5 dôvodov, prečo ženy potrebujú flexibilné pracovné možnosti

Flexibilné pracovné miesta sa stanú budúcnosťou. Prečo? V minulosti existovala určitá formulka - 9 hodín v práci a 5 hodín na súkromie. Zvyšných 10 hodín sa malo rozvrhnúť na kvalitný spánok, cestovanie a jedenie.

 

Avšak, nie všetko, čo bolo dobré, ešte stále dobrým zostáva.

 

Podľa nových štúdií pohlcuje jednotvárny život produktivitu a kreativitu. Pracujúce ženy, aby nestratili chuť a lásku k práci, potrebujú určité zmeny. Flexibilný pracovný čas a produktívnejší pracovný rozvrh. Potrebujú rovnováhu medzi súkromím a prácou.

 

Odporúčame prečítať: 6 jedál, ktoré dokážu odstrániť stres

 

Áno, máte pravdu! Nejdeme písať o silných a nezávislých ženách, ktoré žijú len pre prácu. A viete prečo? Pretože aj takáto žena sa večer schúli do klbka a snaží sa presvedčiť samu seba, že je šťastná a nepotrebuje to normálne „klišé“.

 

Problémom nie je moderná doba, ale moderní šéfovia. Zamyslite sa a skúste si spomenúť na vaše pracovné pohovory, ako často sa vás opýtali na to, či máte deti? Aké sú staré? Koľko hodín týždenne ste ochotná odpracovať? Či máte opatrovateľku, alebo si plánujete brávať často dovolenku...

 

Moderný svet nás núti vybrať si medzi kariérou a rodinou. Aj preto muselo veľa úžasných, talentovaných a nenahraditeľných žien opustiť svoje pracovisko a odísť do domácností. Je naozaj smutné, keď musíme sledovať osoby, ktoré opúšťajú svoje milované pracovisko, kde sa mohli ešte rozvíjať a firmám mohli aj prospievať naďalej. 

 

Odporúčame prečítať: 7 romantických rande, ktoré vás aj v zime zohrejú

žena, domácnosť, čas na deti, dovolenka, viac volna, platene volno, ako traviť cas s detmi

Zdroj: Shutterstock®

Práve preto americký tím odborníkov vytvoril 5 dôvodov, vďaka ktorým by si zamestnanci mali upraviť a prispôsobiť pracovnú dobu pre ženy a matky:

 

 

1. Platená dovolenka nie vždy stačí

 

Ak máte jedno dieťa, tak sa to dá zvládnuť. Horko-ťažko sa posnažíte využiť jednych starých rodičov a potom tých druhých. Avšak, ak bývate v meste a oni na dedine, kdesi na strednom Slovensku, asi sa vám o choré dieťa nepostarajú. A tu nastane problém, kam s dieťaťom?

 

Chorobu nenaplánujete a doma s ním niekto zostať musí. Hneď máte vyčerpaných 6-7 dní dovolenky. Potom prídu prázdniny... Na Slovensku majú deti okolo 95 prázdninových dní. A počet tých dovolenkových? 25. Bez ohľadu na pohlavie. Tak ako sa má žena postarať o svoje dieťa, nehovoriac o viac detí, počas prázdnin a príležitostných chorôb?

 

 

2. Čiastočný úväzok nie je dobrým riešením

 

Samozrejme, sme si vedomí, že 20 hodín týždenne kvalifikovaného pracovného času je omnoho výhodnejších ako 40 odpracovaných hodín. Avšak, našim cieľom nie je vydeliť výplatnú pásku o polovicu, práve naopak! Chceme poukázať na to, že kvalifikovaná zamestnankyňa by mala aj za menej odpracovaných hodín dostávať rovnakú výplatu.  

 

Nie vždy je nutné hneď pracovnú dobu skracovať, stačí ju len urobiť flexibilnou. Napríklad, niektoré dni si žena môže odpracovať aj 10 hodinovú pracovnú dobu (detské aktivity/ krúžky) a v iné naopak tú 6 hodinovú. 

 

Odporúčame prečítať: Ako nedovoliť okoliu zničiť váš vzťah?

žena, domácnosť, čas na deti, dovolenka, viac volna, platene volno, ako traviť cas s detmi

Zdroj: Shutterstock®

3. Flexibilná práca vám pomôže udržať vaše zručnosti čerstvé

 

Práca by nemala byť všetko, alebo nič. Zmyslom kariéry a odpracovaných rokov je práve poučenie a nadobudnuté múdrosti. Len vďaka vedomostiam z minulosti, zručnostiam a  možnostiam z prítomnosti, budete neustále napredovať a zlepšovať sa. Stagnácia nikdy nebude vašim problémom.

 

 

4. Flexibilná práca je produktívnejšia

 

Niekedy je menej viac. Odborníci na základe mnohých výskumov, ankiet a pozorovaní zistili, že ideálna pracovná doba pre vzdelaného pracovníka je 25 hodín. Myseľ nám nepracuje len v práci, a preto sa neustále vysiľuje. Práve nové skúsenosti, možnosti a viac voľno-časových aktivít či oddychu jej prospieva k správnej a produktívnej funkcii.

 

Odporúčame prečítať: Koučka Janette Šimková: „Každý sa môže stať lepšou verziou samého seba“

žena, domácnosť, čas na deti, dovolenka, viac volna, platene volno, ako traviť cas s detmi

Zdroj: Shutterstock®

5. Flexibilita je budúcnosť

 

Nielen deti sú budúcnosťou, ale aj flexibilita. Rýchlo rozvíjajúce sa technológie, priemyselný svet a celkovo napredujúca doba už nedáva ľudom hranice, ale necháva ich ,,lietať". Práve preto sa predpokladá, že v budúcnosti, už len preto, aby sa mohli jednotlivé kontinenty kontaktovať, bude pracovná doba flexibilná.

 

Aj preto sa ženy môžu tešiť na znovunadobudnutie doby, kedy nebude ich rozhodovanie o voľbe medzi kariérou a rodinou, ale medzi kinom a parkom. ;)

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

29.01.2016 07:58

hudba buducnosti

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.01.2016 18:31

no mne už tejto záležitosti ušiel vlak :)

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

31.01.2016 18:06

veľmi dobrý článok

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE