujú riziko vzniku otlakov.
 4. Použite ochranné produkty: Na miesta náchylné k otlakom aplikujte ochranné náplasti alebo gélové vhodné vložky, ktoré znižujú trenie. Pred fyzickou aktivitou použite špeciálne krémy alebo púdre na nohy, aby ste znížili vlhkosť a trenie.
 5. Postupná adaptácia na novú obuv: Nové topánky noste postupne, aby si vaše nohy mohli zvyknúť a predchádzali tvorbe otlakov. Ak cítite, že obuv začína tlačiť, použite na tieto miesta ochranné náplasti.
 6. Starostlivosť o nohy: Udržujte nohy v dobrej kondícii. Pravidelne si kontrolujte nohy na prítomnosť otlakov, pľuzgierov alebo iných poškodení. Udržiavajte kožu na nohách hydratovanú, ale vyhnite sa nadmernej vlhkosti medzi prstami.
 7. Prispôsobte svoje aktivity: Ak vykonávate činnosť, pri ktorej máte sklon k otlakom, zvážte použitie špeciálnej obuvi navrhnutej pre túto aktivitu alebo obmedzte dobu, počas ktorej sú vaše nohy vystavené tlaku a treniu.
 8. Zmeňte obuv počas dňa: Ak je to možné, počas dňa zmeňte obuv, aby ste znížili tlak a trenie na rovnakých miestach nohy.

Článok aktualizovaný 1.3.2024

20 komentárov
Jana Belicová

Jana Belicová

02.01.2018 06:11

Zaujímavé rady. Ale čo s tým, keď pľuzgier vznikne a človek je mimo domova a ešte musí tie boľavé nohy používať, podľa možnosti obuté. Ja som to raz nevydržala a dala som topánky dole. Dokončila som cestu domov bosá a nadávala som na každý kameň. Ale bolesť z pľuzgiera v topánke (nebola nová, ale asi pomstychtivá) bola hrozná, nevládala som už urobiť ani krok.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.01.2018 08:19

zaujímavé rady, ja som mala minule pluzgier, ale na paci na ruke od noža...ak sa mi niečo podobné v budúcnosti zopakuje vyskúšam to aj tam

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

02.01.2018 09:06

všetky zdravé dobroty na otlaky...zaujímavé...

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

02.01.2018 15:50

když mám nové boty i moje paty vypadají stejně

Vaše meno:

Ján Komada

Ján Komada

02.01.2018 17:08

otlaky mám často dobré rady vyskúšam

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

02.01.2018 17:54

Otlaky vždy dostanem na turistike,ja neviem čo mám za nohy,ale môžem mať topánky vyšmajdané na všetky svetové strany a vždy chytím otlak,nosím pri sebe gélové náplate tie mi trošku zmiernia bolesť,lebo väčšinou chytím otlaky v prvý deň turistiky a ostatné dni pretrpím,ale zážitky stoja za všetky otlaky sveta,a že ich nebolo málo a asi ani nebude.
Ale celkom užitočné rady,ale len keď som doma,alebo mám pri sebe všetky potrebné dobrotky a aloe atď.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

02.01.2018 18:08

otlak sa sem-tam vyskytne.Najviac sa mi pozdáva tá posledná rada,banán a avokádo.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

02.01.2018 18:23

Veru aj ja som sa v lete trápila s otlakmi v nových topánkach. Tu je každá rada dobrá..

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

02.01.2018 18:33

super rady :) užitočné :)

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

02.01.2018 18:36

wau, dakujem za tento článok, nie raz som si to uzila :) je fajn vediet, ze sa da liecba urychlit, niekedy som uz pre istotu vopred lepila naplast na dane miesto predpokladaneho otlaku :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.01.2018 19:09

Super, začnem pekne po poriadku od aloe, vďaka!

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

02.01.2018 19:24

dobré rady...tiež som bolestivé otlaky z topánok už zažila

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

02.01.2018 19:43

Ja mám tiež často otlaky od topánok. Ťažko sa mi hoja a používam len rýchloobväz.

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

02.01.2018 21:32

au, tá prvá fotka :) ja potom tie topánky ani nechcem vidieť ked sa mi spraví pľuzgier :/

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

03.01.2018 06:27

Tak to som netušila,ešte tak aloe..

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

03.01.2018 07:20

pri nových topánkach mám otlaky takmer vždy

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

03.01.2018 13:53

tak mňa doteraz odrali každé topánky aj čižmy a to nielen nové,ale aj pri prechode z čižiem na topánky a opačne.mám dojem,že ma oderú aj papuče keď nebudú iba našuchovacie.

Vaše meno:

Regina Klara Golasova

Regina Klara Golasova

05.01.2018 17:30

Uzasne! Aj ked mam vsetko doma.clovek nikdy nie je dost mudry, ako to vyuzit ci pouzit.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

17.04.2019 06:46

Rada čítam takéto články vždy sa dozviem niečo nové

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

03.03.2024 06:53

Rada som si prečítala už som mala z lodičky dávam na to pozor je bolestivý a dlho sa hoji

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE